| lory2lory a întrebat:

Considerati ca numai profesoara merita sa fie pedepsita in acest caz?
Exista foarte multi profesori pe forumul educational care considera ca nici eleva si nici directoarea nu au gresit decat in mica masura in raport cu enormitatea afirmatiei profesoarei.
O eleva a refuzat sa rescrie o compunere si a amenintat-o pe profesoara ca merge la directoare sa o reclame.Tipetele elevei la profesoara au enervat-o si in cele din urma,profesoara a rabufnit si i-a trantit "N-ai decat sa te duci! Iti dau cu compunerea de cap!".
Directoarea scolii a sanctionat profesoara scazandu-i calificativul pentru acea afirmatie pe care a considerat-o "un limbaj nedemn de un profesor". Eleva nu a fost pedepsita,ci dimpotriva laudata pentru ca a pus profesoara la punct atunci cand s-a ridicat din banca,si-a luat cartile si a iesit din clasa trantind usa si amenintand cu mersul la directoare.
Am mai pus o data aceasta intrebare dar de data asta, vreau sa ma lamuresc si mai bine.Profesorii de pe forumul educational au dreptate sa sustina directoarea si eleva in acest caz? Merita doar profesoara pusa la colt?

3 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Ambele sunt vinovate. Si eleva e vinovata ca a tipat asa la profa, putea sa ii spuna totul pe un ton mai calm. Dar nici profesoara nu a fost usa de biserica. Ambele merita o sanctiune, atat profa cat si eleva, adica ori suntem corecti ori nu suntem.

| lory2lory explică (pentru blueangel99):

Mai ales profa sa fie sansctionata! cum sa-si permita o "zuza" ca ea sa o puna la punct pe sensibila eleva!

| anonim_4396 a răspuns (pentru blueangel99):

Profesoara nu a "fost usa de biserica" cu siguranta! merita batuta cu ciomagul pentru indrazneala de a-i vorbi in stilul acela abject.a injuriat-o pe eleva grav! cum s-ai dai cu compunerea de cap? Doamne, ce profesori nebuni!