| AvalohAlyn a întrebat:

Ce va plac mai mult? Pisicile sau câinii?
De ce?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pisicile pentru ca sant mai gingase si nu au nevoie de dus pentru ingrijire. Au unghii mari care se pot taia cu unghia sa nu zgarie si manusa pentru indepartarea parului

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pisicile, pentru ca orice prost poate "face" un caine sa il iubeasca, pe cand o pisica este mult mai selectiva, nu sta cu oricine. E o provocare sa ai pisica afectuasa.
Si dpdv al igienei, o pisica in locuinta lasa doar par, si face la litiera.
Un caine lasa par, trebuie sa iesi cu el de 2-3 ori pe zi, si nu prea cred ca il poti invata sa faca la litiera.
Eu pe pisica mea o las fara probleme 2-3 zile singura acasa, face doar la litiera, mananca singura (mananca fix cat ii trebuie, nu tot ce ii las, din prima zi).
Pe viitor vreau si un caine, dar la curte. In apartament mi se pare o idee neinspirata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"o pisica este mult mai selectiva, nu sta cu oricine."

Asta e ceva ce nu mai era nevoie sa mentionezi. Sunt arhicunoscute cazurile pisicilor care au plecat din locurile in care primeau mancare si securitate pentru ca stapanii nu satisfaceau standardele lor inalte.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e partea amuzanta.
Cand ajung la curte, pisicile din jur fug spre mine. Un vecin a carui pisica e mereu printre picioarele mele, spunea ca el nici nu poate pune mana pe ea. La mine vine uneori doar pentru afectiune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mi-e frica sa intreb ce ai facut pentru pisicile respective de se aduna la tine intre picioare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Le-am dat de mâncare de câte ori am fost pe acolo. Le-am întins mâna încet, și am așteptat sa vina ele la mine, ca să le mângâi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Dupa ce ai vorbit despre cat de selective sunt pisicile si cum e o provocare sa le castigi afectiunea, ma asteptam sa fi facut mai mult decat sa le hranesti si sa le mangai.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbim totusi de niste animale. Daca ai un comportament pe placul lor (si mancare), te plac. Daca ai mancare dar nu ai comportament, iti mananca mancarea si iti arata dedesubtul coditei, cum se intampla in cazul vecinilor mei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Stiu ca e vorba de niste animale. Tu esti cel care vorbea despre pisici de parca ar fi fost o specie deosebita de animale.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi plac mie, nu sunt cele mai... animale.
Despre asta era și întrebarea, ce prefer dintre cele două.
Dacă îmi plăceau câinii, erau multe avantaje acolo:
-și-ar da viața pentru stapan
-sunt paznici buni
-pot fi folosiți în diverse joburi (asistență nevăzători, căutare, detectare substanțe)
-poți combina tipe ieșind în parc cu un câine frumos (vin să îl mângâie și să întrebe despre el)
Etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred că te ştiu pe tine. Eşti oare cine cred eu că eşti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Stiu despre ce e intrebarea, dar tu nu te-ai limitat doar la a spune ce preferi. Ai mai tinut sa adaugi si ca spre deosebire de caini care stau cu orice prost, pisicile sunt selective, nu stau cu oricine si e o provocare sa le faci sa fie afectoase, si ca tocmai de asta iti plac.
Dupa toate astea ai spus ca tu n-ai facut nimic deosebit ca sa fii placul pisicilor pentru ca "vorbim totusi de niste animale".

In fine, nu merita pisicile atat de multa atentie.

| Celcestietot a răspuns:

Cainii, nu am incredere in pisici, se zice ca sunt aduse de extraterestrii si ca ne spioneaza!

| alina2k18 a răspuns:

Motaniiwinking pentru ca sunt dulci desi sunt arogantiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câinii. Sunt mai utili. Îi poți dresa, te anunță prin lătrat când iți intră vreun intrus în curte, plus că-s mai simpatici și jucauși.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pisicile.Sunt mai selective si egoiste.

| Felissa13Eden a răspuns:

Ii iubesc in mod egal.
Mi-s dragi cand ii vad cum se dragalesc si se gudura sa ii iubesc.Nu rezist mult orice ar face, ii iau si ii pup cand nu mai pot de drag laughing
Am 2 caini si 2 pisici si ii iubesc pe toti in mod egal.

| Cqarina a răspuns:

Caini sau pisici?
Caini:
Pro:sunt jucausi,
te pot apara,
din experienta mea stau mai mult cu tine,
iti fac un program si nu ai cum sa nu iesi din casa o data pe zi sa ii plimbi(ei isi pot face nevoile si la niste paturici speciale)
Sunt cei mai buni prieteni ai omului
Nu lasa par decat de 2 ori pe an cand ii poti tunde si/sau peria
Contra: trebuie spalati(nu f des)
Pot roade tor ce prind(asta insa se rezolva)
Pisici:
Pro:
Sunt adorabile
Isi fac nevoile la litiera(nu le deranjeaza sa manamce langa locul unde isi fac nevoile, insa cainilor nu le place
Contra:lasa par daca nu le perii zilnic
Te zgarie si pe tine dar si mobilierul( draperii, canpele, etc)gre de crezut dar musca

In concluzie aleg caini, mi se par mult mai ok.