| alexx22 a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta intamplare petrecuta la o ora intr-o scoala?
O eleva a dat lucrare la engleza si a strecurat compunerea de la subicetul 3 (lucrata acasa cu ajutorul cuiva sau copiata de pe net), in interiorul lucrarii cu celelalte subiecte.Profesoara nu a desfacut lucrarea si i-a luat-o asa cum a primit-o de la eleva.In timpul corectarii testului, profesoara isi da seama ca eleva a trisat (se vedea ca la celelalte subiecte nu stia deloc gramatica iar la cel cu compunerea, scrisul era impecabil si nivelul de cunostinte de gramatica, fara cusur). La urmatoarea ora de curs, profesoara i-a cerut elevei sa mai scrie inca o data compunerea pentru ca aceasta sa ii demonstreze ca ii apartine asa cum sustinea. Eleva s-a infuriat si a inceput sa ridice tonul la profesoara cum ca ea nu are de ce sa mai dea inca o data lucrarea.Profesoara i-a spus sa scrie doar compunerea, restul subiectelor nemaifiind necesar sa le scrie inca o data. Eleva a inceput sa ameninte ca se duce la directoarea liceului ca sa o reclame si ca va veni si cu mama ei la scoala.Profesoara s-a suparat si a scapat o formulare nefericita, gen "Nu ai decat sa vii cu mama ta ca iti dau cu compunerea de cap". In acel moment, eleva a iesit din clasa, i-a trantit usa in nas profesoarei aflata in clasa in fata celorlalti elevi si s-a dus direct la dirigintele clasei ca sa o parasca pe profesoara. A doua zi, directoarea liceului a chemat-o pe profesoara si a dispus constituirea unei anchete menita sa o sanctioneze pe profesoara si sa o puna la punct pentru fapta grava pe care a savarsit-o, potrivit elevei.
Ce parere aveti, unde a gresit profesoara? A meritat sa fie sanctionata?(Mentionez ca profesoara nu a lovit-o pe eleva si nici nu s-a purtat urat cu aceasta.Nu a trantit usi sau altceva iar ceilalti elevi au incurajat-o pe colega lor cu rasete in fata profesoarei si cu minciuni in declaratiile date dirigintelui, in scris.In acele declaratii, elevii sustineau ca profesoara a avut un comportament inadecvat, desi aceasta profesoara nu a lovit niciodata niciun elev si nici nu l-a jignit asa cum fac alte cadre care li se adreseaza elevilor cu "analfabetule, cretinule, handicapatule", asa cum se stie ca procedeaza profesorii mai batrani.Aceasta profesoara este tanara si nu ii sta in fire sa jigneasca elevii.)

17 răspunsuri:
| Gentiana a răspuns:

Logic ca profesoara nu e de vina, acum cine stie ce sanctionari o sa primeasca.

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Ehehh, daca esti corect, lumea va face oricat cu putinta sa te dea la o parte. daca esti bun, esti luat de fraier, dar acceptat.
asta-i Romania, n-ai ce-i face.
oricum profesoara n-a fost jdecata corect, vina apartinand elevilor cat si directoarei in egala masura.

| scully a răspuns:

Mi se pare nedrept, elevii au profitat de bunătatea/ naivitatea profesoarei ca sa se victimizeze. Iar fata care a trisat era probabil experimentata in astfel de lucruri de si-a permis sa copieze si apoi sa mai si faca pe victima. Din pacate in ziua de azi intamplarile de acest gen nu mai sunt o raritate.
De curiozitate, asta s-a intamplat in Romania?

| alexx22 explică (pentru scully):

Da, la un colegiu de renume din Bacau! Nu dau numele decat daca ar fi cazul in fata unei instante.

| raluk27 a răspuns:

Pai e foarte usor sa demonstreze ca acea compunere nu a fost scrisa de acea eleva. E suficient sa confrunte compunerea cu restul lucrarii. Mai ales ca scrisul e acelasi, deci este evident ca tipa o copiase de undeva. Cat priveste comportamentuil profesoarei, depinde ce va spune restul clasei. Daca exista mai multi elevi martori la un comportament inadecvat, atunci se justifica acea ancheta. Daca numai acea eleva sustine ca a fost tratata urat, nu cred ca o sa o creada nimeni.

| alexx22 explică (pentru raluk27):

Directoarea si dirigintele clasei i-au dat dreptate elevei in sensul ca au sustinut amandoi ca "hotul neprins e negustor cinstit". Cu alte cuvinte, profesoara a fost neatenta la primirea lucrarilor.Ar fi trebuit sa le desfaca pe toate atunci cand le-a primit.Pe profesoara au vrut sa o sanctioneze pentru acea formulare nefericita "iti dau cu compunerea de cap", insa nu au pus deloc problema ca eleva sa fie sanctionata la randul ei, din niciun punct de vedere! Potrivit directoarei acestei scoli, copila avea dreptate sa iasa din clasa, in mijlocul orei si sa ii tranteasca in fata usa, fara nicio rusine.Considera ca profesoara a jignit-o cu acea fraza adresata elevei si ca aceasta, plina de nervi, avea tot dreptul sa tranteasca usa.

| raluk27 a răspuns (pentru alexx22):

E cam exagerata chestia cu demiterea. Cati profesori nu fac lucruri mai grave si nu patesc nimic? Daca elevul este impertinent, eu, ca profesor sa ma port "cu manusi"? Doar sa fie vorba despre fiica unui "cineva".
Uneori ma gandesc la vremea comunismului. Pe cuvant daca nu avea si unele chestii bune. Atunci exista respect fata de profesori si educatie.

| Cherilyn a răspuns:

Pai voi de unde stiti ca ea a strecurat lucrarea?
Nu gandesti si tu putin? Cum sa fie profesoara de vina daca idioata aia a trisat? Cum sa fie ea sanctionata? A procedat foarte corect punand-o sa mai scrie o data compunerea.
In schimb, pe copila aia as bate-o pana s-ar lecui, nu-i normal sa trisezi si dupa sa faci si figuri...

Spuneti-i si voi directoarei sau dirigintei ca nu e vina profesoarei, ca voi stiti ca idioata aia (ca nu pot sa-i spun altfel) a trisat. Daca va pasa ar trebui sa actionati.

| alexx22 explică (pentru Cherilyn):

Directoarea i-a dat dreptate elevei, atentie!

| Cherilyn a răspuns (pentru alexx22):

Chiar si asa... daca voi va duceti la directoare nu are cum sa o creada pe ea iar pe voi si pe profa voastra sa va ignore.
Nu e normal asa ceva straight face
ce justitie de rahat aveti si voi in scoala...

Iti dai seama ca pentru o pitipoanca alintata femeia aia o sa plateasca destul de scump. Poate o scadere de salariu, sau in cel mai rau caz poate fi concediata...

| alexx22 explică (pentru Cherilyn):

Da, directoarea a dorit sa ajunga la o demitere dar a constatat ca profesoara nu a facut nimic atat de grav.Nu a batut copila, nu i-a facut absolut nimic, nici macar nota proasta nu i-a pus pentru ca directoarea i-a sugerat sa nu se razbune pe biata eleva. Directoarea considera ca profesoara a gresit si ca merita sa fie sanctionata. Ce fel de justitie avem in scoala? Una creata de doamna directoare si de cei apropiati ei.
Mai adaug si faptul ca acea eleva nu si-a cerut scuze nici pana in ziua de azi fata de profesoara pentru ca i s-a dat dreptate in totalitate.

| Cherilyn a răspuns (pentru alexx22):

Mda... stii, au declarat-o "nevinovata" dupa ce i-au calcat in picioare demnitatea. Cred ca daca as fi fost in locul ei as fi demisionat decat sa suport atata batjocura din partea unei copile rasfatate. Dar probabil are si ea motivele ei pentru care si-a pastrat locul de munca...
Cat despre fetita asta... as trimite-o undeva pe la o scoala de corectie, sa lase figurile astea...batting eyelashes

| alexx22 explică (pentru Cherilyn):

E o clasa de copii de bani gata, asta e adevarul.Profesoara nu si-a dat demisia pentru ca nu a putut sa isi gaseasca alta meserie.Acum,cu criza asta nu se gaseste de lucru prea usor.
Nu o sa-ti vina sa crezi dar eleva respectiva a ajuns o vedeta in scoala iar directoarea nici nu o mai saluta pe profesoara respectiva.

| adee25 a răspuns:

Nu este vina profei de engleza, deoarece nu i-a zis fetei nimic rau, dar e vina fetei, deoarece este prost crescuta, adica trebuie' sa zici merci ca profa nu ti-a dat un 4 sau mai stiu eu... o palma. A scapat prea usor fata(parerea mea).

| CUmsespune a răspuns:

Asta e Romanica, ce sa-i faci. Cu adevarat tragic pentru. profesoara. Cu siguranta nu trebuia sa fie sanctionata, mai ales trebuia sa-i fi scazut fetei nota la purtare. Insa nu cred ca aceasta va avea trai bun cu ceilalti profesori, pentru ca daca nici nu invata atunci nu inteleg de ce tot ea e cu gura mare. Mai bine tacea...

| qNuttela a răspuns:

Mie nu mi se pare corect, cum a reactionat eleva. Eleva a vrut sa para inger, dar ea a trisat. Profesoara nu are nici o vina. dar eleva e prost crescuta. Ar fi trebuit sa`si recunaosca vina. Nu e corect ca profesoara sa fie data din invatamant sau ceva de genu pentru ca aceasta eleva a fost prost crescuta si nu a stiut sa`si asumeze vina. happy [ Parerea meawinking ]

| LoliRawr123456 a răspuns:

Normal ca profesoara nu are nici o vina si ca eleva a facut rau ce a facut. In primul rand pentru ca a copiat si in al doilea rand pentru ca a tipat la profesoara.