| FreddieM a întrebat:

As avea doua întrebări pentru voi.
1.Sunteti de acord, după moarte, sa va donați organele?
2. Ați accepta, (ipotetic vorbind) copilului vostru, sa-i fie salvata viata, sa i se transplanteze organul de care are nevoie?
Cheers

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1 da
2 aici întrebi dacă vreau că viața copilului meu sa fie salvată printr un transplant? Logic că da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.

| Hyperion7 a răspuns:

1.Da,poate că așa s-ar salva mai multe vieți.
2.E cam ambiguă formularea sau poate că nu am înțeles-o eu.
Adică dacă aș accepta, eu fiind decedat, sa îi donez organul de care are nevoie in cazul in care se întâmplă ceva?
Daca da, atunci nu știustraight face
Eu oricum nu mai sunt in viață nail biting

| FreddieM explică (pentru Hyperion7):

În mod normal, ai grija sa-ți faci cunoscuta aceasta dorința in timpul vieții, rudelor, soției, copiilor. În unele tari, persoanelor care mor le sunt automat prelevate organele bune, dacă nu au menționat explicit ca nu vor sa faca acest dar minunat.
Cheers

| Hyperion7 a răspuns (pentru FreddieM):

Până la urmă da,daca e vorba sa îți donezi organele și să vindeci apropiații după moartea ta, evident că trebuie să le donezi,nu e ca și când tu le mai poți folosi sau ceva,așa că na.
Plus că la autopsie doar nu ramai cu organele, ți se scot, așa că repet, da, mai bine le donezi decât să nu o faci.

| Theo94 a răspuns:

1 Da
2 Da
Nu as vrea sa mor cand copilul meu este inca tanar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu, deoarece consider că omul s-a născut întreg, adică cu toate organele și întreg trebuie sa intre în pământ.
2. Nu vreau sa am copii, deci acest scenariu e nul pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Da! ( însă doar cu condiția să fiu moartă bine de tot! happy ))

2.DA! ABSOLUT!

| Celdrept a răspuns:

Și viu as face-o sa scap de depresie, eu numai mort pot fi "bine"