| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca aceasta eleva a avut dreptate?

Profesoara a luat-o mai tare la un exercitiu la care eleva nu a inteles bine si a contrazis-o aiurea pe profesoara.In momentul in care profesoara a ridicat vocea la ea,eleva a inceput sa tipe si ea spunandu-i "ca se poarta urat cu elevii si ca ar fi bine sa nu se mai comporte asa fata de elevi",apoi, a amenintat-o ca se duce la directoare sa o reclame fiindca ea s-a saturat sa tipe profesoara la ea desi era prima data cand profesoara o certa, de fapt.Profesoara i-a intrebat si pe ceilalti elevi daca a gresit cu ceva iar colegii elevei care a inceput sa si scoata niste lacrimi de moment,erau si ei intrigati de atitudinea colegei lor.
La sfarsitul orei, profesoara a rugat-o pe eleva sa mearga cu ea la director si sa lamureasca lucrurile. Eleva a dat inapoi si i-a transmis profesoarei ca "ea a spus ce a avut de spus si ca nu mai merge la niciun director."

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Argumente sunt de ambele parti! Tocmai acum am avut o cearta cu " seriosul " site-ului pe aceasta tema a sistemului. Profesorii la randul lor trebuie sa devina activi si sa ceara schimbari pe acest capitol in sistemul de invatamant. Mai concret trebuie sa ceara clar, negru pe alb in lege, ori puteri depline de a face ordine cu parul ori degrevare de responsabilitati. Pana la urma ce sa faca profesorul daca un elev se dezbraca si incepe sa alerge urland prin scoala? Sa fuga sa prinda elevul si sa-l imbrace sau sa ramana cu restul clasei, fata de care are aceleasi responsabilitati. Nu ti-am dat exemplul in gluma, este un eveniment extrem si cred ca doar evenimente extreme vor mai scoate Romania si romanii din intepeneala. Cata vreme treaba ramane " cum a fost " vor tot apare astfel de evenimente in scoli.

5 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

De ce trebuie sa fie " luati tare " elevii, asta nu inteleg in general?
Cine vrea sa judece corect situatia trebuie sa cunoasca atat atitudinea generala a elevei, care poate fi si o fata normala dar si un copil problema, o tampita care se cearta cu toata lumea, cat si cea a profesoarei despre care aceeasi eleva spune ca tipa la ei. Este adevarat ca tipa in general acea profesoara? Si asta e un obicei urat, mostenit din ceausism.
Eleva a facut foarte bine ca nu a continuat mergand la director fiindca " fetitele " de colegi pe care ii are nu o sprijineau.

| anonim_4396 explică (pentru pufulescu):

Profesoara respectiva nu tipa la elevi de obicei, doar daca e provocata.E mai bine sa stea sa se uite la o eleva cum o jigneste si ridica tonul la ea in timpul orei pe care ar trebui sa o conduca ea, nu eleva? Si daca elevii au o atitudine de somnolenta toata ora pentru ca nu le place obiectul respectiv sau nu-i vad utilitatea, cum ar trebui procedat? Profesorul ii ia un pic mai tare ca sa scoata ceva de la ei iar ei devin brusc "sensibili"? Dar nu sunt sensibili si cand jignesc sau ridica tonul la cineva mai in varsta decat ei?

| pufulescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o sa imi permit sa dau sfaturi de genul " lasa-i sa faca ce vor"!
Ai dreptate cand spui ca apar situatii ridicole la clasa, dar solutia nu este tipatul la elevi. Ar trebui introdus un sistem de penalizare ca cel din SUA, unde elevul indisciplinat este retinut dupa ore sau... solutia socialista europeana in care s-a dat libertate larga elevului. Asa cum se procedeaza in Romania este complet gresit, acolo problema disciplinei la ora a fost lasata complet pe seama profesorului care normal ca nu are alta solutie decat sa inceapa sa urle. Ridicatul tonului din partea elevilor trebuie sa il inteleaga si profesorul prin context social, copilul din fata lui nu face parte din aceeasi generatie cu el si e firesc sa aiba tendinte de rebeliune mai accentuate.

| anonim_4396 explică (pentru pufulescu):

Problema in cazul asta a fost aceea ca profesorul nu a tipat la ea incat sa intre in pamant.A ridicat tonul dar nu la modul isteric cum au mai aparut emisiuni pe la TV. Eleva a exagerat categoric, de fapt, intentia ei era sa-l ia peste picior pe profesor pentru ca il stie foarte bland si ingaduitor cu elevii.Nu i se intampla des sa tipe.Sunt si profesori isterici si foarte duri si la notare dar si in comportament dar culmea, la aceia aceeasi eleva nu ridica tonul sa-i puna la punct. Tipa la astia pe care ii considera "mai slabi". probabil din plictiseala fiindca profesorul i-a pus o nota buna la test.I s-a parut ca e mai desteapta decat profesorul pentru ca l-a corectat o data cu un verb la tabla.Acesta repetase acelasi verb din greseala iar ea l-a corectat.De atunci, se socoteste foarte indreptatita sa dea ea directive in privinta a ceea ce se face la ora.Profesorul a vazut-o ca depaseste masura si in acel context, a ridicat si el tonul ca s ao puna la punct lucru care nu i-a reusit pentru ca eleva are drepturi in fata lui.

| anonim_4396 explică (pentru pufulescu):

Din pacate, la noi elevii nu primesc pedepse aspre si atunci de multe ori, li se urca in cap profesorilor tocmai pentru ca foarte multi profesori merg pe principiul mentionat de tine:"Lasa-i sa faca ce vor!"Cu elevii care nu au cei 7 ani de acasa, merge foarte greu sa te impui mai ales daca esti un profesor mai tanar.Nici de note nu le pasa prea tare fiindca stiu ca vor trece iar notele la purtare vor fi cel mai probabil 9 sa 10.Totul se termina cu bine pentru elev chiar daca mai face "circ" din cand in cand ca sa mai treaca vremea.Scoala este luata in ras de majoritatea tocmai datorita principiilor europene care dau multa libertate elevilor.La liceu, nici nu mai putem vorbi de "copii" dar sunt tratati ca niste copii care trebuie luati mereu cu duhul blandetii si sa nu se tipe la ei.In cazul asta, cred ca profesorul trebuia sa taca si sa o lase pe eleva sa tipe singura in timpul orei pana se potolea desi cred ca l-ar fi luat si mai tare in deradere pentru ca l-a facut sa taca in fata ei spunandu-i ea lui ca se poarta urat.

| pufulescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Argumente sunt de ambele parti! Tocmai acum am avut o cearta cu " seriosul " site-ului pe aceasta tema a sistemului. Profesorii la randul lor trebuie sa devina activi si sa ceara schimbari pe acest capitol in sistemul de invatamant. Mai concret trebuie sa ceara clar, negru pe alb in lege, ori puteri depline de a face ordine cu parul ori degrevare de responsabilitati. Pana la urma ce sa faca profesorul daca un elev se dezbraca si incepe sa alerge urland prin scoala? Sa fuga sa prinda elevul si sa-l imbrace sau sa ramana cu restul clasei, fata de care are aceleasi responsabilitati. Nu ti-am dat exemplul in gluma, este un eveniment extrem si cred ca doar evenimente extreme vor mai scoate Romania si romanii din intepeneala. Cata vreme treaba ramane " cum a fost " vor tot apare astfel de evenimente in scoli.