| Victoria18 a întrebat:

Ce planuri aveti pentru Paste?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Rodaj xxx cu 2 gagici. Una de 34 si alta de 25 ani separat. Imi convenea sa merg in madrid dar astept vara sa merg pentru ca e un mall cu adidasi care nu se gasesc in niciun oras din Spania

| RAY a răspuns:

In prezent sunt ateu, nu prea fac nimic, adica pentru mine e ca pentru un crestin hanukkah
isi spun ce faceam cand in copilarie, mergeam la biserica cu un bun prieten si participam la slujba, noaptea mergeam si inconjuram biserica de 3 ori =asta e traditia ortodoxa, ti am tradus prin google traditi catolice Apa de Paști: În dimineața de Paști puteți observa oameni care trag apă dintr-o apă curgătoare sau își umează fețele. Obiceiul datează din epoca precreștină. Apa de Paști este pentru a garanta tinerețea și frumusețea veșnică, a vindeca bolile și a preveni nenorocirea.

Osterreiten: în Saxon Oberlausitz atrage bărbați îmbrăcați festiv cu pălării de top și cozi în întreaga țară pentru a vesti solia învierii lui Isus Hristos. Sorbii catolici zburau pe cai decorați cu panglici și flori în parohii vecine. Pe drumul călătorilor de Paști se roagă și cântă în limba sorbiană.

Hobby călărie: în Turingiei Dingelstädt elevii de clasa de echitatie pe zi de Paști, cu caii hobby decorate la biserică și a obține acest cadou bomboane.

Ouă de Paști: Ouăle colorate și decorate au fost parte a Paștelui timp de secole. Pentru a face simbolul fertilității o dată păgână s-a dezvoltat un adevărat artizanat, mai ales în Europa de Est. Primii creștini din Bizanț consideră că iepurele este un simbol al lui Hristos. Din a doua jumătate a secolului al XVII-lea, există indicații despre iepurele de Paște ca Eierbringer.

Haseneier Căutări: Această tradiție de Paști la poetul Wolfgang von Goethe Johann (1749-1832) au stabilit în Weimar. În joi, a invitat copii să caute ouăle de iepure din grădina sa. Această tradiție este în viață în orașul clasic până în prezent.

Eiertippen: În unele zone vă întâlniți pentru aruncarea ouălor sau presarea ouălor în piața satului. Orice ouă care se rupe atunci când este lovită sau aruncată este consumată imediat de concurenți.

Bateti de carbon: În unele locuri din oameni de Nord Thuringia bate într-un fel de -Walk „Paște Golf" cu un băț ( „păgân"), o sferă de lemn ( „cărbune"), prin câmpurile de dinaintea lor.

Mâncăruri prețioase: În Mühlhausen (Turingia) trebuie să mâncați un covrig în Joia Maundy. Potrivit legendei, toată lumea de pe Vinerea Mare este în creștere de câine urechile, care încalcă regula.

https://www.focus.de/......32577.html

| LoveSleep a răspuns:

Mă gândeam să-ți vindec depresia, dar mai văd.

| SilentRain a răspuns:

Sa impodobesc bradul, tu?

| Victoria18 explică (pentru SilentRain):

Un raspuns mai serios se poate? Nu prea imi place neseriozitatea la intrebari cat se poate de serioase...

| SilentRain a răspuns (pentru Victoria18):

Nup, csf n-ai csf

| mentholinks a răspuns:

Frec mielul.

| Lioana a răspuns:

Ideal ar fi sa ne amintim de jertfa lui Isus nu sa ne facem alte planuri.

| GoldenZenith a răspuns:

Mă voi preface fericită că mă întâlnesc cu toată familia la o masa cu mâncare multă, din care toți or sa mănânce ca și cum ar fi rahitici și privați de'ale gurii de pe vremea răposatului. Paste fericit tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa testez eficacitatea dopurilor de urechi si sa ma rog in paralel la al' de jos sa opreasca poluarea fonica pe care o produce MC Teodosie.

| PumpkinDoll a răspuns:

Imi vopsesc ouale

| Elide a răspuns:

Vopsesc ouăle cu mami,ma duc la Biserica,la denii, sa iau lumina, la padure.Dar sa stii ca aceasta sărbătoare nu inseamna doar lucrurile enumerate mai sus, ci biruința vieții asupra morții, Hristos ne.a dat speranta învierii!

| LilPeep a răspuns:

Nici un plan, nu ma intereseaza nici un paste nimic.