| Deeza a întrebat:

Ce sfaturi dati pentru cineva care la scola pur si simplu nu poate sa iasa in evidenta? De exemplu cand mai multe persoane dintr-un grup vorbesc, acea persoana nu reuseste sa se afirme. Parca nu are nimeni timp pentru ea si atunci cand spune ceva ceilalti o contrazic. Pe cand pe 'populara clasei' mereu o intreba cineva: ce mai face, cum se mai simte...si toata lumea se tine dupa ea... Cum se poate rezolva situatia? Ati trecut vreodata prin asta?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-am simtit niciodata nevoia sa ma afirm, sa fiu eu "populara". Nici ignorata nu am fost niciodata, recunosc. Totdeauna am avut un loc al meu, nici in frunte ca paduchele, nici la coada, am primit exact cata atentie era nevoie.

cami
| cami a răspuns:

Da, dar nu am simtit nevoia "sa ma afirm ". Din contra, cu cat iti doresti sa nu iesi in evidenta, cu atat mai mult iesi, si...cu cat iti doresti mai abitir sa fi in centrul atentiei, cu atat mai insignifiant esti pentru ceilalti.
Eu zic sa nu te afecteze. Asta e, nu trebuie sa ne placa toti, si gaseste-ti altceva de facut, ca sa mai mai duci lipsa de atata "atentiune".

| Dan a răspuns:

Treci de la persoana care se afirma la persoana bine educata.

| turist a răspuns:

Un nebun face 1000!winking Iar restul sunt "altii"! De data asta, poate, faci parte din categoria "altii"! Dar nu te necaji! Nu esti nici mai multa si nici mai putina decat cei 1000, esti doar altfel, cu personalitate, om la care nu se prinde sindromul "turma"!
Numai bine si curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la fel ca tine ar trebui sa ne spunem parerea indiferent de ce cared altii