| Yurisa a întrebat:

Credeti ca e ok sa se foloseasca gaze lacrimogene la protest? De ce nu se zice nimic de asta? Lumea nu e constienta ca acolo sunt si copii si batrani?

104 răspunsuri:
| AlexDarius3 a răspuns:

Puie MSD. In cei violenti si enervanti ma refer aici la reporteri, aia care nu ii lasa pe jandarmi sa vorbeasca si ii critica degeaba e complet normal, dar in cei nevinovati care protestreaza pasnic nu e normal. Multi sareau pe jandarmi sa ii bata, ii luau la picioare la pumni si automat e cam aiurea ca jandarm sa fi criticat ca ai incercat sa ripostezi sau sa zica lumea ca esti fricos pentru ca cineva a ridicat pumnul la tine si tu ai ridicat garda, pana la urma nu e frica ci auto-aparare.

| RAY a răspuns:

Lipsa de ratiune,prostie la maxim,tipic romanesc,aia stia ca sunt ultrasi acolo,stiau si unde in fata ca chiar ei au recunoscut,numai vb de femeia jandarm ce cauta acolo singura cu inca unu,nu tin cu nici o parte,o nebunie,daca aia e diaspora sa se emigreze in jungla,daca trebuia,poate dar repet sa vrut dramtizare, ca la sf sa aduca cai ca sa ce, sa faca poze prostestari cu ei, ce frumos, da tot tipic romanesc sau adus si copii, o mare prostie

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Dragnea e un gunoi care e marioneta unora de afara, dragnea merita pus pe cruce si luat pielea de pe el jos si ars de viu ca toata clasa politica si toti hoti, sa vina niste oamenii cu creier la putere

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Man salbatici aia stateau in fata lor de ore intregi, de ce nu au intervenit? ca sa vrut circ, drama, prostie

| Savas10 a răspuns (pentru Freya1):

Ti se pare normal sa treci pe langa jandarm si sa iti iei bata in cap si spray pana cazi inconstient? E o miscare politica proasta din partea unui fricos, sa victimizezi jandarmii in situatia asta e o gandire fara nicio noima. Da, au fost violente importiva jandarmilor, in mod clar si-au luat-o si unii din ei cat sa le ajunga, dar asta pentru ca nu au scos instigatorii dintre oameni, ci au actionat asupra tuturor, violent si fara rost.

| Savas10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mircea Badea e un lingau al PSD-ului, un taran si-un badaran ale carui vorbe nu valoreaza nici 2 bani. Fanii lui sunt la fel de imbecili si redusi mintal.

| Savas10 a răspuns:

Cica alea nici n-au fost spray-uri lacrimogene. Bine ca bani de pensii si alocatii n-au, au pentru genocide.

| Dalmore a răspuns (pentru Savas10):

A fost spray cu piper.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bă, tu ești cu noi, aici, pe Terra? Te-ai uitat până la capăt la video-ul cu femeia aia? Cum unii dădeau în ea și alții se chinuiau s-o scoată? Nici atâta nu te duce să faci conexiuni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cunostiintele mele, protestul acesta nu este autorizat de catre Primaria Bucuresti. Deci este unul spontan/ ilegal.
Octogenarii sa stea acasa. Despre copii, parintii lor sunt tfl-isti iresponsabili si Protectia Copilului ar trebui sa se auto-solicite.
Nu-mi convine ce Jandarmeria Romana a savarsit. Parerea mea este ca ar trebui sa fie mult mai agresivi fata de oameni si sa foloseasca tunurile cu apa si iarna. Oamenii ce au fost raniti de catre Jandarmerie, sa-si asume.
Avand in vedere ca jandarmii sunt militari, si tu ca si protestatar te apropii amenintator de ei, ii jignesti si nu respecti directivele date de catre ei, meriti sa fi si omorat. Daca este legal ce fac.
In tara asta trebuie sa existe autoritate.
_______________________________________________

Guvernul se schimba la vot! Democratic. Nu in strada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta-i lovitura de stat. Si statul ar trebui sa se apere conform legii.
Este problema de securitate nationala.

| Freya1 a răspuns (pentru Savas10):

Eu nu am nimic cu rahatul ala de guvern, cu parlamentarii, din partea mea sa le de-a foc la toti si sa ii calce in picioare.Da si jandarmi aia sunt oameni si au rabdarea lor.Nu cred ca avea cum sa se bage printre ei sa ii intrebe "tu ai venit aici sa instigi la violenta? Da iesi acasa.Nu stai aici".
Ti-am spus din partea mea intre peste ei de la presedinte la femeia de servici, dar trebuie sa intelegem o data pentru totdeauna ca peste tot exista oameni din astea ce fac asa.Sti cum sunt tiganii? Aia ce trec pe langa o banca in parc si nu pot daca nu ii dau cateva picioare sau nu ii rup un let din ea? Nah asa sunt uni romani la noi. Daca nu fac raca si scarba nu sunt sanatosi si baga si oameni nevinovati in ambuscada in care nu mai sti care de unde da si de cine sa te feresti.Am vazut multi ce au jucat un teatru ieftin ca vai de mine l-au *** un cu.r,da asta dupa ce el dadea cu bolovani, ii scuipa, sarea cu picioarele...

| Dalmore a răspuns (pentru Freya1):

Nu cred ca avea cum sa se bage printre ei sa ii intrebe "tu ai venit aici sa instigi la violenta? Da iesi acasa.Nu stai aici".

Ba da, chiar asta era singurul lucru pe care il aveau de facut. Era un grup de agitatori si in loc sa-i pescuiasca pe ei, au dat subtil spre tooooata lumea cu piper. Pe altii i-au batut din senin pentru ca se aflau pe acolo. Deci a fost ceva planuit. Si lasa-ma cu rabdarea, ca daca n-ai nervi, nu ai ce cauta jandarm acolo, sunt si alte joburi in lumea asta daca esti panseluta sensibila la cuvinte.

| Yurisa explică (pentru anonim_4396):

Lovitura de stat este organizata de un grup de oameni care vor sa indeparteze conducerea unei tari (presedinte, guvern) si, de obicei, se faave cu ajutorul unei parti al armatei.

Revolutia din 89 a fost posibila cu ajutorul armatei, aici armata e subordonata ciumei rosii.
60/1991, orice grup de persoane, preferabil constituite într-o persoană juridică, care nu au antecedente penale și nu sunt înregistrați în asociații sau grupări ce au adus în trecut atingere drepturilor sau valorilor cetățenilor. De asemenea, este important ca organizatorii să poată dovedi că au resursa umană necesară gestionării cu succes a adunării, alături de forțele de ordine.

Dreptul la protest este inclus in dreptul la exprimare. Daca cineva protesteaza impotriva primariei, crezi ca japița aia o sa stea si o sa zica "dada duceti-va" laughing
Sunt de acord cu tine in privinta alegerilor democratice. Perfect de acord! Dar toti banii pe care ii platim noi din taxe, si sunt destui sunt ca sa ne asigure noua conditii bune de trai, autostrazi, spitale, siguranta. Nu dam bani ca sa isi construiasca ei vile. De asemenea, jandarmeria si politia au datoria de a proteja poporul nu de a actiona in interese personale. Despre ce vorbim? Adică jandarmeria, cu ani de experiență la meciuri de fotbal și altele asemenea, nu e în stare să identifice și să sustragă pe ăia câțiva care au făcut ieri tămbălău, așa că bat toată piața degeaba, incl. copii, femei, bătrâni ș.a.m.d? Las-o dracu că scârțâie rău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil și tu gândești așa:
https://www.dcnews.ro/......07318.html
https://i.imgur.com/zp17ypy.png

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

Eu știu că orice om pașnic, când vede violență, încearcă să se îndepărteze de locul ăla.; D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Savas10):

Deci, fiindcă o filmare cu bătaia e pusă de el, nu are valoare?

| Freya1 a răspuns (pentru Dalmore):

Ma bucur mult ca ai raspuns.Ai vazut cand grupul de jandarmi se plimba printre oameni si o jandarmerita cu un coleg de al ei au ramas mai in spate, iar un malac a sarit cu picioarele pe ea si apoi la gramada i-au impartit pumni si picioare de a sarit colegul ei pe ea sa o acopere si ii tine capul in brate sa nu o nenoroceasca? Aia is oameni ma? Aia se plang de niste gaze lacrimogene? Jandarmi aia de aia sunt platiti, din salarul acela isi cresc copii, sunt acolo sa ii opreasca pe huligani si sa nu lase sa degenereze in violenta.Aia ce muncesc in strainatate si se chinuie pentru o bucata de paine nu stiu cat e de greu? Le-ar conveni sa vina si la ei cineva la munca sa ii ia la bataie pentru ca isi fac treaba?
Vor sa le rupa capul parlamentarilor? Foarte bine faca asta cand nu sunt proteste, sa ii ia pe rand daca au sange in iei si rupale capu ca nu ma doare nici la basca de un hot ce va fi in minus.Dar nu sara ca animalele pe niste oameni ce isi fac meseria.
Ai azut ca la asazisele steaguri avea bate metalice? De ce crezi ca le-au luat? De prosti si needucati ce sunt uni si nu stiu sa puna problema decat cu furca.Ii voteaza ii pune sus pe scaune pe toti si apoi nu le mai convine, iau furcile ii dau jos si tot pe aia ii voteaza.
https://m.adevarul.ro/......index.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Cand am ajuns in Piata era ora 17, nu eram nici 10k rasfirati pe acolo, o ora pana la protest, lumea era chill si dadusera de 3 ori cu gaz deja. Ti se pare normal? Cand ai o multime si ii gazezi din senin, fara ca ei sa faca nimic, nu e normal sa se enerveze si sa mai existe tampiti care-ti dau si-o piatra-n cap? :/ Asta au cautat.
Vai, rabdarea Jandarmilor. Si rabdarea a 110k care au suferit pentru o mana de agitatori? Ma rog, pretext, stie toata lumea cine a fost adus acolo sa agite. Cum sa nu poata Jandarmeria sa se bage intre ei si sa vada care-s agitatori si care nu? Pai de ce mai exista, daca cu atatia ani de experienta, sunt atat de incompetenti? Si nu fac diferenta intre agitatori (dubiosi, infofoliti, cu fetele ascunse) si oameni normali (femei, batrani, imbracati de strada)? Se vedeau de la distanta care sunt grupurile dubioase de care trebuie sa stai departe, dar ma rog. Vezi 3 oameni ca se agita si tu dai cu gaz in mijlocul unei multimi linistite, GENIAL.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Jur ca ambitia ta de a lua parte la discutii care te depasesc e superamuzanta laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ție ar trebui să ți se repete mai des cât ești de proastă, că ți-au repetat propagandiștii, de 2 ani încoace, că ești deșteaptă și liberă și începuși să crezi.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://mirel.ro/......v-i-d-e-o/

Si au fost sprayuri cu piper de inceput.
Da asta ai vazut-o ca sunt curioasa?
https://m.adevarul.ro/......index.html

| Dalmore a răspuns (pentru Freya1):

Cand stateau oamenii in fund, pe jos, in semn ca protesteaza pasnic si i-au stropit ai vazut? Cand statea tipul ala in fund, si a venit un jandarm sa-i dea un picior in spate din senin ai vazut? Cand statea un tip langa o duba cu mainile sus, si unul a venit si l-a batut, ai vazut? Si nu-mi spune ca sigur instiga la ura, ca nu face nimeni asta cand e singur si se indreapta 50 de jandarmi in directia lui si chiar si asa, nu avea dreptul sa-l bata, ci sa-l ridice si sa-l duca la sectie. Femeia cu piciorul rupt de jandarmi care nici macar nu era in Piata, ci pe o straduta laturalnica, ai vazut-o? Oamenii gauriti de gloante oarbe, i-ai vazut? 250 de raniti. Please. O singura jandarma sifonata si tot de protestatari scoasa din grup. N-ar fi existat violenta, daca nu ar fi fost cretini si nu ar fi gazat aiurea. Nici n-au fost galeriile aseara. Dar azi ies toate laughing)))

De aia sunt platiti din banii nostri, sa ne faca rau? Hello, comunism.

Da, sunt prosti si needucati peste tot. Dar hai sa nu ridicam Jandarmeria in slavi, ca au facut-o de oaie rau de data asta, au fost setati sa faca asta de la bun inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are de ce sa mi se repete asta, nu sunt tu. Hai, du-te si joaca-te cu masinutele sau ce stii tu sa faci la varsta asta.

| RainmakerX a răspuns:

Printre oamenii aia buni exista si oameni care instiga la violenta si ar merita sa-si ia bataie cu adevarat.

Batranii ii inteleg dar copiii nu cred ca aveau ce sa caute acolo. Pana la o vasta trebuie sa lupte pentru ei persoanele mai mari. Dupa o sa le vina si lor randul, daca o sa mai aiba ce sa apere...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

La ora 14 nu arunca nimeni cu nimic, si nici la 20 jum, dar ca sa vezi big grin jandarmeria a gasit un motiv imaginar ca sa sprayeze in avans.

| Freya1 a răspuns (pentru Dalmore):

Da am vazut toate alea si sincer nu le-a dat bine.
Eu am vazut cum un limbric singur a iesit din multime cu picioarele pe un jandarm ce statea langa un gard.Da tu crezi ca aia nu sunt oameni, nu au demnitate, au corp de fier?
De erai tu sau mama, sau sorata si o luau sau te luau malaci la pumni si picioare PE O FEMEIE frate iti era tot una? Da ce i-au putut face aia ma la sute de barbati? O singura jandarmerita sifonata? Tu ai vazut ca din 70 de raniti 64 is jandarmi? Da crezi ca aia is de fier.
Incerci sa ii ti pasnic deoparte da cand iti sar cu picioarele in cap le rupi coastele in ei f...ai soarele de animale.
Acuma f...va in cu.r parlamentari, guvernatori ca voi i-ati votat ca va baga huligani printre voi si capata de batut oameni nevinovat.Cand au batut-o pe jandarmerita aia au sarit si niste protestatari sa o acopere si strigau "Ii femeie ma sunteti nebuni.Ce va facut?".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Fata aia, de 20 de ani, care era la muncă, e într-un pericol imens de a rămâne paralizată toată viața, și tu zici ''șifonată''?
Sper să fii și tu șifonată așa.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai lasa vrajeala asta.Au avut spray cu piper la ei daca in caz ca ii ataca.
Si cand vine unul pe langa tine si inghionteste, te scuipa si te injura si nu vede toata lumea in pana mea ca e imbulzeala tu stai si zici f...ma si in gura.Normal ca dai cu spray si apoi sar de cu.r in sus ma atacat, m-a lovit.
Ai vazut interviul cu ala ce instiga la violenta? Ce zicea ca il impusca in cap pe un jandarm si ii scoate matele? Sau ala ce i-a furat jandarmeritei pistolul?
Aia is oameni ma? Nu imi spune tu mie ca pe aia ia apucat din senin sa le da-a in cap la oameni pentru ca sunt ei jandarmi.Cand a fost o problema la mine in cartieri si au venit mascatii nici nu au intrat in scara blocului fara aprobare.
Aia au facut cordon si au rupt gardurile sa intre inautru, iar astea sunt platiti sa pazeasca institutiile statului.Cu ce sunt de vina?
Tu daca vine unu si te injura si scuipa constant, te inghionteste si se impinge in tine stai ca mutu si zici dai?
E clar ca s-au provocat si nu s-au lasat umiliti.Dar din cauza ca printre protestatari erau si tigani, drogalai, mari smecheri ce stiu sigur ca is cu mancarimi in fund nu o sa le iau niciodata apararea.Nu s-au gandit la jandarmi foarte bine, dar la oameni aia ce au mers sa protesteze pasnic si incercau sa ii desparta nu s-au gandit?

| Dalmore a răspuns (pentru Freya1):

UPDATE 01.05: 440 de persoane au necesitat asistență medicală la fața locului, între care 24 de jandarmi. 65 de persoane au fost transportate la spital, 9 dintre ele fiind jandarmi.