| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu un sfat?
Locuiesc intr-o casa destul de veche,iar momentan nu am posibilitatea de a o renova la sânge cum ar trebui,cu schimbat de podele și întrat mai minuțios în ea,dar în acelasi timp as vrea sa scap totuși de mirosul de vechi,de imbacsit...
Indiferent cât am aerisit, am schimbat chestii, spăl și schimb frecvent așternuturi și draperii tot miroase ciudat. Efectiv parul și hainele mele când merg în societate miros de paca le-am ținut închise zeci de ani (și asta deșii fac baie atunci).
Știți ceva remedii măcar sa ies din iarna?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Incearcă ceva de genul:

https://www.hdpclean.ro/......u-766.html

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Anul asta a fost foarte umed, foarte multe locuinte au inceput sa miroase a mucegai.
Solutia ar fi sa incalzesti mai tare casa, apoi sa aerisesti cand e mai frig afara. Ideal pe temperaturi negative.
Plus ce s-a scris mai sus; varul si vopseaua schimba complet mirosul, igienizeaza.
Daca ai un aspirator care trage apa, ai putea sa speli saltelele/tapiteria mobilei cu el.

| Allhambra a răspuns:

Zugravește, vopsește tâmplăria, eventual și podeaua dacă e din lemn. Doar așa vei schimba atmosfera.