| BucurCristina a întrebat:

Credeti ca are sens sindromul Stockholm?

Sindromul Stockholm: este sindromul in care persoana agresata se indragosteste de agresorul sau.

Ex: Un hot ti-a jefuit casa si te-a rapit si pe tine ca sa nu spui politiei,iar tu te ingragostesti, sau te imprietenesti cu el. Politia il descopera iar tu depui marturie sa nu il bage in puscarie ca nu te-a deranjat cu nimic.
Nu-i ciudat?

5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Exemplul tau e foarte prost. Nu merge chiar asa. E mult mai complex. Sindromul se refera inclusiv la femeile agresate de catre parteneri spre exemplu, iar acestea continua sa manifeste atasament fata de ei, nu depun plangeri, nu pleaca, se conformeaza si traiesc asa, de multe ori refuzand ajutor. E un mecanism defensiv, faza cu rapitul e doar definitia clasica de la care a pornit toata ideea. Persoana traieste cu iluzia ca agresorul ii poate fi prieten si fiind intelegatoare il poate aduce de partea ei. Persoana incearca oarecum sa se identifice cu agresorul, ajungand de multe ori sa creada ca asa e normal. De multe ori dupa o bataie spre exemplul multi barbati le spun femeilor ca nu o sa se mai repete, ca le iubesc, ca pllm, si de aici apare si speranta femeii, increderea ca pe viitor se pot schimba lucrurile si ajunge sa se obisnuiasca cu stilul asta de viata si sa nu accepte altceva, sa ramana atasate de sot fara sa isi dea seama de gravitatea situatiei in sine.
Informeaza-te mai mult despre asta, e mai complex decat crezi si destul de interesant

| drutzix a răspuns:

Nu e deloc ciudat e un mecanism de supravietuire si e mai complicat decat exemplul tau.
E logic sa incerci sa te ai bine cu persoana care te poate ucide in orice clipa

| Victor453 a răspuns:

Eu cred ca e normal, in ziua de azi sunt lucruri mai ciudate

| dariutza12 a răspuns:

Sincer mie mi se pare destul de ciudat

| dariutza12 a răspuns:

Sincer mie mi se pare cam ciudat.