| Yurisa a întrebat:

Credeti ca e ok sa se foloseasca gaze lacrimogene la protest? De ce nu se zice nimic de asta? Lumea nu e constienta ca acolo sunt si copii si batrani?

104 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Nu stiu voi, dar eu mor de râs cum Drimmero face meci de fotbal dintr-un protest rolling on the floor

| Dalmore a răspuns (pentru minrest):

Exact. Aruncau in centrul pietei, nu in grupurile de agitatori.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Astazi a fost liniste, asta arata ca nu de la manifestanti pornea problema. Daca faceau si azi ce au facut ieri, s-ar fi cunoscut. Asa ca au lasat manifestantii in pace, si nu s-a intamplat nimic.

| CleanHeart a răspuns:

Normal ca nu, jandarmeria apara hotia si cel mai rau ma doare faptul ca au picat oameni nevinovati la mijloc care tot ce fac e sa.si apere tara! peace.

| Emma30555 a răspuns:

Este un abuz, o dictatura ce s-a întâmplat la proteste, cu jandarmi atacând oameni pașnici amenințând ca le sparg telefoanele, s au încălcat drepturile omului, nimeni nu are voie sa lovească pe altcineva nici măcar de e vreun infractor

| Emma30555 a răspuns (pentru Freya1):

Este un abuz, o dictatura ce s-a întâmplat la proteste, cu jandarmi atacând oameni pașnici amenințând ca le sparg telefoanele, s au încălcat drepturile omului, nimeni nu are voie sa lovească pe altcineva nici măcar de e vreun infractor, pe infractor îl arestezi nu îl bați, acei oameni nu erau infractori, majoritatea erau oameni de calitate nu erau cocalari nu meritau asa ceva. Erau oameni în vârstă cărora li s-a vorbit urat, au fost îmbrânciti și atacați, stăteau cu mâinile sus și i au lovit, ii cunosc personal pe câțiva, nu au făcut nimic doar erau acolo, nu puteau nici sa fuga deoarece ii fugareau pe străzi jandarmii și pe care ii prindeau ii băteau și ii amenințau, au fost oameni în scaune cu rotile agresați, unii dintre ei nu au avut mila au lovit și au dat în oameni care nu erau agresivi. Este periculos dacă toleram aceste lucruri se pot întoarce și împotriva voastră celor care nu vreți sa vedeți adevărul.

| Freya1 a răspuns (pentru Emma30555):

Important e ca aseara nu sa mai intamplat nimic.Cei cel mai amuzant e ca aud chesti de genul "vezi daca nu au mai atacat jandarmi" (si nu spun mai multe ca nu mai vreau sa intru in polemici ca explic degeaba) cum a fost liniste.Pai toata presa si internetul vuieste ca ia-au prins pe instigatori de la protest,daca aia au fost primsi si nu au mai venit cine sa faca scandal?
Nu am spus ca nu au cazut oameni nevinovati la mijloc,ca si eu am avut prieteni printre ei care mi-au spus clar.Uni nu au putut iesi din ambuscada, alti au ramas pentru ca au vrut sa ii desparta si aia a fost situatia.A iesit ceva urat de care nu ar trebui sa fim mandrii, toate ziarele straine scriu de noi ca suntem animale, ca protestatari sunt huligani si calca jandarmi in picioare si jandarmi ii uda cu apa, ca in alte tari nu se permitea asa ceva.Ne contrazicem pana dimineata, ca indiferent cine a fost de vina problema e ca nu au constientizat ca suntem pe ultimul loc la cei mai nedezvoltati si cand au spus asta nu cred ca s-au referit doar la bani ci si la creier.
Toate ziarele scriu despre protestatarul ce instiga si ameninta ca el are dreptul sa impuste jandarmul in cap, cu femeia in scaun cu rotile pusa sa se tranteasca pe joc sa faca show, cu jandarmerita ce ia bocanci in cap si uite asa le-a mai iesit o data smecheria, si-au mai batut o data joc de voi ca sa va arata ca nu ii comandati voi pe ei.Si tin sa mai precizez ceva daca o sa gasesc poza o sa iti arat interlopii ce impart pumni si picioare si sa nu imi spuna mie cineva ca tiganu cu bani de il doare statea in strada o seara intreaga asa pe gratis.

| Emma30555 a răspuns (pentru Freya1):

Din cate stiu presa straina nu tine partea jandarmilor, dimpotriva, depinde pe ce program de televiziune te uiti. Au fost atatea proteste pana acum si nu s-a intamplat asa ceva. Parerea mea e ca cineva din spate a dorit sa se intample asa. Fiecare are o parere, e adevarat ca e greu sa schimbi opinia altuia dar nu sunt de acord cu violenta la nimereala mai ales ca unii sunt antrenati, au bastoane scuturi de protectie iar altii primesc gaze si sunt raniti chiar daca nu au facut nimic rau. Eu cred ca se putea rezolva si cu mai putina agresivitate. In plus proteste se fac peste tot in lume. Sunt convinsa ca au fost si instigatori si oameni de rea credinta si sunt convinsa ca sunt si jandarmi ok, dar ce am vazut in acea aseara pe mine m-a socat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Presa pro-democrați = pro orice ține de #resist în orice țară
presa republicană = contra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CleanHeart):

Cum îți aperi țara zbierând înjurături în stradă?

| minrest a răspuns:

Nu, nu este ok, indiferent daca sunt copii si batrani sau nu. Gazele nu se folosesc cu usurinta; au fost folosite de Ceausescu in 21 decembrie 1989 ultima data cand stiu eu; nicidecum nu poti sa le folosesti pentru ca s-a depasit ora autorizata. Iar alataieri, a fost un grup violent pe Titulescu, si s-au dat gaze la Antipa. Au fost imbranceli in fata, dar s-au dat gaze mult in spate. Iar apoi nu au mai fost violente, dar s-au dat gaze in continuare.

| gheorghe699 a răspuns:

Este ok,asa se intampla in lumea civilizata,vezi in america,democratia inseamna vot,cei votat de popor conduc o tara,nu securistii,nu strada, batranii sa stea acasa, copii la gradinita, iar derbedeii in strada sa se bata cu jandarmii, asta este "trendul'incultilor celor cu m.e PSD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gheorghe699):

Că mi-ai dat eronat.
Ia citește și NYTimes(acolo a apărut Dragnea pe prima pagină că ar fi plătit să fie invitat la investirea lui Trump și tot aici, Kovesi a fost prezentată drept zeița anticorupției) Washington Post, doar 2 exemple.
Crezi că resist e o mișcare originală a lui Bot?