| ionyyy a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa adorm mai repede seara, ca ma culc pe la 12?

Răspuns Câştigător
| Brittanie a răspuns:

Buna! Uite niste sfaturi:
-carbohidratii ajuta triptofanul sa patrunda mai usor in creier. Incearca sa bei un pahar de lapte cald si o prajitura sau cu o lingura de miere.
- mananca o felie de carne de curcan sau o banana ca ultima masa, inainte sa mergi la culcare. Acestea contin triptofan, un aminoacid care ajuta la producerea serotoninei, o chimicala din creier care te ajuta sa dormi mai bine.
- evita mesele copioase seara, caci organismului ii este greu sa le digere si nu te vei simti bine pe timpul noptii;
- mancarea foarte condimentata sau foarte dulce nu reprezinta o idee foarte buna, mai ales seara. Aceasta iti poate irita stomacul si alunga somnul;
Pacaleste-ti mirosul:
- mirosul de levantica este eficient, asa ca pune putin ulei pe tample si frunte, astfel incat sa simti mirosul pana te ia somnul;

- pune o picatura de ulei esential de iasomie pe fiecare incheietura seara. Studiile conduse de cercetatorii de la Universitatea din West Virginia spun ca mirosul de iasomie duce la un somn mai linistit si odihnitor. Si picaturile de ylang-ylang pot avea acelasi efect. Bafta!

5 răspunsuri:
| Brittanie a răspuns:

Multumesc de funda.

| ooLaviii a răspuns:

Trezeste`te de dimineata!

Nu bea cafea/capucino(sau orice ce contine cofeina) inainte de culcare.

Pune`te in pat si uita`te la TV!

Succes! Funditssa?

| davidtm a răspuns:

Salut! ionyyy
Pai sa fii obosit.
sa inchizi becu,
si sa inchizi ochi.
Bafta!

| tiberiupi a răspuns:

Te sfatuiesc un ceai cald de tei sau o cana de lapte cald cu miere. sunt sigur ca vei adormi si mai repede si vei avea si un somn mai linistit.

| PoliTm a răspuns:

Bea apa sa iti fie burta plina laughing eu asa fac