| Yurisa a întrebat:

Credeti ca e ok sa se foloseasca gaze lacrimogene la protest? De ce nu se zice nimic de asta? Lumea nu e constienta ca acolo sunt si copii si batrani?

104 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns (pentru Dalmore):

Eu nu ma mai cert cu tine ca nu are rost. Daca nici macar nu ai vazut ca jandarmi dau cu gaze si se indeparteaza sa tina o distanta intre ei si protestatari ma obosesc degeaba.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca nu se stie diagnosticul definitiv, oricum, din cate vad e singurul argument pe care il aveti unii laughing. cand ai un asemenea job si stii ca o sa instigi la ura impotriva a 110 000 de oameni, ai putea sa anticipezi macar un caz de genul si sa nu te bagi, daca esti femeie si n-ai ce cauta acolo. mai ales ca se pregatisera ca la razboi. cai, caini, testoase, gaze. n-aveai cum sa crezi ca o sa iasa bine. a fost un caz nefericit

malin are umarul dislocat si ceva la ochi, apropo, l-au inchis in duba si refuzau sa-i acorde ingrijiri medicale aseara laughing

| Dalmore a răspuns (pentru Freya1):

Draga, toti prietenii mei au fost acolo, ce ai vazut tu la TV e treaba ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Deci n-avea ce să caute la muncă fiindcă e femeie. Foarte bine gândit.

| Freya1 a răspuns (pentru Dalmore):

App de aia cu nu avea ce cauta acolo.Da daca aia e meseria ei ce sa faca? sa stea acasa?
Daca tu esti politista si te trimite sefu acolo ce faci? Nu te duci?
Daca si prieteni tai fac din astea atunci e clar de ce vb asa.
Tu nu ai fosta colo? Daca erai trebuia sa iti iei pumni pentru ca te-ai dus?
Acolo au fost infiltrati niste protestatari care sa faca asta si sa provoace si. Iar voi restul ati pus botul si i-ati ajutat.

| Savas10 a răspuns (pentru Freya1):

Jandarmii sunt instruiti special tocmai pentru a face si lucruri de genul asta, sa scoata din multime huliganii si provocatorii. Ei n-au avut o atitudine defensiva, au atacat inconstient tot ce au prins in cale, ca robotii scurtcircuitati. Nu trebuia sa fie ce a fost aseara, a fost un abuz miselesc de putere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Ai vazut interviul cu ala ce instiga la violenta? Ce zicea ca il impusca in cap pe un jandarm si ii scoate matele?

- de unde stii ca nu a fost pus platit sa spuna asta? eu video-ul l-am vazut pe antene laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Savas10):

Pai da au incercat sa ii opreasca sa ii prinda da fugeau, se bagau in multime si instigau sa se acopere.
Cand au venit intariile jandarmilor cativa din ei s-au dus sa ii opreasca sa nu ii lase sa isi scoata colegi din pumni. Daca mergeau de la inceput la unu doi si ziceau tu iesi acasa ca o sa faci scandal sau cred ca esti huligan sareau in sus ca nu au facut nimic si ii scoate din multime, ca nu ii da dreptul sa protesteze.
Recunoaste ca nici cum nu era bine.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu am spus ca nu a fost platit, dar s-a lasat platit sa instige la violenta si dupa ne miram ca ii ia la bataie...Pai nu le-a dat pe drept atunci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Iesi diseara in strada si o sa-ti schimbi parerea. E usor sa ai pareri din spatele unei tastaturi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Tu nu intelegi ca nu au fost luati la bataie instigatorii, ci toti oamenii nevinovati. Si dupa ce au plecat din Piata au fost vanati si batuti pe alte strazi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti cei care iau apararea Jandarmilor sunt o specie aparte de retardati si ii invit in Piata Victoriei diseara.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sigur daca ma duc in drum si protestez si imi spune un jandarm acolo nu ai voie nu ma duc.
Nu ai vazut ca au fost oameni pasnici ce cand a inceput bataia au vrut sa se retraga si instigatori au facut cordon si nu i-au lasat sa plece, sa stea acolo cu ei chiar daca vor sa se bata sau nu? Jandarmi de unde sa stie...

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Au avut voie pana la ora 22 sa potesteze.Iar de la 22 au primit ordin sa intre in forta daca protestatari sunt in continuare violenti si nu pleaca.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

N-are nicio coloana rupta laughing. Are cateva contuzii. Da. Nu esti in stare sa iti asumi niste riscuri, nu te bagi, frate. Exista si alte joburi in lumea asta, panselutelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Aa, ok, n-are nimic că și-a luat bătaie de la vreo 10 idioți dacă nu rămâne paralizată. Totul e normal.

| PersonajFictiv a răspuns:

Cand doua tabere fac razboi, e normal sa fie si victime...yurisa.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite cum vorbesti aiurea numai ca sa nu adormi. Toti au iesit de acolo jupuiti, prietenii mei au venit cu haine DIZOLVATE, gauri in pantaloni si bucati de plastic infipte in picioare. Si asta doar pentru ca au alergat vreo 3 km ca sa nu-i gazeze. Voi chiar nu va puteti imagina ce a fost acolo. 500 de oameni raniti in spitale, toti 110 de mii iesiti jupuiti si innecati de acolo si voi plangeti jandarmii care au fost batuti pentru ca au batut la randul lor. Cum e sa fii atat de rupt de realitate? laughing Du-te mai baga niste Antene si nu mai imprastia fake news. Toti si-au luat bataie acolo. A fost o bataie generala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Uite, tocmai am deschis pe Antena 3.

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Pe cuvant de nu credeam ca ai (putin) mai multa minte. Dar tu chiar nu intelegi cum au stat lucrurile aseara in piata. Cred ca tac-tu a fost la Bucuresti cu trenul in 13-15 iunie 1990. Nu cumva e miner?!

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

"Au avut voie pana la ora 22 sa potesteze."

A fost autorizat pana la ora 23. In plus, jandarmii au facut magarii cu mult inainte. Iti mai spun o data, ca la prosti, incidentele cu jandarmii au fost create de foarte putini indivizi, multi dintre ei infiltrati special acolo de cei care doreau sa compromita mitingul, respectiv PSD-ul. Puteau fi izolate si arestate acele persoane, dar nu asta a fost interesul, ci crearea de provocari care sa-i incite si pe altii la violente pentru a "justifica" actiunile iresponsabile ale jandarmilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Cine l-a autorizat?laughing))))))))) N-a vrut nimeni să și-l asume, nu a fost autorizat.
La ora 23 au primit jandarmii ok-ul de la prefectul Bucureștiului să intervină în forță.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

,,Daca asta e meseria ei ce sa faca?''
Vorbiti de parca e obligata, saraca faptura, sa lucreze in domeniul asta. N-a avut de ales in viata asta si habar nu are la ce riscuri s-a expus cand era antrenata sa dea picioare. Ioi. Fata a suferit un accident de munca. Pe care si l-a asumat in momentul in care a instigat impreuna cu colegii aia misto, care au lasat-o balta in multime apoi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Ora 23, si ei gazau de la 14 laughing))).
33 de cocalari agitati intre 110 000 de civili pasnici si naty tot nu intelege de ce sunt incompetenti si abuzivi jandarmii.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt neaparat incompetenti, dar aveau alta misiune data de sefii lor, slugile lui Dragnea.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Nu am spus ca nu au fost infiltrati, nu am spus ca toti au fost de vina, nu am spus ca trebuia sa se intample asa.
Am spus au fost anumite persoane ce au instigat la violenta iar ceilalti au ripostat sau s-au aparat.Si din orasul meu au fost persoane, prieten care au plecat la protest si mi-au spus ca atunci cand a inceput scamdalul de s-au bazait intre ei au fost oameni ce au vrut sa plece sa nu intervina in scandal si s-au prins astea de maini ca sa nu ii lase.Cei care au fost pasnici au vrut sa plece, dar au fost peinsi in ambuscade iar jandarmi au fost depasiti numeric sa poata sa ii prinda pe fiecare in parte.Cum a spus un mascat cand a fost la o interventie "cand vine toporu, cand trece furca" nah prindei.
Si-au luat in aceias masura cocsul asta e drept si indiferent ca dai vina pe jandarmi sau protestatari tot romani sunt deci tot aceias rusine o mananci.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da chestia asta ne freaca pe noi, nu ca suntem roamni toti fie jandarmi fie protestatari si ca ne facem de rahat ca nu putem face nici un protest cum trebuie.
Ies toti in strada se bat doua zile, iese un bastan din parlament si le promite tot ce vor, merg romani acasa si dupa o saptamana sunt legile iar cum vor ei si noi ramanem cu ura dintre noi.
Daca aia nu aruncam cu nimic in jandarmi si jandarmi nu dadeau cu sprayuri si rahaturi era un protest normal macar chiar daca oricum nu rezolvam nimic.Acuma aruncam tardiv vina pe unu si pe altul ca asa cum printre protestatari au fost din astea ce au fost platiti sa instige asa puteau sa fie si la jandarmi 2, 3 dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii bagam pe toti intr-o oala cu oameni ce isi faceau meseria.
Rezolvarea ar fi sa nu mai votam toti rahatii, sa refuzam pana merge si candideaza cineva apt si simplu.

| minrest a răspuns:

Ca folosesc gaze, sa zicem, dar de ce arunca grenadele mult in spatele primelor randuri de protestatari?

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

Au fost cu copiii pentru ca erau obisnuiti cu proteste pasnice, cum sant de un an si jumatate. Erau semne semne clare ca de data asta protestul va fi provocat, ca sunt si grupuri cu intentii violente, dar nu isi poate da seama de asta oricine.

| Theo94 a răspuns:

Jandarmii ar trebuie sa-i apere, ar trebui sa lucreze pentru popor, nu sa fie slugile sistemului corupt, iar despre huligani se spune ca ar fi platiti de catre sistem (corupt) sa se infiltreze in multime si sa genereze violente ca sa-i discrediteze pe protestatarii pasnici ceea ce probabil asa s-a si intamplat.