| Adry05 a întrebat:

Ce părere aveți despre scandalul cu acel individ intitulat Colo?

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Am o parere negativa despre el. Nu stiam de existenta lui, dar am observat scandalul pe Facebook si insta. Rezultatul? Am vazut copii, adolescenti (baieti) de 12-15 ani care ii iau apararea si sustin ca e in regula ce a zis, ca e ceva perfect normal din moment ce ele se imbraca asa. Prea multi influenceri prosti in Ro. NU are dreptul nimeni asupra vietii altcuiva. Chiar daca te imbraci decent, tot vine un needucat ca el sa se ia de tine.
Are 28 de ani, nu 20! La 28 de ani ca barbat trebuie sa stii ce vorbesti, mai ales cand printre abonati sunt si copii.
Corect ar fi sa ii inchida contul. Pana la urma a instigat la ura si actiuni nedemne de o persoana civilizata. Trebuie sa se invete minte cand mai face astfel de afirmatii. Nu e scuza ca a zis-o la caterinca sau ca asta cere publicul, divertisment. Mai marturiseste si,, sincer". Prea multe exemple proaste pe yt, dar asta e. Ce e de calitate e mai putin cunoscut.

124 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai știi de ce poate fi în stare un creștin?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nemessys):

Pai incet-incet o pun si astia ai nostri de o inchizitie mai mica. Vezi imbecilitatea cu care abordeaza problema educatiei sexuale fara a oferi vreo solutie. Maninca atita cacao cu polonicul de parca "moralitatea" e o pastila pe care o iei dimineata si aia e, iar copiii, daca ii ciomagesti de mici sa se roage barbosului de 2-3 ori pe zi, sa se impartaseasca, sa pupe crucea popiii si alte nenorociri de astea, nu vor ajunge la pubertate si nu vor avea nici un impuls nimic. Zi-i ca ceva e pacat si sigur nu va face...

| Frank51 a răspuns (pentru SG1995):

Desigur, imi raspunzi tu asta cu probleme mai mari la cap decat el, seems legit.

| LoveSleep a răspuns:

Mare scofală. 5 din 10 oameni sunt de parere că femeile care au fost violate au meritat. Ceilalți 5 au participat la viol.

Un tip a zis ceva despre asta și acum toți îi sar în cap, chiar daca el nici nu vorbea serios sau cel putin nu gandea ce scotea pe gura, a zis alea doar să rada copiii de 12 ani la fel de idioti ca si el.
În plus, omul e prea prost să realizeze că lucrurile pe care le spune ii influenteaza pe copii mai mult sau mai putin. Dacă ar fi ilegal să fii prost, ar trebui sa avem mai multe inchisori decat biserici.

Ideea e ca lumea e plină de oameni fara creier. Dacă singurul tău aport la cresterea si educarea copilului tau e sa-i dai tableta si sa te uiti la nora pentru mama, atunci e vina ta, ca parinte.

E trist faptul că aproape toata lumea de pe planeta asta a fost invatata sa nu vorbeasca urat si sa nu injure, dar mai nimeni nu știe de ce. Singurul răspuns la asta e "nu e frumos".
Nimeni nu ii explica unui copil ca poate vorbi urat toata ziua, nu se întâmplă nimic. Cat timp înjurătura lui nu rănește altă persoană și cât timp și-o asumă, totul e ok. Dacă vorbește urât la școală, va fi pedepsit. Dacă o face în parc, ceilalți copii nu vor mai avea voie să se joace cu el, dacă o face la muncă, va fi pedepsit sau concediat. Dacă o face în public, va fi privit într-un anume fel.
Cat timp el e dispus sa isi asume toate astea pentru niste cuvinte stupide, din partea mea să nu mai aibă frază fără înjurătură. E simplu să-i interzici lucruri unui copil (pe care nu i le poti interzice la infinit oricum), dar e mai greu să-l ajuti sa gandească pentru el, astfel încât când gamerul lui preferat, Colo scoate câte o aberație de genul să râdă și să zică în gând "ce om prost".

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

:)) rekt după rekt după rekt
https://www.youtube.com/watch?v=TC7bjFnmERU

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

Așa e. dar eu aș zice să fie dus până la nivelu de a nu mai avea voie să aibă canal de Youtube, sau să-i fie bine monitorizată activitatea. are totuși 28 de ani, de câți ani are nevoie ca să realizeze că asemenea aberații nu-s ok? 50? Dacă ești așa dezaxat, așa vei fi mereu, nu are 15 ani să zici că vârsta când nu gândește, 28 e deja înaintat.

| Adry05 explică (pentru PainTech):

Asta ți se pare promovare? rolling on the floor) cazu a apărut și la știri wtf, și ăia îl promovează? și dacă promovez foarte bine, trebuie să fii de-a dreptu idiot să zici „hăhă ce tare e ăsta" și să te apuci să-l urmărești după ce a zis așa ceva, nu e ca și cum am făcut pe cineva care-l considera idiot să-l considere fain ca să zici că i-am făcut reclamă pozitivă și determinat pe cineva să-l urmărească. laughing)

| Adry05 explică (pentru Frank51):

Ba tocma de aia că e persoană publica și-l urmăresc sute de mii de oameni printre care copii la o vârstă naivă și influențabilă. uită-te la video lui the real red despre asta, omu a zis-o suficient de bine să n-aibă rost să mă apuc și eu să detaliez de ce nu e normal așa ceva și sper să se ia măsuri calumea

| Adry05 explică (pentru aXy99):

Mai devreme sau mai târziu doar hate și probleme a obținut prin chestia asta. deci valabil ce am zis. ce contează că s-a întâmplat atunci sau acum? ce a zis tot la fel de grav e și singura problemă pe care o văd e că au apucat să vadă și mai mulți copii asemenea mizerie

| Adry05 explică (pentru LoveSleep):

Da am văzut ce și-a asumat prin penibilitatea aia de clip cu îmi cer scuze.
un părinte nu se poate ocupa 24 din 24 de un copil : trebuie să muncească, să facă curățenie, mâncare, nu e ca și cum avem timp liber de nu știm ce să facem cu el, sau e obosit după muncă și vrea o oră-2 să stea să se uite la ceva timp în care n-are chef nici de nu știu ce activitate și îi dă o soluție de asta să-l distragă. corect însă mi se pare să urmărești la ce se uită, mai ales fiind mic, dar totuși nu e normal nici să-i dai sentimentu că e urmărit non-stop. și s-o faci, îl urmărești non-stop, aude la școală de ăsta de la alți copii cu mai mută libertate, se uită la video-urile astea la școală, în pauze. la școală tot vina părintelui e că nu-l supraveghează?! căi să vadă mizeriile astea există, tocma de aia nu e normal să spui orice vrea „pl ta" că tot ți se pare normal să zicem orice oricând, pe online unde dau de conținutu tău astfel de copii. au zis clar psihologi că personalitatea fragilă în dezvoltare a copiilor poate fi ușor influențată de ideile maimuțoilor ăstora întrucât îi văd ca modele : sunt cunoscuți și apreciați de mulți oameni = modele pentru ei, pentru că așa sunt copii! asta li se pare drept de urmat la vârsta lor! foarte rar un copil o să vadă un geniu în nu știu ce domeniu să-l ia drept exemplu, pentru că nici nu se promovează așa ceva! se promovează maimuțoi cu scandal de 2 lei și limbaj de și mai mică valoare. păi ce transmiți tu copiilor sau oricui când la fiecare 2 cuvinte înjuri și scoți asemenea afirmații? chiar așa ți se pare ție o societate normală și sănătăoasă? să înjurăm oriunde și oricât ne vine? tu înjuri așa și în fața părinților, în mediu profesional etc? e de prost gust, cum să zici că unde e problema laughing E un limbaj oribil

| Frank51 a răspuns (pentru Adry05):

Si eu sper sa se ia masuri, dar nu intelegi ideea. Sunt cel putin inca o suta de influenceri mai rai si nu patesc nimic.

| Dalmore a răspuns (pentru Frank51):

Care sunt mai răi?

| Adry05 explică (pentru Frank51):

O să le vină și lor rându, acu un an ai fi crezut că ajunge așa ăsta? dacă ajunge informația ălora la cine trebuie sunt luați și ei în vizor. Mobilizarea la cazul ăsta, acu să vedem și rezultatu final, chiar îmi dă puțină speranță că putem ajunge să avem și noi o țară cât de cât civilizată.

| LoveSleep a răspuns (pentru Adry05):

"un părinte nu se poate ocupa 24 din 24 de un copil : trebuie să muncească, să facă curățenie, mâncare, nu e ca și cum avem timp liber de nu știm ce să facem cu el, sau e obosit după muncă și vrea o oră-2 să stea să se uite la ceva timp în care n-are chef nici de nu știu ce activitate și îi dă o soluție de asta să-l distragă."

Noroc ca s-a inventat prezervativul. Copiii nu e fac pentru alocatie. Faci un copil cand esti dispus sa te ocupi de el, nu cand nu ai timp nici sa te ocupi de tine.

Tu vezi un copil ca pe un caine. Copiii nu se dresează, cum face toată lumea. Iti e mai usor sa dai vina pe societate si pe faptul ca se promoveaza numai rahaturi, decat sa te implici in cresterea copilului tau.

A educa un copil nu înseamnă a-i impune restricții și a-l pedepsi daca greșește. Cu ce îl ajuți dacă nu îl lași sa se uite la un tip de genul? Ți se pare ca e singurul? Sau vrei să-i pui o eșarfă la ochi pentru tot restul vieții? N-o sa înțeleagă niciodată ce nu e ok, dacă nu îl lași sa gândească pentru el. Și ca să facă asta, trebuie sa vorbești cu el, să-i ceri părerea, să-l întrebi cum ar proceda el, să-i explici de ce ai tu o părere diferita și sa încerci să-l faci sa realizeze singur ce e bine și ce nu, nu sa te duci la el, să-i iei tableta și sa pleci sa te uiți la nora pentru mama. Sau sa-l iei cu tine la nora pentru mama, ca acolo vede numai lucruri bune.

Goal-ul tău, ca părinte, e atunci când copilul tău refuza sa fumeze pentru ca a discutat cu tine despre asta și ati ajuns împreună la concluzia ca fumatul nu te ajuta cu nimic, iar dacă vrei sa pari smecher in liceu, sunt metode mai puțin nocive, nu când refuza doar pentru ca știe ca îl cerți tu.
Goal-ul vieții ăsteia e când reușești sa fii o persoana ok cu toată lumea, când reușești sa fii un om "bun" pentru ca asta vrei sa primești în schimb și pentru ca asta e caracterul pe care ți l-ai format. Dacă faci lucruri bune și implicit nu faci lucruri rele doar pentru ca asa a zis Dumnezeu și ca te-a amenințat cu iadul, pentru mine ești un ipocrit și un ratat.
Revenind la copii, trebuie sa ții cont ca la 18 ani vor pleca la facultate sau vor pleca de acasă (nu neapărat la 18) și tu poți fi liniștit ca oriunde ar ajunge și de orice situație s-ar lovi, copilul tău va alege înțelept. Dacă ii impui și ii restricționezi lucruri când va pleca de acasa va dispare singurul lucru care îl împiedica sa facă lucruri aiurea, tu.

Deci solutia nu e sa-l menajezi si sa-i interzici lucruri, dar nici sa-l lasi de capul lui.

Cât despre limbaj. Nu, nu înjur în mediul profesional, dar nu pentru că cred că ar fi greșit, ci pentru că șeful meu e prea redus încât să ignore doar niște cuvinte care nu rănesc pe nimeni. Și în plus, de ce ascultăm toți de un ratat care a decis cândva care sunt aceste cuvinte urâte? De ce rinichi e ok si p ă nu? Nu sunt din aceeași categorie? Si nu e de prost gust, cum zici tu. Nu e nicicum. Un om care vorbește urât nu e nici sub nici peste unul care nu o face. Cât despre copii, ți-am zis mai sus că i-aș explica că dacă își asumă cuvintele respective, nimeni nu-l oprește să le folosească.

| PainTech a răspuns (pentru Adry05):

Nu exista publicitate negativa.
E pur si simplu succesul scandalului, care prinde extrem de bine la noi. Deschide TV-ul pe Acces Direct si o sa vezi cum am dreptate. "Intelectualii" se duc unde e scandal.

Daca te uiti la grafice canalul sau a inceput sa faca mai multe vizualizari si abonati decat inainte de discutii :
https://www.statsheep.com/UCEbFovLGTKoTxDisxBI4EtA

Cel mai bun mod de a gestiona cretinismul e in liniste, fara sa atragi mai multi cretini.

Partea nasoala e ca se chiar gasesc acei idioti, si nu sunt putini. Asta e ideea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Eh,iniţial aşa aş fi zis şi eu,dar mi-am spus că sunt totuşi prea exagerată. (poate şi din cauză că oricum nu prea cred că s-ar lua chiar astfel de măsuri). Monitorizarea mi s-ar părea o idee bună,dar şi asta după o perioadă mai luuungă de timp în care să nu aibă acces la nicio platformă Social Media.Şi da,are într-adevăr o vârstă,nu mai e un puţoi călărit de hormoni,dar poate totuşi mai există o şansă să se schimbe acum că s-a spart buba şi este atacat din toate părţile. Dacă se apucă să analizeze şi el ceea ce au spus şi probabil încă vor mai spune în continuare ceilalţi despre el,poate începe să realizeze încet-încet ce a făcut pentru că deocamdată se vede că nu conştientizează cât de grave sunt chestiile pe care le-a scos pe gură. Numai dacă te uiţi la video-ul absolut,dar absolut penibil în care îşi cere scuze (care apropo,mai e şi monetizat),îţi poţi da seama.Şi schimbarea asta nu vine aşa peste noapte,e nevoie de timp,de mai mult timp, aici depinde şi de el. Oricum, atunci când vezi că sunt atâţia împotriva ta şi că se îndepărtează toţi de tine, iar toată viaţa ta se duce de râpă, mi se pare imposibil să rămâi la fel de ignorant şi să nu începi şi tu să îţi pui anumite întrebări ca să realizezi ce ai făcut.

| Drimmero a răspuns:

Tot vad pe aici ca spuneti sa intre la puscarie, nu stiu daca se va intampla caci sunt doar vorbe ce a zis el, pentru puscarie trebuie sa depuna 'victima' plangere, iar pentru asta trebuie probe, conversatii, semne si alte d-astea. A trecut un an, chiar daca a violat-o dispar semnele fizice dupa atata timp, fara dovezile astea nu poti baga un om la inchisoare, maxim va primi amenda pentru instigare la violenta/viol si poate mai gasesc politistii ceva. in lipsa probelor fizice si a faptelor nu e suficient pentru inchisoare, el cel mai probabil a batut campii pentru fun si circoteca cu abonatii lui,, si-a cam asumat-o avand in vedere ca a devenit persoana oarecum publica, hate-ul pe care l-a luat si obrazul batut valoreaza mai mult decat 2.500 de lei pe care ii va primi ca amenda daca ar fi ceva.

| Frank51 a răspuns (pentru Dalmore):

Like, toti? Sunt foarte putini numarati pe degete care au content ok, restul fac orice pentru statutul de vedeta. Zaiafet, atentie cad mere, fizica cu cristian presura si inca cativa au content de calitate.

Tot nu prindeti ideea, omul a facut o greseala imensa si incearca sa si-o asume. Ala din america a gasit un cadavru prin padure, ilie fura bani de la copii, exista mult mai multe probleme decat gluma proasta a lui colo, si da, eu inteleg perfect mentalitatea lui si de asta nu il condamn, isi asuma, plateste, si aia e, invatatura de minte.

| Frank51 a răspuns (pentru Adry05):

Asta nu este vreun psihopat, este doar incult prost si a exagerat cu o gluma. Nu exista speranta pentru schimbare, schimbarea incepe din casele oamenilor! Daca toti copii de 14 ani sunt pe laptopuri tablete si telefoane 10 ore pe zi surpriza! Colo nu e singura sursa de influentare, exista zeci sute de alte chestii mult mai grave. And still, you can't get a simple point.

| Dalmore a răspuns (pentru Frank51):

Amuzant că până acum numai bărbați am văzut să minimalizeze problema asta. O fi fost o greșeală, dar dacă astfel de comportamente nu sunt taxate, mulți copii nu văd unele realități. Am citit la comentarii de mucoși de 14 ani luându-i apărarea și făcând femeile sclave de mi s-a făcut rău. Personajele astea trebuie puse la zid și puse să-și mănânce propriul rahat. Uită-te la el, a zis în clipul cu iertarea că o iubește pe iubita lui pentru că-i face mâncare, curățenie și îi editează videoclipurile laughing, come on, e clar de unde i se trag ideile astea. Noi prindem ideea, problema asta mereu o să existe, dar puțin discurs pe marginea ei și pus rău-făcătorul la zid poate deschide ochii unora. Multe nu o să sufere el, aseară își poza potaia și zicea că se simte super laughing. Dar având în vedere cu câtă ură vorbea în video-ul ăla, eu îl suspectez de ceva mai grav. Totuși, nu mi-ai zis alți vloggeri care instigă la lucrul ăsta. Un viol e mai nimic pe lângă un cadavru într-o pădure? Și niște bani care se pot recupera sau înlocui? Traumele pe care le lasă un viol nu se compară cu prostiile astea. Dacă-i înțelegi mentalitatea, e grav și sper să nu-mi mai răspunzi. ''Vreau s-o violez pe una'', e o glumă doar în mintea unui om bolnav.

| Frank51 a răspuns (pentru Dalmore):

Mda, chiar nu ii înțelegeți contentul. Omul asta face caterincă de ani de zile și cei care îl știau au reacționat mai chill. Tu chiar il crezi în stare? Eu nu. Repet, contează copilul din spatele ecranului cum filtrează informatia, un copil normal la cap va trata situația asta ca pe o gluma si nu va dobândi competențe de violator. Ceilalți psihopați deja au probleme grave la cap și indiferent de contentul pe care il vor digera vor rămâne la fel.

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

Am văzut că a spus pe story referitor și la scuzele alea și tot ceva de genu „ce mai faceți? eu mi-am cerut scuze și acu mă bag la un cs" wtfff. nu o să se schimbe niciodată, o să schimbe eventual nivelul de expunere, același idiot cu o gândire bolnavă rămâne

| Adry05 explică (pentru Drimmero):

Ba eu am citit că se pot face și 6 luni de închisoare pentru astfel de instigare, deci ar fi șanse să ajungă un pic. i-ar prinde bine, sincer. o experiență de asta îi scoate dorința de a împărtășii asemenea prostii pe internet.

| Drimmero a răspuns (pentru Adry05):

Da, a fost prost de gura si nu se spune asa ceva niciodata, nu mai zic ca fapta in sine e execrabila si daca o comiti esti cel mai josnic om.

Daca are trecutul penal curat maxim amenda, nu il baga la inchisoare,, e cale lunga pana acolo, el a batut campii, nu exista o victima care sa-l denunte astfel incat sa fie probe fizice. Dosar penal, amenda si crede-ma ca din pct de vedere moral are amenzi mai mari,, lumea il arata cu degetul, si-a facut-o singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Mda,acum am văzut în video-ul cuiva printre altele că a postat ceva pe Instagram în care îşi promova ţoalele.....doamne fereşte...mi s-a făcut şi mai scârbă acum de el şi mi-e şi ruşine de mine că am fost atât de indulgentă mai sus, mi-am găsit şi eu momentul ce să zic.Omul ăsta are probleme grave, nu e numai bătut în cap.I-ar prinde bine şi câteva luni măcar la mititica, chiar sper să nu scape aşa uşor doar cu un rahat de amendă. Canalul şi conturile tot sper să dispară.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Adry05):

In nici un caz nu incurajez ce a facut el dar nu mi se pare ca ar merita puscarie doar fiindca e un incult si a zis idiotenii nu inseamna ca el e un pedo sau asa...
Poate cine stie, o sa se mai intrebe pe sine de ce a facut bine si ce nu ca sa se indrepte, desi am mai mari banuieli ca nu o sa invete nimic din asta si peste vreo 3 ani se va comporta ca si cum nimic nu s-a intamplat.Important e sa invete altii, in special copii care l-au admirat si care inca il admira ceva din asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Deja se comportă ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat. rolling on the floor
Are programat un live pe YouTube mâine la ora 21:00 intitulat "Revenim cu forţe proaspete".Vomit.Pe Instagram şi alte reţele nici nu am cont ca să văd ce mai postează, dar deja am văzut prin video-urile altora.
Până în momentul de faţă au făcut atâţia video-uri despre el şi nu pare să-l fi mişcat nimic.
I-ar prinde bine câteva luni la răcoare.

| Adry05 explică (pentru Doarunaltutilizator):

Tocmai de aia zic cum a zis și utilizatorul de mai jos că o astfel de experiență l-ar trezi mai bine la realitate. omu nu consideră nici acu că a făcut ceva rău, cere scuze de fațadă că a văzut că începe să piardă bani. În plus, e bine și pentru el și pentru alții să vadă că nu poți să zici chiar orice vrei în mediu public fără să existe consecințe. Da, libertate de exprimare, dar hai să nu promovăm gândire de maimuță de genul am dreptu să mă culc cu orice văd fie că cealaltă persoană e sau nu de acord. Păi gândește-te ce ar însemna să scape fără nicio consecință, o să înceapă oricine să zică orice fără nicio rușine sau gând de ce ar putea însemna acele cuvinte. Când mă uit la specimene ca ăla și alții realizez că o societate n-o ții în democrație dacă vrei să fie ceva de capu ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că se reacționează emoțional și se creează drama din niste "nimicuri".
Trebuia să știe tipul când e atât de popular, sa se ferească sa zică unele lucruri 'misogine' pentru că îi s-ar mai toate femeile în cap, oricum ceea ce voia el sa zică e că nu e normal.pentru puștoaice sa se îmbrace așa.
Pentru că asta vrea internetul, fazele și tiparele care le vad la multi vloggeri mă scarbesc instant, mai ales feministele.inraite reacționează și creează drama doar pentru a câștiga simtatia celorlalți. Și al înjosi pe Colo, Singurii care au răspuns rațional la el și după părerea mea sunt cu capul pe umeri, cu bun simt sunt Andy Popescu, Montana și Elena Stroe.
In rest doar distruși ce fac scandal pentru puțină atenție și simpatie.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

"asta vrea Internetul" nu e o scuza.
Tipul era ilegal de prost, literalmente.
Si ce cred eu ca ar trebui luati si altii in vizor. Sunt destui tepari sau dobitoci care livreaza doar nutret pentru prosti. Deja e alt nivel cand o mai ard si abuziv in limbaj si comportament doar pentru ca de ce nu. Nu e doar despre continut, este si despre contextul in care ai un anumit limbaj sau comportament.