| Inferno a întrebat:

Ce provoaca mai multa suferinta, prostia sau inteligenta?

Răspuns Câştigător
| LaraDot a răspuns:

Depinde, prostia, deoarece daca esti prost, nu ai ce face in viata, iar, daca esti foare inteligent, oamenii te cred un geniu nebun, care nu o sa isi faca prieteni niciodata.

| TM6524 a răspuns (pentru LaraDot):

Esti o ganditoare buna. Felicitari! Eu consider cam la fel: ai idei prea intelepte pentru vremea si esti evitat daca-ti expui gandirile, cam ca si Socrate, care chiar a murit. Daca esti prost, insa, iti irosesti viata "frecand menta si facand dracii"... In societatea asta, sperand ca nu jignesc, cred ca ii e mai usor prostului sa se integreze. Dumnezeu oricum ii intareste pe cei binefacatori si cu toata prostia sau inteligenta omeneasca, reusesc sa-si atinga ei maximul in viata. Buna intrebare!

27 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Corect este "sau".
Suferinţa este provocată de prostie, nu de inteligenţă.

| Vizitiul a răspuns:

Inteligenta, ca prostii nu sufera mai deloc, ei nu gandesc prea mult...

| Holocaust a răspuns:

Era o chestie gen:"ce ai vrea să fii:un prost fericit sau un geniu stresat?"
Acum, fiecare alege ce vrea.

| harciog a răspuns:

Eu nu pot raspunde pentru ca nu cunosc decit prostia.

| Inferno explică (pentru harciog):

Aici ai dreptate.

| harciog a răspuns (pentru Inferno):

Sigur? Ar fi prima data.De aceea ma mir cu atitea raspunsuri ajutatoare.Inseamna ca sint unii care le cunosc pe amindoua calitatile de vorbesc pentru ca altfel nu putau vorbi.

| Inferno explică (pentru harciog):

Tu consideri prostia o calitate?

| harciog a răspuns (pentru Inferno):

Daca n-o stiai, noteaza si asta.

| Inferno explică (pentru harciog):

Sunt mai multe tipuri de prostie.

| harciog a răspuns (pentru Inferno):

Auzi,in orice arta esenta ei ramine.Se schimba numai stilurile, nu si esenta.Un alt stil cu aceeasi esenta.Ce naibii urito? Vorbeam cu nikul tau dragut.

| LoveAgain a răspuns:

Inteligenta happy pentru ca realizezi si stii mai multe :d si te complici muult! x(

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Da, da... toţi au spus ba proştii, ba înteligenţii.
Eu mă gândesc că poate oamenii ce fac parte din ambele categorii suferă.
Cei ce sunt "înzestraţi" cu inteligenţă suferă de pe urma cunoştinţelor, a unor adevăruri nu foarte uşor de suportat.
Iar ceilalţi, suferă pentru că vor ajunge la un moment dat să realizeze mizeria în care se află. Sau suferă în concepţia celor deştepţi, care consideră că este ca un fel de suferinţă faptul că nu ştii nimic şi nici nu vei ştii.
Interesant...
Zi faină!

| BaiatulDePeTPU a răspuns:

De aici si expresia:"Suferi de prostie"

| Vizitiul a răspuns (pentru BaiatulDePeTPU):

De aici si : "Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia." Chiar ai vazut caine sa moara de drum lung sau prost de grija altuia? Eu nu am vazut. E valabil si-n cazul prostului care sufera de pe urma prostiei. Daca ar suferi, ar incerca sa schimbe ceva, ca doar nu accepti suferinta (daca esti intreg la cap), dar le prieste, le da o stare de bine, sunt mai mereu entuziasmati.

| BaiatulDePeTPU a răspuns (pentru Vizitiul):

Aici ai mare dreptate.

| GusWaters a răspuns:

Prostul are mintea odihnita si nu si-o preocupa cu multe lucruri, iar acelea cu care si-o preocupa sunt infime, pe langa cele ce il framanta pe un inteligent.Prostul nu o sa se gandeasca niciodata ca il doare ceva dpdv mental sau sa sufere din cauza starii lui intelectuale,pe cand inteligentul,da, pentru ca el isi umple capul cu tot felul de prostii, fie ele realitati sau scenarii fantastice.Plus ca inteligentul sufera din cauza starii sale,pentru ca in general, vrea sa stie mai mult, iar prostul se complace in ceea ce stie.(sau nu stie)

| AndreiDoMino a răspuns:

Inteligenta, pentru ca iti dai seama de alte lucruri.

| shoBy1 a răspuns:

Prostia provoaca suferinta mereu, inteligenta doar uneorihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal, inteligenta a adus multa suferinta celor care a spus ca pamantul i rotund si acum daca afirmi ca dumnezeu e o inventie o sa suferi deci la cat religie nu inteligenta provoaca multa suferinta? eu nu as cataloga prostia si credualitatea persoanelor care cred in dumnezeu provoaca suferinta a celora care gandesc rational, dupa parerea mea inteligenta se masoara in dolarii, euro nu teste scopul vieti este sa ai banii multi si sa doresti cunostere si sa te duca mintea degeaba esti inteligent si risipesti banii castigati

| AlexCrb a răspuns:

Un om prost asculta manele, ii mor dusmanii, mor femeile dupa el si are bani unu' si unu'. De ce sa nu fi fericit? laughing

| shoBy1 a răspuns (pentru AlexCrb):

Dar de ce nu te duci tu pe facebook sa-ti areti tu posteriorul tau bine definit si sa ne lasi pe noi manelistii sa ne dam cu parerea despre aceasta intrebare, la un IQ supraunitar fata de al tau?

| AlexCrb a răspuns (pentru shoBy1):

Se scrie "arati", "sa" e pus aiurea in propozitie iar in loc de "supraunitar" poate ai vrut sa zici "superior". Nu inveti asta la manele? Bafta in continuare, "inteligentu-le"! happy

| shoBy1 a răspuns (pentru AlexCrb):

Stai linistit, face parte din limbajul tau, am fost ironic pentru a ma intelege. respect.

| dianamariana2001 a răspuns:

Buna.
Prostia 100% provoaca suferinta!
Inteligenta nu inteleg de ce ar provoca suferinta!

| GhƩő a răspuns:

Inteligenţa,este mult mai greu să intri în această categorie decât în a 2-a, acolo nu suferi pentru că pluteşti degeaba.

| R3Beka a răspuns:

Inteligenta