| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre medicii din Romania si sistemul medical romanesc?
Mai exista spaga pe post de motivatie medicala in Romania? Cat de mult?
In alte tari nu e deloc asa cred.E adevarat?
Totusi,voi,respectati profesia de medic?
Eu o consider cea mai grea facultate(cea de medicina) si mai ales cea mai grea profesie, aceea de medic..trebuie sa extrem de multa responsabilitate.happy
V-ar placea sa fiti medici? Asa ca fapt.

Răspuns Câştigător
| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Medicina este foarte grea. Trebuie sa tocesti:anatomie, fizica, chimie pentru admitere.
Dar nu ma bag in asa ceva.
Medicii in strainatate sunt mai seriosi, si primesc salarii mai mari, si poate si de aia, majoritatea medicilor extraordinari pleaca din tara.
E pacat!

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Medicina întradevăr e cea mai grea meserie și necesită mult timp și devotament. Dar, din păcate în România (și nu numai) se folosește șpaga destul de des. Nu, medicina nu e o profesie care să mă intereseze.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu am vrut sa ma fac medic, pana in clasa a 12. Cand am ales IT happy

Si da in sistem se mai da spaga.
Dar am vazut un documentar pe National Geografic cum ca Romania are unul din cele mai complexe sisteme medicinale din EU.

| AvalohAlyn explică (pentru DoarBogdan):

Eu nu te cred.Adica sistemul romanesc medical nu e deloc okey in Romania. exista foarte multe spitale nedotate, mizerabile as putea spune la domeniul igiena si foarte multi medici care iau spaga.sad Din pacate.Cred ca documentarul ala pe care l-ai vazut era facut de romani sau de niste prietenii ai romanilor ca altfel nu imi dau seama cum sistemul romanesc e complex..Pai Germania, Franta, Spania, Elvetia, Austria? Acolo inseamna ca e rai daca la noi e complex.
Ce te-a ales sa nu dai la Medicina? daca nu par indiscret.

| DoarBogdan a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pai cred ca nu era de mine. Era prea mult de invatat. Cu toate ca si aici e foarte mult.