| Roby67 a întrebat:

Cine dintre voi vorbeste limba germana?

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu am inceput sa studiez limba germana insa am avut unele dificultati datorita facultatii si serviciului si nu am reusit sa o aprofundez. Cunosc dar foarte putin. Am niste cursuri in calculator si cand voi avea timp o voi aprofunda. Mi-am propus sa cunosc mai multe limbi straine. Deocamdata ma descurc in franceza, engleza si spaniola mai bine. As vrea sa studiez macar si germana, italiana. Peste ani sunt convins ca voi sti macar 5 limbi straine.

| Flav a răspuns:

Stai sa-i dau un beep lui Hitler. Brb.

| Malvina24 a răspuns:

Eu nu vb limba germala nu stiu sa spun decat 'ich liebe dish''(e bine nu?)sper sa fie bine! in rest nu stiu nimic, la scoala nu am facut limba germana si imi e greu s-o invat singura e grea mi se pare foarte grea! Si acum sa-ti spun un pont(desi pare ciudat) mami e profesoara de limba franceza dar a predat 2 ani de zile si limba germana(mami o stie foarte bine) am rude in Germania am fost si eu acolo si cred ca e tara cu cele mai bune gloss-uri in general machiaje pentru fete! imi place enorm!

Janina
| Janina a răspuns:

Prietenul meu... ii place mult germana
la facultate si s-a spus ca daca vrea poate sa nu vina la cursuri deoarece ceea ce se preda el stie deja tongue

am incercat si eu sa invat...sau inca incerc dar e aiurea ca nu stiu cu ce sa incep exact.

| mami a răspuns:

Cei care nu stiu cu ce se mananca supa germana sa apuce sa invete aceasta limba
si Rromii sunt mai destepti decat cei care se tin asa de inteligenti cu o singura limba pe care o mesteca in gura degeaba
in momentul cand trec frontiera Ro se fac asa de mici ca nici nu ii mai vezi ca sunt B de B ca isi cunosc doar limba lor de B
cunosc 3 limbi cu care m-am descurcat in toate tarile din Europa pe care le-am vizitat
asa fratilor lasati-l pe Hitler, care este rusinea Austriei si Germaniei, si invatati limbi straine ca numai de ajutor va sunt in viata
Ich bin eine Banater Schwaebin unde lebe noch in Ro mit meiner Familie
schoehne Gruesse

| Roby67 explică:

@marionel, in primul rind o intrebare se raspunde cu un raspuns!
Asa cun fac eu: Pentru ca m-as bucura sa aflu ca im Romania se mai vorbeste si limba mea materna.

| Roby67 explică:

@ eveline "nicht sehr gut aber für eine Suppe reicht"

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Eu vorbesc germana dar inca nu la perfectie, am un an de cand ma tot chinui sa o invat. Poti ajuta?happyNumai ca nu sunt in tara mea ci in a ta.happy

| asdgfhresry a răspuns:

Tataaa a invatat limba germana...

| eveline a răspuns:

Gut:*Ich spreche Deutsch...nu foarte bine dar de-o ceorba mergelaughing)

| arn64 a răspuns:

Ce mai limba ciudata mai e si germana o_O

| Kassandra1408 a răspuns:

Eu am studiat germana in gimnaziu si liceu iar la facultate voi studia araba. De ce esti curioshappy? E o limba foste frumoasa si mult mai simpla decat pare. Ti-o recomand din toata inima- cum un profesor bun, poti realiza multe.

| Yarinn a răspuns:

Eu big grin, dar nu la perfectie. Oricum imi place mult fiindca e o limba grea, cu gramatica incurcata si, de obicei, ceea ce e dificil ma fascineaza... happy. Si @malvynutza2, cred ca vroiai sa spui "dich", nu "dish" big grin.

| oky a răspuns:

"Care " dintre voi vorbiti. oh go on Bai inteligentule invata limba romana dupa aia germana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi? vorbeste? eu nu VORBESC.in schimb eu VORBESTE un pic english.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ich bin aus Deutschland aber ich weiß rumänisch.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ygv