| Claudiu566 a întrebat:

Ce părere aveți despre condamnarea la moarte? Credeți că e necesară in cazul criminalilor? Justificați

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

"Total impotriva. Un om nu poate sa decida cine traieste si cine moare, asta e cert si irefutabil!"

Ei na, pai sa desfiintam si armata, politia, etc, sau sa le dam elastice de par sa ne apere cu ele, ca in anumite situatii si ei decid daca cineva traieste sau nu, nici macar n-au nevoie de judecator.

"Judecatorul nu e Dumnezeu..."

Bine ca nu e, ca la cat de tembel e personajul asta numit Dumnezeu, era de rau, te puteai astepta la orice.

10 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu sunt de acord. Cred ca e mai dur sa fii închis pe viață. De agonia în fata morții scapi mai repede

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E inumană. Justiția poate să comită greșeli. Dacă îl codamni pe viață. îl poți ierta dacă tu, justiție ai greșit. Dacă l-ai omorât, nu mai poți repara greșeala. Iar dta dacă ești pentru pedeapsa cu moartea, justiția te reprezintă și pe tine, ești și tu responsabil de moartea acelui nevinovat. Această lege de abolire a pedepsei cu moartea te apără și pe tine și viața ta, căci printr-o eroare judiciară poți ajunge să fii și tu în situația condamnatului la moarte și atunci o să te rogi de Joannis să te grațieze. Eu nu m-aș baza pe asta.

| lpavel a răspuns (pentru sadrian46):

In cazul condamnarilor la moarte justitia nu comite greseli pentru ca cazul este intors pe toate partile si numai asa se ajunge la o condamnare la moarte! Daca ti-e mila de astfel de oameni trebuie sa te dezamagesc ca ei omoara un om ca si cum tu ai omora o musca. Acei oameni nu au inima... Am cunoscut vreo 2, crede-ma nu ai vrea sa ai de-a face cu ei! Condamnarea lor la moarte e un mare serviciu pentru societate si mai mult ca sigur salvarea si altor vieti omenesti!

| sadrian46 a răspuns (pentru lpavel):

Eu am cunoscut caz când justiția a greșit. Astfel nu spun ceva, că așa mi se pare mie. Nici nu afirm la grămadă că ei (care ei, cei din mintea ta?) omoară oameni în loc de muște. Condamnarea la moarte aduce un singur serviciu societății, potolește setea de răzbunare care este arma prostului și apanajul oamenilor sălbatici care mai trăiesc încă în păduri, căci au coborât nu de mult din copac. Crede-mă!

| Claudiu566 explică (pentru sadrian46):

Eu zic strict in cazul in care persoana respectivă chiar a e vinovată, in acest caz sunt de acord cu condamnarea la moarte.

| sadrian46 a răspuns (pentru Claudiu566):

Da, și eu zic exact ca tine, da, dacă crima a fost înregistrată de camera de luat vederi. Dacă acest chiar îl stabilește judecătorul pe probe incerte cu martori mincinoși, obligat de interese politice ( vezi procesul lui Ceaușescu, al lui Sadam în Irak)?

| lpavel a răspuns:

DA! dar numai daca a comis cel putin 2 crime in care se rezulta ca nu a fost autoaparare! Asa se va salva viata mai multor persoane nevinovate!

| Plato a răspuns:

Total impotriva. Un om nu poate sa decida cine traieste si cine moare, asta e cert si irefutabil! Judecatorul nu e Dumnezeu ca sa-i spuna cuiva ca trebuie sa moara. E aberant, nu se poate asa ceva.
Chiar daca e criminal, nu avem voie sa condamnam pe cineva la moarte, e inuman. Detentia pe viata e suficienta.

| Claudiu566 explică (pentru Plato):

Si daca nu exista un "Dumnezeu*?

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Total impotriva. Un om nu poate sa decida cine traieste si cine moare, asta e cert si irefutabil!"

Ei na, pai sa desfiintam si armata, politia, etc, sau sa le dam elastice de par sa ne apere cu ele, ca in anumite situatii si ei decid daca cineva traieste sau nu, nici macar n-au nevoie de judecator.

"Judecatorul nu e Dumnezeu..."

Bine ca nu e, ca la cat de tembel e personajul asta numit Dumnezeu, era de rau, te puteai astepta la orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt oameni care ar merita condamnarea la moarte mai mult decât criminalii, plus ca in inchisori sunt si oameni nevinovati in unele cazuri, pe de o parte.