| Thecurious a întrebat:

Citisem undeva ca intelectualii incarcerati in inchisorile comuniste facea fata mult mai usor terorii decat taranii si muncitorii, care, in mare majoritatea, isi pierdeau mintile.
Care credeti ca o fi explicatia?
Poate ca cei din prima categorie intelegeau ce li se intampla si de ce, spre deosebire de ceilalti.

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Intelectualii tineau cursuri (prelegeri) unii cu altii. Si astfel nu se plictiseau.

| gemeni6226 a răspuns:

Un om cu o intelegere superioara a lucrurilor sufera si el dar isi pierde mai greu speranta altceva nu pot sa zic ca nu-mi place sa citesc despre suferinte de nici un fel si nici nu vizionez filme ce contin asemenea lucruri.

| RoCkKiD a răspuns:

Unde ai citit asta? Daca nu vine cu o referinta statistica argumentul e nul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cunoșteau Biblia si se încredeau in Dumnezeu.

| Andrei200202 a răspuns:

Nu știu dar mi se pare cu totul invers, cand esti intelectual si ești inchis de comuniști doar pentru ca esti prea inteligent si esti vazut ca o amenințare iti pierzi încrederea in societate, știind ca ti se face o nedreptate dar nimeni nu poate sa se împotrivească regimului.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Andrei200202):

Le-am ascultat mărturiile. Țărăniștii care au făcut închisoare au mărturisit la radio si au scris cărți recunoscând lucrul acesta. Partidul țărănist nou înființat după revoluție se numea si creștin democrat. Ce ti se pare amuzant? Tu crezi ca cine este intelectual este neapărat si ateu? Te înșeli amarnic!

| Andrei200202 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Du te la biserica ta care in trecut facea același lucru ca si comuniștii, chiar mai rau, cine era împotriva era eliminat.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Acum o oră | TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Algo098):
Te contrazic. Familiile creștine stau mai bine la capitolul despre care vorbești decât cele păgâne. Chiar si acolo unde sunt 13- 15 copii. Toți învăța foarte bine, majoritatea au făcut si studii superioare, multi dintre ei s-au privatizat, unii sunt primari, viceprimari sau consilieri locali. Sunt oameni ca toți oamenii in privința asta, doar sunt si creștini pe deasupra. In timp ce in familiile păgâne, se consuma alcool, se fumează, nu frecventează școală copiii, fetele nasc la 13-14 ani, nu lucrează, doar fura, fac scandal nu numai acasă ci si prin baruri, nu beneficiază nici de ajutor social din cauza ca au amenzi pe care nu le pot achita in viata asta. Ma opresc!

Romania este o tara crestina cu o populatie cu 99% crestini si te contrazic majoritatea, care pagani aia 1%, cine nu e in secta e pagan?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Doar tu te bazezi pe statistici. Dumnezeu nu. Iar un creștin care cunoaște Biblia poate face diferență intre ce e bine si ce e rău. Posibil ca rezultatul statisticilor sa se inverseze, adică 1℅ creștini si 99 ℅ restul.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Aia sunt din secta ta

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Doar Dumnezeu ii cunoaște!