| 7765 a întrebat:

Ce sa fac daca la scoala isi bat joc de mine si ma obijduiesc? Sunt baiat si sunt in clasa a 7-a, de sarit la bataie nu sare nimeni de mine numai verbal se iau sa ma injure, sa rada, sa ma ia peste picior, sa ma obijduisca, sa ma faca sa rosesc, sa faca misto de mine, sa fie contrati asupra mea, din cand in cand se intampla sa imi mai dea si cu piciorul in fund, dar mai des verbal se iau de mine, de obicei verbal ma hartuiesc si nu stiu ce sa fac ca ei sa nu sa se ia de mine.Numai imi zic si se mai întampla vreodata poate cu piciorul in fund, numai cu vorba si cu piciorul in fund. Numai cu vorba, cu cuvintele, cu compartamentul sunt agresivi si poate sa se intample cumva vreodata si cu piciorul in fund dar de batut nu ma bate nimeni, nimeni nu ma loveste.Pot sa imi zica ceva chiar si in locuri publice de exemplu in ruta. Cand cineva este la spatele meu si este aproape de mine in loc sa ma strige, sa se adreseze la mine atunci imi face asa cu degetele peste ureche sau cu piciorul in fund, asta cum ar fi ca adresare. Ce as putea sa fac ca mai mult nimeni sa nu se anine, sa nu ma obijduiasca? in orice caz de mine se anina intr-un cuvint, fizic nu este nicio agresiune in afara de cu piciorul in fund dar in general de mine verbal se iau adica mai des verbal

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa te hotarasti sa rupi pisica. Asa am patit si eu pana prin clasa a V-a. In clasele 1-4 n-a fost asa rau dar intr-a V-a s-a intetit bataia de joc. M-am tot lasat, m-am tot lasat pana m-am hotarat. L-am luat pe unul de gat si l-am ridicat de la pamant de-i iesiera ochii. Prietenii lui se uitau speriati. I-am mai dat unuia un pumn de i-a sarit "mustarul". Aia cu bullying-ul, cu mers la profesori, la psihiatru, etc sunt prostii. Daca vede ca-l parasti mai rau face. Animalele nu stiu decat de frica. Stiu! O sa mi se stearga raspunsul dar te asigur ca, din experienta mea de viata de peste 60 de ani, este singura solutie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întreabă-i de ce o fac, ce vor de la tine.

| 7765 explică (pentru sadrian46):

Si ce va ajuta asta dacai voi intreba de ce ei se iau de mine?

| sadrian46 a răspuns (pentru 7765):

Depinde cum întrebi. Dacă îi întrebi
încruntat și nervos, e una. Dacă îi intrebi zâmbind vesel ( chiar dacă joci teatru pentru asta) îi dezarmezi.

| 7765 explică (pentru sadrian46):

Asta cum ar fi ma luati peste picior sau ce?

| 7765 explică (pentru sadrian46):

Ma luati in deridere?

| 7765 explică (pentru sadrian46):

Cum pot sa intreb eu pe cineva dintre cei care se iau de mine de ce te iei de mine?

| sadrian46 a răspuns (pentru 7765):

Direct.

| sadrian46 a răspuns (pentru 7765):

Nu, deloc. Dacă privești situația din alt unghi, ai șanse.

| 7765 explică (pentru sadrian46):

Si ce sa-i intreb adica?

| sadrian46 a răspuns (pentru 7765):

Asta. De ce?

| 7765 explică (pentru sadrian46):

Cum adica in ce mod?