| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

As dori comentarii la subiect, topicul e destul de lung. Traiesc in paranoie de ani in sir si stiu asta si nu ma ajuta la nimic, nu stiu ce sa fac. 9/10 dintre oamenii pe care ii vad pe strada sau in diferite spatii cred ca vor sa isi bata joc de mine, bata, santajeze, ignore total, sau cutiteze (aici numai noaptea), sa ironizeze orice aspect ce tine de mine, indiferent ca este fizic, psihologic sau gestual.

E groanic sa traiesti asa. Imagineaza-ti doar: iesi din casa, o vezi pe ma.ta si iar iti spune ce c.a.cat esti. Sau vezi un om oarecare, un vecin, un om apropiat, o cu.rva, nu are importanta, si cand ii vezi te pregatesti psihic in caz ca vor sa te rada de pe fata pamantului, sa te faca de ca.c.at peste tot. Sa te ascunzi de toti de parca tocmai ai comis primul viol sau crima.

Din pacate stiu cauzele si nu le mai pot face nimic. 3 colegi isi bateau joc de mine, si din cauza lor a continuat intreaga clasa. Nu a durat mult, numai vreo 4 ani, timp in care ei mentineau focul. Au trecut vreo 2 ani de atunci, dar consecintele inca raman active si nu i-am uitat. Iar doamne-doamne se pare ca imi bate din nou in teava pentru ca iar a uitat sa imi faca dreptate.

Si parintii mei care ma criticau in orice fel posibil (inclusiv acum), prin orice tip de jigniri (injuraturile nu lipsesc pentru ca ele sunt umplutura prajiturii), imi spuneau in orice fel ce blestem sunt, ca din cauza lor am distrus 2 cupluri(nici eu nu stiu), ca nu ma pricep la nimic, si incerc dar degeaba, in anii in care un om se dezvolta aproape total psihic a fost combinatia fatala. Probabil v-ati dat seama ce daramat am fost.

Ha-hah, ce gluma, ca inca sunt la fel. Din cauza lor de ani in sir fug de oameni ca de paraziti si nu stiu ce sa mai fac. Sunt exact sobolanul ala de tastatura care are tupeu numai din fata monitorului pentru ca in realitate e prea praf ca sa spuna ceva. (initial nici acolo, eram pe un server de shooter, 31 de playeri, si imi era frica sa imi schimb numele ca s-ar putea ca cineva sa comenteze, tinand cont ca erau numai mizerii de nume... si era doar chat-ul disponibil, pana si de pusti de 4 ani imi era frica, la fel sa nu zica ceva). Deci va dati seama cate s-au intamplat.laughing

Tot incerc modalitati, sau mai bine zis, incerc sa incerc, si nu functioneaza nimic. O data ce pici intr-o groapa de asta e extrem de greu sa iesi, daca mai stiti oameni care au ajuns asa, probabil ca inca sunt la fel, probabil si la 50 de ani, cum a trecut viata pe langa ei din cauza unor ca.ca.ti sau cuvinte, si alta nu va fi pentru ei.laughing Grupurile ma sperie in mare. Si locurile aglomerate. Cand trec prin fata unui grup mare de persoane ma ia cu draci.

Sunt rarisimo cazurile fericite.laughing ). Pare imposibil. Intregul sistem psihologic si ideologic lucreaza impotriva ta pentru ca asta se vrea. Sa te vezi un ca.cat. Niciodata nu vei face tu ce vrei, nu poti, mereu altul poate, si acelui altul i se spune si lui la fel. Asta numai ca sa se chinuie toti printre gunoaie, sau sa munceasca 12, 13, 14 ore. Multi vor multe, si multi ajung niste ratati care se consoleaza cu vieti de ca.cat.laughing

Singurul meu mediu social e PC-ul, la care stau 1h, 2 pe zi, pentru ca mi-am distrus ochii prea tare in anii astia, si un ca.ca.t de ruda care nu poate iesi niciodata afara, numerele de mobil ale unor colegi, dar nu ies pentru ca nu stiu ce sa vorbesc, si am impresia ca oricum nu vor sa iasa cu mine. Partea dureroasa(si amuzanta) e ca atunci cand vad o fata ma patez ca *** chiloti. In timp ce altii le schimba ca pe sosete. laughing
Partea mai dura e si ca imi placea (si inca cred ca imi place), de o fata, si incerca si ea sa imi spuna asta, nu doar o data. In fine, poate gresesc, dar cand mergi in curte si o fata se uita la tine in timp ce isi invarte parul inseamna ceva. Dupa nu stiu cat timp am vorbit cu ea, nu o data, ci de 2 ori si nimic.

Nici numarul de mobil nu i l-am obtinut, nici prieteni nu suntem dupa atata timp. (Dar mi-a spus numele si clasa... Uiii oh go on) Am si intrebat-o daca vrea sa fim prieteni, sesizand deja ca are cu cine sa petreaca timp, dar a bagat turbo ca inarzie la ora.

Am si vorbit cu altul care ii are numarul si etc. Stiu ca nu e mare chestie ce am facut, dar pentru mine a fost un efort colosal... (mai cititi exemplul cu shooter-ul), e adevarat si ca am fost ultimul c.a.at in timp ce am vorbit cu ea in ambele dati. Partea pur si simplu, penala (pe jargonul popular), e ca vreau sa o uit si nu pot. Pur si simplu nu pot. Si tinand cont de cum vedeam femeia in general,.laughing mai bine tac.

Nu vreau o relatie cu ea pentru ca dupa atata timp, dar cumva tot as vrea sa ne cunoastem, dar m-am facut de ca.ca.t prea tare, si intr-un fel am ciuda pe ea (chiar daca nu am motive), pentru ca acum sta la p.l. altuia (nu ca ar stat la a mea vreodata.laughing ) si pentru ea sunt doar un ca, cat, si am inteles ideea si nu stiu sa trec peste. Cand o vad pe strada nici nu o salut.

Chimia umana lucreaza in moduri interesante. Nu stiu ce s-a intamplat in ***. Stiu ca iti place de o persoana, dar 1 zi 2, nu 1 an, iti trece chiar daca nu vorbesti. E si atractia fizica, dar nu e doar asta, pentru ca nu exista cea mai frumoasa fata. Sunt fete pe care le percep la fel de atractive dar nu stiu ce ca.cat ma face atat de disperat.

Fiecare are ceva ce alta nu are. Nu incep sa detaliez. Si m-a placut si o colega, la fel si ea cu parul in mana, se punea in banca cu mine in pauze, se atingea de mine, in ore punea caietul pe banca mea si scria, cand sa vorbesc cu ea mai are putin si ma fardeaza. Cand treceam, alta fata m-a intrebat daca aveam prietena, unde invat, dar atat de prost ce m-am descurcat ca nici nu imi mai raspundea la mesaje. laughing

Culmea ca niciuna din ele nu era deloc rea, in fine, acum fiecare cu propriile pareri. Si sigur nu mi s-a parut nimic... adica ce dracu?laughing Cam cu asta pot zice ca ma "laud", dupa atatia ani, in timp ce altii culca licee intregi.laughing

Ce dur, dupa atata timp inca imi vars frustrarile si gandurile de excitat-obsedat laughing pe site-uri care nu imi vor aduce niciodata rezolvarea, vesnic aceleasi ca.caturi, dileme, acelasi cerc vicios. laughing

Vreau sa activez in nu stiu ce rahat de activitate, acum am tupeul, dar e prea tarziu, mi s-au inchis portile, se poate spune pa-pa unei vieti traite intens, facand exact ce imi place, si a "milioanelor de euro", ce urma sa ii primesc.

Frumos, evoluez bine, exact cum vreau. De fapt, ar mai exista posibilitatea transferului, cel mult ramanand 1 an si jumatate dar ca.cat, mai ales ca e si aia si ***... nici nu mai stiu.

Partea buna e ca sunt mai aproape ca niciodata sa depasesc aceste bariere, doar ca mai trebuie putin timp... si nu stiu... dar pana la sfarsitul verii am toate sansele sa fiu alt om. As avea nevoie de niste sfaturi pe privat, pentru ca nu mai sunt ca inainte, acum, spre deosebire de ceilalti prafi, pot sa ma duc in fata unui grup de 4 fete sa intreb cat e ceasul de exemplu si fara sa ma scap pe mine pentru ca am invatat din esecurile precedente.

Dah... ce ca.cat vorbesc despre ceva atat de banal cum vorbeste profesorul de religie despre Hristos si a 2-a venire. laughing Ce patetic. Cum sa iti faci un obiectiv din ceva ce majoritatea oamenilor scuipa? Sa poti... socializa. Ce ca.catt.

parca as fi trait pe o insula pustie 10 ani, sau am fost inchis in ADX Supermax Florence U.S.A. Si acum stau aici sa cersesc sfaturi. Nu sunt singurul oricum. Dar tot jalnic e. Mai ales si tema. Cine vrea sa scuipe niste cuvinte pe privat sa imi trimita un mesaj, si ii pun intrebarile care ma macina... As putea sa le pun aici, dar nu prea stiu sa formulez. Dar chiar si-asa... Comentati cum stiti ce am scris.

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Păi dacă tu stai tot timpul cu că.ca.tul în gură, e de înțeles că nu poți avea succes.

| Astaeparereamea a răspuns:

Cine te crede nenea? La vocabularul pe care il folosesti dai impresia ca faci parte din tagma celor pe care ai critici, ai postat aceasta intrebare din plictiseala, acum cand cineva o sa-ti scrie ca ai un caracter coleric, tu, de abia astepti sa-ti asculti coltii si sa-l musti. Am o mare rugaminte, doar sa scrii nu si sa deschizi gura cumva, ne strici frumusete de weekend.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Astaeparereamea):

Am rugat comentarii la subiect.

| madamme a răspuns:

Ai nevoie de ajutor specializat. Mergi la psiholog sau psihiatru.

| anamary a răspuns:

Eu una te sfatuiesc sa nu mai gandesti asa. Stiu ca este greu dar chiar trebuie sa iesi din cercul asta vicios.
Desi multa lume crede asta, sa stii ca oamenilor de pe strada nu le pasa catusi de putin de tine.Tu observi toti oamenii care trec pe langa tine pe strada?
Ma rog...sunt niste probleme grave, mai bine ai discuta cu un psiholog, te va ajuta foarte mult.

IN AL DOILEA RAND
Cum vrei sa fi placut de oameni daca ai un astfel de vocabular.Nu-i de mirare ca nu ai avut pana acum nicio relatie.Pai daca iti scapa de fata cu niste oameni cuvinte ca acestea pe care le-ai folosit aici...e clar de ce nu reusesti sa-ti faci prieteni.Nimeni nu vrea alaturi un om scarbos.O sa crezi ca vreau sa-ti distrug si ultima farama de incredere in tine...dar chiar incerc sa te ajut.

"Cine vrea sa scuipe niste cuvinte"?
"ca.cat"?
"p.l."?
"ma patez ca p.iza-n chiloti"?
Asa vorbesti tu?
Cine vrei sa te placa? E scarbos ce spui tu aici!
Incearca sa-ti revizuiesti vocabularul.Chiar nu e normal sa vorbesti asa.Si apoi du-te la un psiholog.
DAR MAI INTAI INCEPE SA VORBESTI FARA A INJURA IN FIECARE PROPOZITIE.NICIO FATA NU VREA UN BAIAT ASA, CARE VORBESTE CA LA USA CORTULUI.ALTII SE CULCA CU LICEE INTREGI PENTRU CA VORBESC FRUMOS CU FETELE, LE CURTEAZA, FLIRTEAZA CU ELE, SI APOI LE BAGA IN PAT. TU NU O SA POTI SA FI NICI MACAR UN PRIETEN CU O FATA DACA MAI VORBESTI IN HALUL ASTA.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anamary):

De fapt, nu este nimic de revizuit la vocabularul meu pentru ca nu utilizez niciodata cuvinte vulgare. Cu atat mai putin in preajma fetelor. Acesta a fost un post mai special. Daca e prin scris, sa zicem, mai scriu cate ceva, dar verbal niciodata. Spuneai ca limbajul e problema, dar sunt aici sa infirm... prin urmare problema se pare ca este altundeva.

| anamary a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Problema este la tine. Din cate vad eu esti agresiv.In vorbire si in gesturi.Eu pot doar sa presupun, dar sa-mi spui tu daca gresesc.
Iar problema ta se rezolva la terapeut, asta e deja o problema psihologica grav.

| jimm999 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Problema e în gîndire, gîndesti prea mult la lucruri destul de simple cum ar fi discutii cu fetele, aici este de ajuns sa incepi a vorbi căci cu timpul deja găsiți teme comune de vorbit și restul vine de la sine. Ține capul sus, singur am trecut prin așa situații.Acum e vara, este cel mai bun timp pentru a te schimba.Succes!

| AnniaAKN a răspuns (pentru anamary):

Din tot ce a scris, ati ajuns doar la o singura concluzie, ca vorbeste urat.
Trist.

| anamary a răspuns (pentru AnniaAKN):

I-am spus si ca asta e o problema destul de grava si ca trebuie sa mearga la un psiholog specializat.Paranoia e o problema grava care il va afecta toata viata daca nu o rezolva.Ce voiai sa spun mai mult. Nu cunesc trecutul lui, factorul declansator si mediul in care a trait. Din ce mi-am dat seama din ce ne-a scris el e ca e foarte agresiv in limbaj si ca este paranoic. Mai mult ce poti sa-i spui?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru jimm999):

Nu s-a schimbat nimic. oh go on laughing