| Bobby711 a întrebat:

Cred ca toti am avut macar o data in viata noastra un gand 'sinucigas' de genul hmm as putea sa-mi tai gatul cu cutitul asta sau de genul daca sar de aici sigur mor. Ganduri pe moment ce nu sunt influentate de probleme care persista si macina in timp o persoana! Care credeti ca este cauza? Cum a fost pentru voi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"hmm as putea sa-mi tai gatul cu cutitul asta" si "daca sar de aici sigur mor" nu sunt ganduri sinucigase, ci momente in care ai realizat ca s-ar putea sa te ranesti grav sau sa mori daca incerci sa iti masezi gatul cu o lama ascutita sau daca sari de la o anumita inaltime.

Cauza lor e instinctul de autoconservare.

Raspunsurile de mai sus denota analfabetism functional.

29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu toti avem asemenea ganduri, doar cei cu probleme psihice!

| Bobby711 explică (pentru Violleta2022):

O iau ca pe un compliment, doamna psiholoaga. Insa asi aprecia daca ai incerca sa intelegi intrebarea inainte sa raspunzi. Pana la urma am trecut examenul psihologic pentru scoala de soferi si inca n-am calcat pe nimeni. WTF mai bine caut pe google singur decat sa intreb lumea aici you all so triggered lol.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bobby711):

Am inteles perfect intrebarea si am raspuns scurt.
Completez ca nu-i normal sa ai asemenea ganduri, si nu le avem toti, nici macar la un moment dat in viata, dar sunt prezente la cei care au probleme depresive sau psihice.

| Bobby711 explică (pentru Violleta2022):

Crezi ca un subiect ata de delicat necesita un asemenea raspuns? Daca chiar eram o persoana care se gandea sa-si puna capat vietii crezi ca raspunsul tau m-ar fi ajutat sa trec peste? Ma indoiesc, te rog sa nu deschizi gura daca o faci in sila. Pana la urma un om cu tentative sinucigase e vulnerabil nu asa ajuti o persoana cu astfel de probleme. Nu cred ca ai vrea sa -l ai pe constiinta aye? Citeste com-ul meu unde am explicat la ce ma refer si poate intelegi ceva eu nu-mi mai pierd vremea. TTFN

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bobby711):

Imi pare rau ca nu-ti pot fii de folos, dar te sfatuiesc sa suni la
TELEFONUL COPILULUI, ca sa primesti ajutor specializat: 116-111
pentru ca ai nevoie, chiar daca esti incapabil sa recunosti asta, acum.

| minrest a răspuns (pentru Bobby711):

Pentru scoala de soferi, da? Sunt sigur ca vei avea realizari mult mai mari; asta e egal cu zero.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bobby711):

Tu ai ceva cu toți cei care n-au avut gânduri d-astea?
Ai luat testul psihologic, deci ai încercuit niște numere? aaaa, atunci da, ești sănătos la cap.

| Bobby711 explică (pentru minrest):

Nu cred ca vor sinucigasi la volan pana la urma nu esti singurul participant la trafic una e sa-ti pui capat zilelor alta e sa mai iei si pe alti dupa tine. Just saying... Dar din monent ce ai raspuns si esti pe internet ai mereu dreptate indiferent de situatie sau de argumente impotriva convingerilor tale.

| Bobby711 explică (pentru anonim_4396):

Exact de asta am pus intrebarea eram sigur ca o sa-mi raspunzi la ea. Am ceva in special cu tine. Oamenii de genul tau ma amuza laughing that's all i m gonna say

| Bobby711 explică (pentru Violleta2022):

Chiar ca o sa creada ca am probleme mentale daca le zic ca m-ai pus tu sa-i sun. De asemenea ma intreb de ce crezi tu ca conversatia noastra pana la punctul asta ar ajuta orice persoana cu probleme mentale sau cu tentative de sinucidere. X : Am tentative de sinucidere. Tu: Da ai probleme psihice. X : Mersi mi-a trecut acum. Lol vezi cat de stupdi suna? Inteleg ca vrei funde si puncte but FFS xD at least try. BTW am 20 i just wanna clear that out pentru ca am impresia ca tu crezi ca vorbesti cu un mucos.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bobby711):

Uite aici fraza cu care ai inceput si care ma face sa cred ca, ai probleme mentale.
Mai citeste-o odata si inca odata, poate o vei intelege, ca totul a inceput de la declaratia ta:
"Cred ca toti am avut macar o data in viata noastra un gand 'sinucigas' de genul hmm as putea sa-mi tai gatul cu cutitul..."
Imi pare rau sa-ti spun, dar noi astia sanatosi la cap, nu avem ganduri sinucigase.

PS Mai lasa fundele si punctele ca nu de aia postez eu pe TPU.
Cat priveste varsta, tot copil esti, dupa cum te exprimi si te incapatanezi sa sustii contrariul, desii ai inceput cu o declaratie cu care te autoincriminezi.
Nu-ti fa probleme, am sa ma retrag eu, te vad odihnit si pus pe harta, nefiind sanatos sa-ti stau in preajma.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu cred ca un om fara nici o problema are asemenea ganduri.
Eu am avut depresie,atacuri de panica,anxietate si toate din cauza neajunsurilor,stresului, persoanelor nepotrivite din jurul meu, alegerilor proaste, lipsa de atentie si afectiune etc.
Daca ai asemenea ganduri trebuie sa incepi o terapie, sa mergi la un psiholog sau sa lupti cu ele tu singur.Eu am luptat singura, nu sunt in toatalitate bine dar supravietuiesc.

| SilentRain a răspuns:

Hah'se mai intampla si din astea

| minrest a răspuns:

Bobby, ma scuzi ca iti stric sofismul de justificare, dar nu toti am avut ganduri de sinucidere. De fapt, au astfel de ganduri numai persoanele cu anumite probleme psihice.

| Endoryus a răspuns:

Vorbeste pentru tine, nu pentru toti. Nu am avut niciodata ganduri de genul.

| Bobby711 explică (pentru Endoryus):

Chill sa nu-ti spargi o vena

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Pai normal ca n-ai avut, esti mai prost decat cele mai simple forme de viata. E o minune ca ai reusit sa supravietuiesti atata timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

^

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi sa nu cazi pe garduletul gradinii de la bloc; v-ar incarca foarte mult nota de plata de la servicii funerare. Iti dai seama, sa mascheze toate gaurile, ce munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce nu sunt influentate de probleme? Daca sunt fericita, de ce m-as gandi cum m-as arunca de la etaj?
N-au persistat. Doar intr-o anumita perioada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zilnic am ganduri sinucigase, tentative nu prea am, cateodata ma mai tai cu lama discret, asa ca amintire, ca pedeapsa...
CAUZA: life its hard, viata e grea, oamenii sunt rai. probleme de familie etc...
Solutie: inghiti in sec si mergi mai departe, la un moment dat se aduna iar micile tentative vor deveni SOLUTIA FINALA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti am avut, cel putin o data, astia care spun ca nu au avut, au o viata usoara sau se mint singuri si incearca sa para altfel decat sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. N-am avut.
Care este cauza? Fiecare om are in el auto aparare/atac, dar cum in ziua de azi nu te lupti pentru a supravietui. Ti se reprima starile astea si poti avea ganduri sa-ti tai gâtul, sa te ataci pe tine.
Gaseste activitati care sa-ti stimuleze adrenalina, produca durere fizica/psihica si starea de lupta/fugi.

| Bobby711 explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur sa vad ca exista persoane care au inteles intrebarea si care-si dau silinta sa explice. Foarte interesant ce-mi spui tu nu m-am gandit la asta credeam ca are legatura cu modul in care invatam cand suntem mici sa ne ferim de foc de exemplu ca ne doare cand ne ardem etc. Cum sunt animalele curioase de exemplu o data ce a atins gardul electric nu o mai fac si a 2-a oara. Insa imi place mai mult varianta ta.

| RorySan a răspuns:

Hmm,, gand sinucigas...
da, intr-adevar m-am gandit la lucruri de genul de cateva ori.dar m-am gandit ce s-ar intampla si dupa ce as indeplini acest lucru.
nu neaparat ca vrei sa te sinucizi..iti vin chestiile in minte si fara sa vrei...pur si simplu
mna, asta e parerea mea~

| Bobby711 explică:

Am cautat pe net si aparent se numest,, the call of the void" sunt niste articole foarte interesante pe net daca va intereseaza sa cititi. Am avut un episod de genul recent cand spalam vasele am pus mana pe un cutit si mi-a trecut prin cap un gand destul de grafic pe moment cum ar fi sa-mi bag ala-n ochi lol. Dupa asta mi-am amintit o faza de cand eram mic pe clasele 1-4|: cand mergeam acasa de la scoala treceam in fiecare zi pe podul asta si o data m-am oprit sa admir peisajul in ziua aia au dat drumul la baraj si in timp ce ma uitam cum trece apa pe sub pod am inceput sa-mi imaginez cum ma ia apa daca sar. Eram curios in legatura cu aceste fenomene insa se pare ca am ranit sensibilitatile multor persoane laughing like i give a damn lol.

| varsanofie a răspuns:

Cauza? Probleme psihice? ce este psihicul? mulți având impresia că suntem cu capu happy pe când psihic este un termen cu origine greacă, care localizează sufletul uman sau mintea sa ca totalitate intelectivă și afectivă. Pe scurt. probleme sufletești, de logică, vorba aia " mă duc dracu, sau îmi vine să mor " având contexe în care apare durerea, suferința,, necazul, având o decădere, noi ca popor având limba asta frumoasă, ascunzându-ne sentimentele oarecum. Întrebând cum a fost pentru noi, apoi, având frica de ace, vorba aia, varianta cu săritul se exclude, având mai degrabă frica, de moarte, visând, având premoniții, find oarecum shaize, vorba aia, uni vor să moară, alți caută a evita... s-a intrând în contradicții. în schimb am cunoștiințe de au fost pe pragu de a se sinucide, o venă tăiată, moarte clinică, nimic woau. cauza? ajungând cuțitul la os, vorba ceea,. momente de cumpănă mai degrabă, având mai mult legatura cu prezentul, decizii pe moment, renunțând la luptă, în momente de cumpănă, neavând ajutoare, fiind simplu a judeca, cerând ajutor, unde? pe TPU? de ar fi așa simplu. anyway fight for a better world happy sper să-ți fie de folos.

| MentulaMagna a răspuns:

Intrusive thoughts

| djrex122 a răspuns:

Da, toți dau câte un gând mai așa, sunt gândrile pe loc!

Se gândește fără să vrea!