| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre cei cărora le place să lovească (în mod verbal, cu calm) oponentul acolo unde îl doare mai tare și cărora le place să învârtă cuțitul în rană, vorba aceea?
Nu mă refer la acei bădărani care se iau aiurea de oameni, ci la aceia care își văd de treaba lor dar sunt provocați de alții.
Poate fii vorba despre o formă de sadism aici?

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

In momentul in care cineva te provoaca, atunci FOARTE BINE, asa trebuie, ii arati ca nu inghiti orice rahat, asa cum probabil ca se astepta

altfel, da, e sadism, iar daca altcineva te provoaca sa ii faci cuiva care nu ti-a facut nimic, atunci mai e si IMBCILITATE, indiferent cat de calm si inteligent e, tot imbecil se numeste

9 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Este o meschinarie sa ataci pe cineva in punctul slab si este si mai rau sa rasucesti cutitul in rana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt prosti crescuti, needucati, cocalari; se cred omniscienti, si au tupeu doar de oamenii linistiti sa se ia. Asa vor sa isi arate superioritatea umilind persoanele care sunt diferite, care isi vad de treaba lor. De un Vlad Tepes era nevoie sa ii elimine sau Antonescu. Astia sunt adevarati bolnavi mintali, irecuperabili, astia niciodata nu se schimba au o rautatea nativa sau produsa de unele abuzuri emotionale, fizice in mod repetat.
Nu prea lovesc calm, daca le-o intorci inapoi pot deveni foarte agresivi, sau vor cauta sa se razbune, au o mica corelatie cu psihopatii si sociopatii, fiindca la nervi pot deveni extrem de periculosi, daca nu se razbuna in mod direct sa nu isi strice imaginea o fac intr-un mod indirect, mai exact prin prisma persoanelor lui apropiate cu care are relatii de prietenie.
Din pacate multa lume chiar tipologia asta de melteni apreciaza, in detrimentrul oamenilor foarte linistiti. Si fetele/femeile sunt atrase de specimene de astea, chiar ii adora ca apoi sa se planga ca toti barbatii sunt porci, la fel! Sadismul e mai frecvent chiar si psihopatia mai mult decat isi inchipuie orice om, psiholog, psihiatru. Ogramada sunt in libertate, de obicei genul acesta de oameni au multe relatii si influenta mare, pile peste tot pentru ca in sicietatea asta sunt mai multi de astia decat oameni civilizati, iar cine se aseamana se aduna! De multe ori numai gura e de ei, fara relatiile lor multi sunt doar niste papagali cu tupeu de balta. E plina lumea de oameni de genu peste tot!
In multe cazuri in spatele acestui comportament ostil si primitiv se afla o tulburare de personalitate multipla sau antisociala!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mă refer aici la cei care ripostează dur în fața acestor indivizi.

Uite un exemplu: un elev cuminte, liniștit dar inteligent, e hărțuit/șicanat în mod constant, verbal, de un alt coleg de genul cocalar, obraznic, care se leagă aiurea de elevii cuminți.
Ei bine, unul dintre elevii cuminți ripostează și îi zice acelui cocalar lucrurile verde în față dar într-un mod diplomat, fără injurii, dar într-un mod tranșant, dur.

Aveam o colegă de genul în școala generală care se lua de alte fete, răzând de ele, dar într-o zi una dintre fete a ripostat și i-a zis chestii dure, îndreptățită fiind. Rezultatul: colega "bully" a început să plângă.

| Slovcehov a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea sunt scenarii de film. In realitate intr-o situatie tensionata nu e nimeni diplomat mai ales o persoana cuminte si speriata de bombe

| anonim_4396 explică (pentru Slovcehov):

Am văzut eu destule scenarii de genul în real unde viața a bătut filmul.

| anonim_4396 explică (pentru Slovcehov):

Apropo, "cuminte" nu e întotdeauna echivalent cu "speriat de bombe".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oamenii cuminti sau prea buni, civilizati si cinstiti mereu sunt luati de prosti, mereu se va gasi cineva sa ii subjuge public sa para in fata celorlalti badass. Sadismul pe care il descrii tu este echivalent cu un desen animat fata de ce le fc unii unora ori in semn de razbunare ori ca asa vor ei profitnd ca acel om e lipsit de aparare si nu sare nimeni prntru el. Eu in generala nu am permis nimanui sa isi bata joc de mine le rupeam cabina la toti, se puneau mai multi pe mine ca stiau ca one to one nu au nici o sansa! Este sinucidere curata sa fi oaie intr-o societate unde va exista mereu concurenta, competetie, fiecare sa para cat mai smecher in fata celorlalti.
Fetele alea trebuia sa se uneasca si sa o puna serios la punct, dar au fost niste lase, nu au avut curaj sa infrunte o singura persoana, era in joc si superioritatea numerica, deci nu avea nici o sansa daca se uneau colegele contra fetei ghiolbane!
Daca tu crezi ca ai trecut prin bully grav si trauma majore te inseli amarnic, adica sunt situatii cand ramai cu sechele pe viata cand cunosti un om sadic cu adevarat! De traumele majore ai fost ferite sau tentative de crima, de a determina pe cineva sa se sinucida sau a santaja emotional cu lucruri foarte grave care tin de integritatea ta fizica, emotionala si de imagine in societate!
Parerea mea scumpa mea care imi esti foarte draga este sa nu te mai gandesti nici o secunda la trecutul tau, la ce ti s-a intamplat sa il ingropi fara a te uita vreodata inapoi. Esti un om special, frumos, esti foarte desteapta, ai o imaginatie foarte bogata, fi mandra ca ai atatea calitati, ai fost inzestrata cu o capacitate intelectuala de invidiat chiar daca nu iti vine sa crezi esti o fata foarte inteligenta, ai un IQ mult peste medie, asa ca bucurate de aceste calitati deosebite si foloseste-le mereu in favoarea ta fiindca tu ai un potential urias dar nu sti sa te folosesti de el din cauza unor blocaje psihologice! Treci peste ce s-a intamplat, cu totii am trecut relativ prin clipe dramatice, nefericite si de nedorit! Eu inteleg cateodata mesajele tale subliminale din intrebarile tale, nu ai incredere in tine, nu ai confidenta in proprile forte dar tu esti o fata puternica care a trecut prin unele greutati din cauza unor imbrcili dar nu trebuie sa te consumi pentru asta, daca iti povestesc din cauza prietenilor ce am patit eu ramai masca, aia erau cu adevarat sadici, chiar sociopati! Sa incercat lucruri horror impotriva mea pentru a ma distruge si tot am ramas in picioare, am primit lovituri fatale de la viata si merg mai departe, trecutul este mort, faptele sunt consumate, iar noi trebuie sa trecem peste, sa nu nu lasam calcati niciodata de nimeni calcati in picioare sa mergem cu capul sus, sa nu ne resemnam niciodata si sa ne dovedim noua nu altora ca suntem demni de a fi respectati, de a trece peste unele greutati, de a deveni cea mai buna versiune a noastra, si sa nu lasam niciodata capul in jos in fata dusmanilor.
Viata este nedreapta, nu e mereu asa cum ne-am dorit, cum ne-am imaginat, multi avem multe dorinte si regrete dar viata merge mai departe, noi odata cu ea fara a fi ancorati in catacumbele trecutului.
priveste si lucrurile frumoase, imaginea in asamblu, ai o inteligenta net superioara multor persoane care de fapt acele persoane nu au nici o atributie de a fi respectate, tu in schimb le ai.
Fa mereu lucruri care iti plac, care iti aduce zambetul pe chip, care te implinesc, fara sa iti pese vreodata de parerea unora.

| alexandradlr a răspuns:

O părere foarte bună

| GabehAle a răspuns:

Mi se pare ca e un
comportament toxic.