| Thecurious a întrebat:

Ce parere aveti despre preotul Constantin Necula?
Tine foarte multe conferinte la care participa sute de tineri. Pare sa fie unul dintre cei mai impotanti formatori de opinie pentru generatia tanara.

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Mie imi suna mai mult a reclama.

| Thecurious explică (pentru Bondarel99):

Crezi ca ii fac reclama?

| Bondarel99 a răspuns:

Nu ar fi prima reclama de pe TPU laughing
Am zis doar, nu am dat cu parul.

| Thecurious explică (pentru Bondarel99):

Nu il simpatizez, insa il apreciez ca le ofera ajutor tinerilor care au tot felul de intrebari.
Si-a exprimat opinii politice, asta m-a deranjat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Naiv, pentru că nu știe, și nici nu stie că nu știe, nu știe nici măcar despre ce vorbește și de ce vorbește, doar i se pare că știe.
Inocent, dar nu din cauză că este băiat bun, ci din cauză că este fățarnic, și se face că nu vede răul.
Ineficient, pentru că pornește de la premisa că ce face el este ceva perfect.
Papagal, care utilizează bine cuvintele, știe să le întoarcă ca la Ploiești, și din cauza asta i se pare că crează adevăruri.
Aproape mort, căci vorbește despre lucruri moarte de parcă ar fi vii, dacă le pomenește el, crede că el le și învie. Im amintește de peozia lui Eminescu care se termină cu un rege mort în raclă.
Dacă dta îl crezi formator de opinie pentru generația tânără, atunci ce zici de ăsta care are 19, 428, 597 de vizitatori?
https://www.youtube.com/watch?v=AzWQrZ5sAmY
Vrei să ți-l laud pe acest Constantin Necula? Bagă banul și o fac.
Ce carismă, ce rapiditate a minții, câtă ingeniozitate în utilizarea metaforelor contradictorii, câtă profunzime academică, câtă cultură vastă, câtă ancorare în cotidian!
Realitatea= câte vorbe goale, care par pline, de spectacol de tip entertainment, relaxant, ca să nu te doară capul când termină de povestit, iar după ce mergi acasă, să iuți tot până mâine.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Baiatul a fost platit bine de firma careia ii face reclama.
Exista o multime de astfel de indivizi pe Youtube.
Pana la urma, asta inseamna libertatea de exprimare in spatiul online.
Din pacate, asta e, nu ai ce sa faci. Noi, cei care ne-am nascut in "era digitala" suntem bombardati zilnic de asa ceva, iar multi cad prada marketing-ului, neavand educatia necasara pentru a filtra ce le ofera internetul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Păi dacă e plătit, are libertate de exprimare care se transformă în libertate de îndoctrinare. Și veniturile companiei cresc. Așa că ce contează dacă oamenii se tâmpesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai are o caracteristică. Eu o numesc peștișorul în borcan.
Cumperi un peștisor. Îl pui într-un borcan cilindric, că atâta ai. Îi dai mormoloci și musculițe uscate cumpărate. Și el este fericit, dar atât de fericit încât, dacă îl pui într-un acvariu mai mare, el din zona cât un borcan în care a fost învățat să stea nu iese.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Poate va investi inteligent banii pe care ii castiga.
Tin sa cred ca trebuie facuta o distinctie clara intre baietasul care creaza continut pentru elevii de gimnaziu si Preotul Profesor universitar Doctor in teologie (cred ca detine si alte titluri, caci a spus ca a predat si la o facultate de medicina veterinara ) care se adreseaza studentilor.