| iliiiinca a întrebat:

Considerati tradare faptul ca partenerul vorbeste cu fostul/fosta? Mi se pare strigator la cer ca acest lucru sa fie vazut ca pe un lucru normal de altii. Mi se parere ca trecutul e trecut si daca te intorci acolo, inseamna ca esti inca ancorat acolo.
Voi ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Asta tine de conceptia fiecaruia referitoare la loialitate, nu tin sa fie alti de acord cu mine dar personal mi se pare tradare, daca nu exista un copil la mijloc nu avem ce sa comunicam, infidelitatea este si morala, nu doar fizica, sa ai relatie in timp ce tii legatura cu fostul partener e lipsa de respect, as pune punct indiferent cat de mult iubesc, daca simti nevoia sa comunici cu fostul intoarce-te la el, nu iti interzic dar eu am plecat, in momentul de fata am toate fostele relatii la blocat, pe Facebook, whatsapp si numarul de telefon, cum ai spus si tu, trecutul e trecut si asta faci daca iti respecti partenerul, orice portita cat de mica lasata deschisa iti strica relatia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad o probleme sa tii legatura cu un om cunoscut.
Nu inseamna ca daca vorbesti cu un fost automat inseli.
Poate e doar o relatie sincera de prietenie intre 2 oameni.
Sau poate exista o alta legatura... gen un copil, o afacere etc etc etc

| dullcat a răspuns:

Personal nu vad sitautia cu ochi buni, nu as vrea sa ma regasesc in ea, dar in acelasi timp mi se pare nepotrivit sa te ambalezi in legatura cu deciziile altora.laughing Daca vorbim de niste adulti, cu atat mai mult trebuie sa iti vezi de treaba ta, fiecare isi asuma ce face.

| iliiiinca explică (pentru dullcat):

Am vrobit strict de opinia mea. Unele opinii negative pot influenta unii oameni si nu duce la nimic bun. Si tu te-ai ambalat cand ai auzit de energii feminine si masculine, cam acelasi lucru e. Nepotrivit.

| dullcat a răspuns (pentru iliiiinca):

Asa am interpretat deoarece ai zis ca este strigator la cer. Poate daca scriai in alt mod as fi raspuns si eu altfel.De fapt, m-am gandit la cazurile in care parintii divorteaza si vorbesc totusi in continuare, fiindca sunt cateva pe care le cunosc personal.E de admirat ca inca isi ureaza la multi ani si tin legatura, avand in vedere ca au copii adulti in toata firea.

Eu am spus despre energii ca sunt baliverne si atat, pe un ton calm despre care evident ca nu se poate afla doar scriind la o tastatura.Sa discuti despre stereotipuri sexiste care doar promoveaza razboiul toxic, etern, dintre sexe, nu este niciodata nepotrivit. Apoi, mai jos, tu ai si zis ca te-ai exprimat gresit.Asta e, am inteles amandoua gresit?

| Simpatic a răspuns:

Depide foarte mult ce vorbesc si cum o fac.Adica nu mi se pare ca este tradare asa cum spui tu acestui termen, daca sa zicem iubitul vorbeste cu fosta asa amical ca s-au intalnit intamplator.
Daca vorbesc pe furis, si se si vad sau vorbesc ca sa aiba o aventura atunci da este o forma de inselat sau tradare.
Nici eu nu am mai pastrat legatura cu nicio fosta si inteleg ce vrei sa spui foarte bine.
Insa unii pastreaza legatura, probabil se gandesc>> daca vreodata s-ar putea impaca ca un fel de plan de rezerva in caz ca nu merge actuala relatie, sau au alte si alte scopuri cum am zis si mai sus eventual care sa implice sexul.

| iliiiinca explică (pentru Simpatic):

Iti inteleg parerea.
Recunosc, m-am exprimat si eu gresit. Ma refeream ca tin legatura, vorbesc pe social media, isi dau mesaje. O intalnire in oras intamplator si o scurta conversatie mi se pare normal, dar nu sa stai la cafea. Sau urari de Craciun, zile de nastere, etc mi se par prea de tot.

| Miruna333 a răspuns:

Da, cine a capitolul Trecut si este serios, nu ar mai lasa o usa deschisa

| ArchangelElohim a răspuns:

Depinde de cei implicati in relatie, daca sunt gelosi sau nu. eu personal nu sunt gelos si nu as avea nimic impotriva pentru faptul ca iubita mea ar discuta cu fostul, daca ei 2 doresc sa aiba o relatie de amicitie!