| Manticora a întrebat:

Ce parere aveti despre relatiile unde barbatii sunt casnici si femeile muncesc?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O parerea proasta. La fel de proasta si invers, despre femeile care stau acasa si asteapta sa fie intretinute

| Manticora explică (pentru suntserios):

Daca muncesc in casa si cresc copii, de ce sa ai o parere proasta? E destul de greu.

| suntserios a răspuns (pentru Manticora):

Când tot pui întrebări din astea precizează și condiția ta medicala de care ziceai in alte intrebari că să aibă sens intrebarile

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nașpa.
Un bărbat nu are prea multe de făcut pe acasă, nu are suficiente scuze să nu muncească (în afara casei).
Aș înțelege doar cazurile fermierilor sau antreprenorilor.

| Freya1 a răspuns:

Se mai intampla sa îți pierzi job-ul,sau sa te îmbolnăvești.Dar deși o sa sune urat poate ce spun,la un bărbat nu prea i se sta casnic.

Si femeia trebuie sa fie independenta,sa aibă un job,o cariera etc.Dar ea dacă se intampla ceva și trebuie sa stea acasă se descurca altfel cu mâncarea, curățenia, copii, cuparaturile în comparație cu un bărbat.
Nu ca nu sunt și barbari descurcăreți din punctul asta de vedere, dar de o familie parca altfel are grija o femeie.
Plus ca eu sunt mai pe stil vechi și mi se pare aiurea ca femeia sa mearga zilnic în societate sa suporte tot felul de rahaturi, sa se mai și obosească ca dupa sa se ducă acasă la ditai bărbatul ce a dat azi cu maturica și a cumpărat pâinica.

| CostinAlamariu a răspuns:

Că ceva nu-i în regulă

| AndreeaWTS a răspuns:

N-aș accepta așa ceva.
Dacă e vorba de o condiție medicală cum spune @suntserios, există munca la domiciliu în care te poți face util și îți poți câștiga exidstența. Asta dacă nu cumva ești alergic la muncă.

| Allhambra a răspuns:

În ziua de azi nu prea își mai permite nimeni și nu prea mai există ideea de casnic. Asta era pe vremea bunicilor.
Eu una nu m-aș complica nici să fiu casnică nici să mă mărit cu un casnic.