| FreddieM a întrebat:

Considerand ca ar fi cel mai puternic gest de umanitate pe care o persoana l-ar putea face, sunteti de acord sa donati organele (care mai sunt bune, bine-inteles) cand va veni momentul? Daca nu, va rog sa argumentati. Luati in considerare ca vi se ofera doua optiuni, ori sa continue sa,, traiasca" dand viata unui nou corp, ori sa le manance viermii.
PS:Intrebarea este republicata sperand sa primesc raspunsuri coerente si la subiect de data asta.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar as vrea sa avem un sistem prin care iti da acordul sa fii donator de organe pe cartea de identitate. Asa fiecare ar hotara daca vrea sa fie sau nu donator si nu va mai trebuie sa hotarasca familia pentru el in momente de luciditate minima.

Si da, as opta sa fiu donator de organe... sper insa sa mor la varsta la care organele mele nu ar mai fi viabile pentru transplant

| FreddieM explică (pentru suntserios):

In tarile avansate exista demult un astfel de sistem. De exemplu in Anglia, cand te inregistrezi la sistemul national de sanatate, in chestionarul pe care trebuie sa-l completezi este si intrebarea daca donezi organele. Simplu ca buna ziua, fara intortocheli inutile. Ar fi super daca ar fi si la noi, dar mai trebuie umblat la mentalitatea romaneasca. Este un gest prea mic, nu te costa nimic si e la indemana tuturor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Poti sa-ti dai acordul scris in timpul vietii
descendentii doar daca n-ai facut-o

| Mosotti a răspuns:

Normal ca as fi de acord sa le donez cand mor, nu are sens sa nu salvez un om daca se poate.
Eu as baga lege obligat. Fara sa ii mai intreb, nu omor eu omul pentru niste conceptii tampite ale unora.

| Dismally a răspuns:

Cred ca e un gest firesc, decat sa te manance viermii mai bine salvezi o viata cu ce se poate folosi din corpul tau.

| Endoryus a răspuns:

Am pe carnetul de conducere deja de cativa ani ca sunt donator de organe. In caz de ceva rau, nu e ca trebuie sa astepte permisul cuiva din familia mea (iubita, mama etc ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinand cont ca in viata poate nimeni nu da 2 bani pe tine, de ce te-ar preocupa sa faci si al mai mic gest de bunatate fata de altii. Deci Nu? Sau depinde daca e sa te platesca ca sa te inscrii atunci merita, Te alegi cu ceva macar.

Si apropo incinerarea este o metoda mult mai buna, curata asa nu trebuie sa te gandesti la viermi.