| AdioTPU a întrebat:

Credeți că există persoane, în afara de psihopați, care se pot preface atât de bine că apreciază, simpatizează pe cineva dar în sinea lor sa disprețuiască și să desconsidere acea persoana?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa fii un psihopat pentru asa ceva?
poate doar un bun actor happy

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Mosotti a răspuns:

Evident ca da! Exista oameni care e poarta bine si la o adica spune "te-am urat mereu".
Cand nu obtine ca au dorit de la inceput cumva.
Psihopatii nu se prefac ca apreciaza pe nimeni.

| dullcat a răspuns:

Daca exista astfel de persoane, probabil pdihologii si psihiatrii le-au descoperit si au o denumire.

| SilentRain a răspuns:

Da

| Emma30555 a răspuns:

Da, sunt destui

Răspuns utilizator avertizat
| wildthing a răspuns:

Nu cred ca a fi un foarte bun actor, e caz de psihiatrie.winking

| LordCristobal a răspuns:

Da exista si sunt incadrati in cea mai periculosa personalitate intitulata,, Dark Empath".
Aceasta categorie de oameni empatizeaza bine cu orice om dar spre deosebire de psihopato ei sunt capabili de empatie si sa simta emotii pentru alti oameni.
Doar ca acesto oameni se folosesc de emotiile celor cu care intra in contact pentru a-i injunghia pe la spate mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-am confruntat încă cu o astfel de persoană, dar mă gândesc că probabil oamenii fățarnici prin esență și existență sunt hoți în devenire, parșivi, excroci sentimentali sau probabil doar se joacă cu psihicul personal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este posibil ca oamenii să se comporte astfel. Uneori, oamenii pot fi ipocriți sau pot avea anumite motive pentru a-și ascunde sentimentele reale față de o anumită persoană. De exemplu, ar putea fi vorba despre o situație în care acea persoană este importantă pentru obiectivele lor personale sau profesionale, iar ei simt că trebuie să își păstreze relația cu acea persoană, chiar dacă nu o plac sau o respectă cu adevărat. În astfel de situații, este posibil ca acești oameni să arate în mod fals simpatie sau interes față de acea persoană în public, dar să se simtă altfel în privat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-aș fi prezentat, ca numărul 1 în persoană. Dar nu știu dacă este cel mai indicat să-mi expun totuși această latură morbidă pe aici. happy
Mă cam regăsesc în acest tipar. Însă nu știu dacă eu mă prefac. Pur și simplu așa sunt dulce la prima vedere, dar amară dacă tinzi să mă cunoști mai bine. happy Sau evident dacă-mi strivești bătăturile.

Ca să-ți răspund acum la întrebare, dacă eu sunt oarecum ceva pe aici, cred că există sau pot exista astfel de oameni. Dar din perspectiva mea, spun că o fac pentru că așa le e felul, poate să nu știu, să se exteriorizeze sau au fost învățați că în viață trebuie discutat doar pozitivul, nu și negativul. Dar mi-e greu să cred că totuși există cineva așa de perfid și până și eu zic că lumea e rea și observ răutate pură în specia noastră, dar mai ales în era actuală, dar mi-e greu să cred că totuși ar fi cineva care ar sta la pândă ca tarantula să-și prindă prada. În cazul acestora să joace un rol, un rol atât de perfect, doar pentru a obține ceva?
Cred că există oameni teatrali, oameni amabili chiar, dar care au și monștrii lor, aici mă încadrez și eu deși totuși teatrală, chiar și când mai m-au năpădit lacrimile pe stradă, de jucat teatru, tot n-am putut să o fac, ok, poate am mascat negativul din viața mea, dar teatru nu am reușit niciodată să joc. happy
Deci probabil oamenii aceia sunt doar prea amabili, ori educați, dar chiar și așa, se confruntă și ei cu propriile lor defecte, limite și frustrări/demoni.
Evident că pot exista excepții peste tot.

| Dandinelle a răspuns:

Ai intalnit pana acum pe cineva in vanzari directe? Cam asta este modul de instruire in asta.

| dolceromania a răspuns:

Da cred.