| Byucc a întrebat:

Ce parere aveti despre feminism?

11 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

In general, am o parere buna. Mi se pare corect ca toate persoanele sa fie considerate egale, indiferent de sex sau alti factori (nationalitate, rasa, orientare sexuala etc.). Ma deranjeaza insa persoanele care se declara feministe, dar care vor in acelasi timp sa fie privilegiate in ceea ce priveste anumite aspecte, ca de exemplu partenerul sa le plateasca si/sau sa le cumpere diverse lucruri fara vreo ocazie speciala, doar pentru ca sunt femei. Asta mi se pare in totala contradictie cu ceea ce inseamna feminismul, iar persoanele respective nu se pot numi feministe.

| Adry05 a răspuns:

Intr-un fel mi se pare corect ca femeile si barbatii sa fie egali. Adica, de exemplu ca director intr-o industrie, un barbat si-o femeie ar trebui sa fie considerati egali, diferenta facand-o doar eficienta cu care-si duce la bun sfarsit sarcina. Totusi, de la facerea omului barbatul a fost intr-un fel autoritar femeii. El este inzestrat cu mai multa forta fizica si-o rezistenta mai mare iar femeia este mai finuta din origine. In concluzie, cele doua sexe nu vor fi niciodata egale, altfel Dumnezeul ar fi facut 2 femei sau 2 barbati.

| Byucc explică (pentru Adry05):

De fapt, s-au facut studii in care s-a dovedit ca femeile pot fi egale cu barbatii cand vorbim de forta fizica happy

| Adry05 a răspuns (pentru Byucc):

Da. Dar facand acelasi efort fizic, o femeie oboseste mult mai repede si nu poate duce intr-atat de mult ca barbatul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Byucc):

La rezistenta se zice ca femeia bat.dar la forta fizica sa fim serios. ia un baiat fata,, 20 de ani 30 40 etc. tot masculu o sa fie mai puternic. de aia nu vezi pe santiere femei sa dea la sapa si altele
pe de alta parte chestiie astea nici nu ar trebui sa conteze, ar trebui mai mult sa conteze taria de caracter, conducand o firma sau alte chestii de genu

| Byucc explică (pentru anonim_4396):

S-a facut un studiu omfg nu va mai contraziceti cu minelaughing oricum depinde de persoana. si da, ai dreptate la chestia cu taria de caracter

| fuzzer a răspuns:

Miscare nonculturala ce promoveaza manipularea si naivitatea-n masa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat femeile nu vor fi loate in serios tot timpul va fi acest subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plictisite,care in loc sa aiba grija sa nu le dea ciorbitza in clocot, se duc sa se planga cu pancarte in maini, pe motiv ca vecinu a fluerat dupa o parasuta