| OTILIA00 a întrebat:

Ce parere aveti despre meseria de medic psihiatru? Este ceva de viitor?
Ce profil trebuie sa urmezi la liceu ca mai apoi sa dai la medicina? Unii zic bio-chimie,altii stiinte sociale si nu stiu ce sa mai cred
Si in final, dintre medicina de laborator si psihiatrie(ca specializare) ce ati alege?
Dau Funda happy

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

E de viitor, tulburările psihice și cardiace sunt afecțiunile cele mai răspândite ale secolului ăsta. Eu îți recomand psihiatria. Tu ar trebui să vezi ceea ce impune fiecare facultate și ce scrie acolo de ai nevoie pentru admitere, strict de aia ai. La majoritatea facultăților din câte știu nu contează profilul liceului.

1 răspuns:
| justanotheruser99 a răspuns:

Ținând cont ca tot mai multa lume apelează la un psiholog, da e de viitor.
Ca sa urmezi medicina, ai nevoie sa termini un profil de biochimie, insa ai putea sa urmezi si un profil mai ușor (filologie) iar în paralel sa înveți strict materia care ti se cere la medicina: biologie, chimie. Științele sociale se refera la societate, si anume relatii cu publicul, asistenta socială, sociolog, etc. Eu as alege medicină de laborator, dar asta e strict parerea mea. Ti-aș sugera sa alegi ceea ce îți place mai mult, gandeste-te ca asta vei urma sa faci o viață întreaga. Ai grija de ce tii cont cand iei decizia asta, in orice caz: Mult succes!