| d33a_2138 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie cum sa scap de cosuri si puncte negre? Crema Clean&clear e buna? O sa raman cu urme?

4 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Gama de produse"Neutrogena" este eficienta, se cunoaste dupa ce folosesti o perioada, eu am scapat de aceste puncte negre.Nu am folosit niciodata crema Clean&Clear.Bafta!

| zanesiprintese a răspuns:

Eu folosesc Eucerin, este mai bun si decat Vişilaughing

| SweetPrinces a răspuns:

Crema Gerovital Emiplant-SolutieGerovital Emiplant intai te cureti cu solutia si apoi te dai cu crema, este foarte bun si (sapun cu sulf) asa ii zice miroase putin urat dar e foarte bun, eu astea le-am folosit si acum pot sa zic ca nu mai am nici un cos pe fata si am fost plina sad te sfatuiesc sa nu te speli pe fata cu nici un fel de sapun doar cu apa calda, bine in afara de sapunul cu sulf, cand te dai cu sapun sa te freci usor cu el pe fata umeda si stai asa vreo 10-15 minute apoi te clatari cu apa calda crede-ma ca e foarte bun. astea le cumperi de la farmacie, bafta sper ca ti-am fost de folos

| twink a răspuns:

Cosurile sunt o problema dermatologica mai "grava" decat punctele negre. Punctele negre ies usor la un cabinet de cosmetica sau iti poti face sg acasa masti exfoliante. Nu recomand nici unul din produsele prezentate aici, cele mai bune creme sunt cele facute din plante si seminte sau malai. In privinta cosurilor recomand consult medic dermatolog. Cauzele cosurilor sunt diverse: alimentatie bogata in grasimi, regim de viata sedentar, piele predispusa la acnee, mediu bogat in praf etc, in cazul acneei recomand utilizare creme zilnic seara inainte de culcare si 1 data pe saptaman masca exfolianta si regenerare. Daca iti spune cineva ca vei scapa de cosuri dupa primul act sexual, o mare minciuna.Desi poate fi folosita drept pretext in anumite situatiiwinking.
Cosurile dispar de la sine la varsta de 20-22 ani cand organismul tau s-a obisnuit cu schimbarile hormonale dar asta nu inseamna ca nu trebuie tratata acneea pentru a nu lasa cicatrici.