| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre o vecina in varsta de la bloc care sustine ca o profesoara nu are bun simt?

Pentru ca aceasta profesoara(tanara,ce-i drept) i-a pus note relativ mici baiatului unei alte vecine(al carei sot lucreaza la Eon si e mare sef acolo desi nu are decat profesionala terminata),este luata la rost pe scara blocului de catre vecina batrana(buna prietena cu familia baiatului pe care nu-l duce capul in mod deosebit) si primeste calificativele urmatoare din partea doamnei in etate:"un rahat de profesoara,o proasta, o nesimtita, si o frustrata si ca degeaba a ajuns profesoara pentru ca tot proasta a ramas", fara sa spuna adevaratul motiv pentru care o insulta. Dupa ce-si termina discursul demn de o mare doamna in etate iar profesoara pleaca, iese si mama baiatului pe scara si incep sa se hlizeasca amandoua pe seama profesoarei careia i-au dat lectia meritata.De fapt, profesoara nici macar nu-l lasase corigent vreodata pe acel baiat, doar ca nu-i punea note foarte mari si atat iar mama lui nici o saluta pe profesoara pentru ca este mare doamna, sotie a unui sef de la Eon.

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Raspunsul difera de la persoana la persoana:cea care este direct"afectata" si ceilalti.Totul depinde si de educatie.
Vocabularul vecinei este jignitor(probabil si cultura ei este indoielnica).dar si tu:cuvantul "baba", cand ai pomenit de vecina, nu-ti face cinste nici tie, oricat de invarsta ar fi persoana.Asa ca, modul de adresare, tine de cata educatie ai in familie si de cate cunostinte ai asimilat, in scoala.Sunt destule cazuri,cand functia, face din om, neom!
Din astfel de "exemple"negative, dar si din cele pozitive, poti invata ceea ce trebuie sa faci si cum sa te comporti in viata.

| anonim_4396 explică (pentru pietrean):

Pai,nu eu m-am certat cu babornita, ci profesoara.Pe mine poti sa ma critici dar pe profesoara, n-ai cum!

| fakeheart1334 a răspuns:

Parerea mea este a acea vecina in varsta nu are bun-simt si merita sa fie de doua ori mai mult insultata decat a insultat-o pe profesoara.Se pare ca mama baiatului a aflat asta de la baiat(faza cu notele mici) si se vede ca nu este chiar asa mare doamna cum pretinde.