| Dinca_Iulica_2001 a întrebat:

Ce sa fac sa retin mai repede? Retin foarte greu. Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| Disharmony a răspuns:

O completare la ce au spus cei de mai sus: împarte-ți lecția (dacă nu e deja împărțită), astfel încât fiecare secvență sau parte sau paragraf să conțină aceeași idee. Caută principalul de acolo și concentrează-te pe el, nu pe detalii. Scrie pe ceva ce ai reținut sau spune pur si simplu, cu vorbele tale, renunță la a mai învăța mecanic și caută explicații pentru cuvintele pe care nu le înțelegi. Treci apoi la următoarea parte și faci la fel. La final, cauți conectori, legături între fiecare parte și le reproduci.
Probabil îți sună destul de dificil, însă singura chestie dificilă să îți obișnuiești mintea cu învățarea logică. Ce am spus eu nu e singura modalitate de învățare, e doar un exemplu care m-a ajutat pe mine. Ideea principală cu care trebuie să rămâi e că partea se învață mai ușor decât întregul, de aceea e utilă fragmentarea acestuia pentru a putea fi învățat. Din păcate, doar în clasa a zecea „învățăm cum să învățăm", la psihologie.

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Probabil ca nu inveti logic.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu te concentrezi suficient. Iti e mintea in alta parte.
Si eu am problema asta. laughing
Dar incearca ca atunci cand inveti, sa te gandesti doar la invatat, nu la cai verzi pe pereti. Nu te mai gandi la ce face X, la cat de mult ai vrea sa te joci sau la ce vei face dupa ce vei termina de citit.
Concentreaza-te si invata cat mai logic. Si repeta.

| Sociopat a răspuns:

Iti tatuezi informatia pe creier.