| MustarIute a întrebat:

Ce v-ar determina să părăsiți TPU? Am văzut că foarte mulți useri au dispărut recent, ce s-a întâmplat?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

I-a sters adminul, ca sunt din aia "efemeri", care apar noaptea cu porcarii si dispar ziua, dupa rasarit laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil... cheful.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

1. Nu m-am gândit.

2. Ti-a răspuns Jasmina.
Iar altii...
revin cu alt cont si alt pseudonim (unii activează si acum, pe doua-trei conturi odată).

| Mosotti a răspuns:

Daca mor sau am ceva de nu mai pot sa ma scol din pat sau sa ma misc, doar asa as parasi fara sa vreau TPU, altfel nu, ca sunt forumist de fel, e o pasiune, nu vad un motiv pentru care sa plec aiurea.

Iar forumeala nu e timp pierdut, ca orice iti face placere nu e timp pierdut, asta e o prostie ca e timp pierdut, ca acea placere iti face bine orice ai face, ca stai aici, ca desenezi, ca te uiti la un film, ca te plimbi, e tot una daca-ti face placere.

| PieptulPuiului a răspuns (pentru Mosotti):

Forumurile sunt o distragere de la viata reala si e normal atunci cand ai anxietate si eviti situatiile care te pot face sa simti lucruri sa te simti bine aici. Dar nu are rost sa promovezi asta ca fiind ceva normal, pentru ca nu e. Tu cu siguranta ai tulburare de comportament evitanta. Aici sunt multi copii influentabili si ar trebui incurajata socializarea. Nu orice lucru iti aduce placere e bun. Daca am face doar ce ne-am placea, ne-am petrece toata viata dormind.

| Mosotti a răspuns (pentru PieptulPuiului):

Pai viata reala e si aici, ca discuti tot cu oameni, nu cu roboti pana la urma, si cand faci web la fel.
Cine a inventat forumurile au fost f normali, se discuta pe n teme cu n oameni, cum in real mai putin poti face, ca nu dai de atatia oameni.

Nu am nici o tulb evitanta, am trei prieteni buni cu care ma vad des, discutam, facem chestii impreuna, am parinti, chiar sunt un om sociabil, prietenos si deschis.
Chiar nu as putea sa fiu singur si sa stau doar aici, asta clar, dar combin aia cu ailalta, am diversitate de preocupari.

Acei copii care-s aici, iti zic eu ca au viata cu oameni fata in fata, faptul ca stau si aici nu inseamna ca nu au anturaj real.
Ca sunt unii anxioisi, asociali, inchisi in ei, asta este altceva, dar asa sunt si in real, dupa cum chiar ei declara.

Niciodata nu am zis ca e bine sa stai doar aici fara contacte in real, daca ai inteles asa ai inteles gresit.
Am zis ca nu e rau daca stai si aici printre altele,
De ex chiar azi intre ora 20, 45 si 23, 18 am stat de vb la mine in camera cu unul din prieteni despre calculatoare si altele, ca a venit la mine, abia asteptam sa vina, si el la fel.

| oglindasultanului a răspuns:

Relatia cu ceilalti useri, la ce discutii forteaza, si faptul ca nu-i intereseaza.

| Sophieka a răspuns:

Sunt mai multe motive care fac pe cineva sa renunte, cum ar fi:
- Dependenta fata de internet si / sau acest site.
- Constientizarea timpului pierdut stand pe net
- O noua relatie in realitate / activitate / job / mutare etc
- Dezamagirea fata de cele citite / intalnite aici pe site.

| Mosotti a răspuns (pentru Sophieka):

De ce consideri ca unii considera ca e timp pierdut pe net?! De ce o alta activitate nu e timp pierdut dar statul pe net e? Ca si plimbatul, si uitatul la tv si jucatu pe calc si netu sunt activitati care in egala masura aduc placere, si daca toate aduc placere, nu e timp pierdut.

Orice lucru aducator de placere da dependenta intr-o oarecare masura, asta nu e o problema.

"Dezamagirea fata de cele citite / intalnite aici pe site." asta da, e un motiv foarte bun de a parasi site-ul.

"O noua relatie in realitate / activitate / job / mutare etc", asta daca iti place forumeala, iti gasesti timp sa intri chiar si 30 de minute la cateva zile. Ca si daca am relatie, nu o sa stau asa in prostie doar cu partenerul, fiecare avem si activitatile noastre separate.

| Sophieka a răspuns (pentru Mosotti):

Buna Mosotti,

In propozitia cu "constientizarea" cuiva ca ar pierde timp pe net, nu m-am exprimat cum trebuia, nu am fost atenta.
Am vrut sa fac referire ca poate unii, cum am si eu momente, mai se opresc cel putin pentru o perioada din a sta foarte mult pe un site, pe un joc, sau pe net in general.
Si eu aloc foarte mult timp internetului si uneori regret ca stau atat de mult in fata ecranului dar asa cum zici, si alte activitati pot fi o pierdere de timp, si decat o companie proasta sau un loc in care nu iti place, mai bine esti pe net facand ceva ce sa-ti placa.

Si la faza precum ca cineva poate isi face o iubita sau un iubit, eu chiar cunosc persoane care odata ce au intrat intr-o relatie, nu mai auzi nimic de ei si nici nu iti mai dau vreun semn de viata ...Acolo cred ca e dependenta.

| Mosotti a răspuns (pentru Sophieka):

De ce regreti ca stai asa mult pe net?
Nu e nevoie sa stea mult pe site, e vorba sa stea ceva, dar nu sa plece de tot.

Aia cu aia cu relatiile, sunt fraieri, ca sta in fundu partenerului in prostie pana ala sau chiar el se plictiseste si dupa aia zice ca nu mai merge relatia, trebuie si independenta, timpul fiecaruia separat.

| PieptulPuiului a răspuns:

Am plecat de scarba. TPU e culcusul multor bolnavi. M-am intors sa fac putin misto de ei, dar plec iar.

| FloriceleDePorumb a răspuns (pentru PieptulPuiului):

Tu urmaresti pe toti de aici si te plangi de altii? rolling on the floor)) balamuc rolling on the floor) rolling on the floor

| PieptulPuiului a răspuns (pentru FloriceleDePorumb):

Mai obsedezi mult?

| PieptulPuiului a răspuns (pentru FloriceleDePorumb):

Vezi ca angajeaza la Lidl.

| FloriceleDePorumb a răspuns (pentru PieptulPuiului):

Te supara adevarul? sad esti mai bolnava ca toti de aici si nici nu taci laughing))

| PieptulPuiului a răspuns (pentru FloriceleDePorumb):

Ai zis ca-s bolnava de vreo 30 de ori. Mai schimbi si tu placa azi? Te-ai blocat? Stiu ca nu ai loc in saculetul ala mic pe care-l numesti creier sa indesi mai mult de doi neuroni, dar te rog frumos, cat timp mi te adresezi mie, deschide dexul. Este gratuit si accesibil. Si macar incearca sa mimezi ca ai un vocabular dezvoltat. Have some respect ca ma doare spatele cat ma cocosez sa ma uit in jos la tine. Elevate yourself, pisi.

| PieptulPuiului a răspuns:

Vocabularul tau are fix 3 cuvinte rolling on the floor cu cat imi comentezi mai mult, mi-e tot mai mila de tine. Unde m-am enervat? Tu esti aia care ma urmareste pe la alte intrebari ca o obsedata si ma numeste in diferite feluri. Nu mai bine te duci si slabesti 15 kg? Tastatul nu arde calorii sad