| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac daca la scoala isi bat joc de mine si ma obijduiesc? Sunt baiat si sunt in clasa a 6-a, de sarit la bataie nu sare nimeni, numai verbal se iau sa ma injure, sa rada, sa ma ia peste picior, sa ma obijduisca, sa ma faca sa rosesc, sa faca misto de mine, sa fie contrati asupra mea, din cand in cand se intampla sa imi mai dea si cu piciorul in fund, dar mai des verbal se iau de mine, de obicei verbal ma hartuiesc si nu stiu ce sa fac ca ei sa nu sa se ia de mine.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ori îi ignori ori vorbești cu dira să intervină

| Celcestietot a răspuns:

Ii povestesti dirigintelui, familiei sau politiei. Si aici pe TPU sunt asemenea prosti, deci sa nu crezi ca se schimba prostul cu timpul.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Dar poate oare sa intervina politia daca nu sare nimeni la bataie? daca nimeni nu ma bate, nu ma loveste? ei numai se comparta neacatarii verbal numai imi zic si se mai întimpla vreodata poate cate un picior in fund, numai cu vorba si cu piciorul in fund

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Numai cu cuvintele si cu piciorul in fund

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Numai cu vorba, cu cuvintele, cu compartamentul sunt agresivi si poate sa se intample cumva vreodata si cu piciorul in fund dar de batut nu ma bate nimeni de aceia si intreb de politie

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta se numeste hartuire, iar politia se ocupa cu asa ceva. Vorbeste cu parintele sau cu dirigintele ori de cate ori ti se intampla asta, chiar daca te ameninta. Daca ai o situatie materiala buna (sau nu neaparat), du-te la un sport de contact, de preferat la karate. Asa, vei invata tehnici de autoaparare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut șmecheri de genul. I-am dat un mesaj maică-si și s-a făcut cățeluș.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci dar trebuie sa ii anunt pe parintii lor?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exact.