| HotinAlexandra a întrebat:

Credeti ca lgbt va putea convetui in Romania? Adica se mai intampla sa fie atacati si in 2024 ca atacurile cele din 2004 cand eram eu nascuta cand lumea era inculta rau, nu o spun sub o forma de hate, astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce inseamna inculta? Faptul ca nu accepta sa-si faca "treburile" pe strada? La mine in oras sunt cativa gay. Ma intalnesc cu ei, ii salut, dau mana cu ei, dar ei isi vad de treaba lor si nu se expun. In cazul asta lumea nu se scandalizeaza, decat cei care sunt habotnici. Daca se mai si saruta, scurt, fugar nu-i bai. Alta este sa-i vezi imbratisati si "lingandu-se" de zor, lucru care nu-i frumos nici la heterosexuali. Urmatorul pas este sa vezi oameni pe strada facandu-si nevoile sau alte alea.

26 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Homosexualitatea va ramane intotdaeuna o grupare anormala, fiindca sunt impotriva sexului normal si ca atare ocoliti de majoritatea oamenilor dar ei vor continua s atraiasca printre noi, pana ce gena lor gresita dispare, fiindca nu se pot reproduce intre ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce atacuri erau in 2004?

| HotinAlexandra explică (pentru suntserios):

Poti sa cauti pe net, erau atacati si chiar ucisi

| suntserios a răspuns (pentru HotinAlexandra):

Da un articol. Doua.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Violetta fiind iar Violetta

"pana ce gena lor gresita dispare, fiindca nu se pot reproduce intre ei."

Deci acum homosexualii se nasc din părinți homosexuali care le trimit gena mai departe. Dar noroc că homosexualii odată nascuțit cu gena asta nu o pot trimite mai departe. Hahahahahaha. Ba băiatule...

| dullcat a răspuns:

Din moment ce am prieteni care traiesc bine mersi, raspunsul e da.

| Dismally a răspuns:

Cu siguranta vor putea convetui daca vor sti sa se adeptaze. Romanii sunt mai conservatori si este mai bine sa nu ii provoci pe astfel de subiecte. Nu stiu despre ce atacuri vorbesti, incidente izolate vor mai exista, acestea se pot intampla oriunde.

| mODIN a răspuns:

Nu vad legatura intre a fi "cult" si a fi homofob, sincer. Ideea de toleranta fata de astia nu tine de cat ai citit, sau cat de inteligent esti sau mai stiu eu ce. Este o influenta din Vest, o idee care a aparut ACOLO si acum unii vor sa o aduca AICI.

Copii astia care toata ziua stau pe Netflix si Instagram si numai specimene din alea vad toata ziua ai zice ca sunt 'culti' si de aia ii accepta? Sau doar au fost foarte mult timp in contact cu o idee diferita de realitatea in care traiesc ei in Romania?

| Holiday a răspuns (pentru mODIN):

De fapt ideea nu a aparut in vest. Nici orientarile sexuale nu au aparut acolo. Ele exista dintotdeauna. Nici macar acceptarea nu a aparut in vest. Existau si acum 2-3000 de ani societati care nu aveau nicio problema cu asta. Lucrurile au fost stricate de misticismul provenit din iudaism. Adica crestinism si islam. Astia au indus ideea tampita ca cei care nu sunt heterosexuali sunt anormali, si astfel de relatii trebuie interzise. Cu toate astea, Isus umbla dupa el cu 12 barbati si o fosta prostituat.a, dar asta e alta discutie. Iar numarul de nonheterosexuali e cam acelasi in tarile dominate de religiile astea, ca in cele unde aceste religii sunt doar o ciudatenie. Adica undeva intre 9-11% din populatie.
Oricum, cu orientarea sexuala te nasti, nu o dobandesti. Deci, sa fii impotriva nonheterosexualilor, sau sa nu le acorzi drepturi egale, e ca si cand ai fi impotriva brunetilor si ai spune ca nu trebuie sa aiba aceleasi drepturi cu cei cu parul saten. Si da, ca sa intelegi asta, trebuie, daca nu sa ai o oarecare cultura, macar sa nu fii analfabet functional.

| mODIN a răspuns (pentru Holiday):

Aici va trebui sa te contrazic in aproape tot ce ai spus.

In primul rand, ideea ca te nasti cu orientarea sexuala, nu o dobanesti: asta e complet fals, indiferent de cate ori o auzit repetata de comunitatea lgbt din SUA. Cultura din care vii si diversele experiente de viata pe care le are fiecare joaca un rol masiv in atractia sexuala. Daca vorbesti cu oameni din alte culturi decat cea vestica (sau si aici, in zonele mai conservatoare), iti vei da seama ca majoritatea nici n-au auzit de ideea de homosexualitate, apai sa mai si cunoasca personal oameni atrasi de acelasi sex si sa accepte asa ceva.

In al doilea rand: daca existau acele societati, te rog sa le numesti. Mai stiu cazuri in istorie de indivizi care au fost atrasi de acelasi sex (precum Mehmet al 2-lea), dar societati intregi care sa accepte asta? Da-mi exemple. (O sa spui probabil 'grecii', dar atentie, acolo relatiile sexuale intre barbai adulti de acelasi sex erau aspru pedepsite).

In al treilea rand, doar pentru ca invataturile provenite din iudaism contin homofobie, nu inseamna ca de acolo provin. Homofobia a fost starea naturala a intregii populatii a planetei pana sa fie contrazisa, iudaismul doar a luat de buna aceasta stare. Societatiile pagane pre-crestine nu tolerau homosexualitatea, nici arabii pre-musulmani, nici intreg continentul african (unde inca e pedepsita cu moartea).

Mi se pare ca adevarata cultura o ai in momentul in care cercetezi si intelegi si chestiile pe care nu le auzi peste tot repetate in mass media, caz in care chiar as putea sa sustin ca omul oarecare, care tolereaza lgbt este mai incult decat cel care nu, tocmai pentru ca nu face decat sa repete aceleasi idei care au aparut in San Francisco (nici macar nu in toata SUA) secolul trecut, si care sunt imprastiate fara incetare de gigantii media (Meta, Instagram, Reddit etc.) care, sa vezi chestie, tot in San Francisco au sediul.

| Holiday a răspuns (pentru mODIN):

"In al doilea rand: daca existau acele societati, te rog sa le numesti."

Cele mai cunoscute sunt Grecia si Imperiul Roman. Dar bineinteles, exista multe altele.
Nu mai vorbim ca, lasand la o parte istoria, pana si misticismul iudeo crestin confirma existenta unor astfel de societati. Despre Sodoma si Gomora spun ca erau locuri unde nu avea nimeni vreo problema cu homosexualitatea. Nu exista vreo autoritate care sa o interzica. Sau poate ca si povestile biblice tot de pe Instagram, sau de la San Francisco provin...laughing

"...nici intreg continentul african (unde inca e pedepsita cu moartea)"

Bati campii. De fapt exista in Africa tari unde sunt chiar recunoscute casatoriile gay, iar in altele nu se pedepsesc in niciun fel, chiar daca inca, nu se recunosc casatoriile. Aaa, ca mai sunt in Africa tot felul de tari inapoiate, unde se pedepsesc relatiile homosexuale, e adevarat, dar nu "toata Africa". La fel si in Asia.

"Daca vorbesti cu oameni din alte culturi decat cea vestica (sau si aici, in zonele mai conservatoare), iti vei da seama ca majoritatea nici n-au auzit de ideea de homosexualitate, apai sa mai si cunoasca personal oameni atrasi de acelasi sex si sa accepte asa ceva."

Chiar atat de idioti crezi populatiile "non vestice"?!

Tu ai impresia ca in Romania, inainte de 1989, nu existau homosexuali, bisexuali, etc, in conditile in care homosexualitatea era pedepsita de lege, iar San Francisco cu greu il gaseau pe harta, si de de Meta, Instagram, etc, nici nu putea fi vorba?! Esti habauc daca crezi asa ceva.

Si acum revenind la exemple concrete. Eu personal n-am absolut nicio retinere in ce priveste orientarile sexuale, sau sexul in general. Nici culturala, nici mistica, nici sociala, sau de orice alta natura. Cu toate atea, nu ma pot transforma nici macar in bisexual. In conditile in care am vazut sute de barbati dezbracati live, nu la televizor, sau internet. Nu-mi starnesc niciun interes sexual. Mai mult, cunosc barbati homosexuali, care probabil n-ar fi zis, sau n-ar zice nu, unor aventuri cu mine, dar degeaba, daca nu ma atrag. Repet, orientarea sexuala o ai din nastere, n-o dobandesti. Oricum, cel mai misto din punctul asta de vedere, dupa parerea mea, e sa fii femeie bisexuala.

| mODIN a răspuns (pentru Holiday):

Chiar speram ca ai adus in discutie Grecia si Imperiul Roman. Ceea ce numit noi "homosexualitate" in zilele noastre era tolerat in acea perioada strict in cazul in care se producea intre un barbat si un minor, indiferent de sex. Se considera ca nu ai, cu adevarat, un gen pana la varsta de 18 ani. Orice relatie intre persoane de acelasi sex care sunt majore era strict interzisa, dar evident ca ai ignorat in mod convenabil aspectul asta.

Si da, Sodoma si Gomorah. In mod specific societatea aia e data ca exemplul suprem de "asa nu", efectiv o caricatura exagerata asupa a ceea ce inseamna imoralitatea. Iar tu aduci Sodoma si Gomorah in discutie ca exemplu care sa-ti sustina argumentul? Bravo, n-am ce sa zic laughing

La argumentul tau cu Africa nici nu pot sa incep sa ma bag. E atat de fundamental gresit si usor de verificat ce ai zis tu, ca nici nu are rost sa deschid subiectul.

Si legat de ultima parte: Da, consider ca inainte de '89 nu exista asa ceva in Romania, decat ca o deviere detestabila si foarte rara de la norma. Ideea ca 10% din populatie se intampla sa se fi nascut pe invers, fara nici o influenta din afara, fara nici un mod de a schimba asta, si si-au trait toata viata asa, pe ascuns, mi se pare mai mult decat ridicola. Asta e un nivel de teorie a conspiratiei aproape ca pamantul plat.

| Holiday a răspuns (pentru mODIN):

Esti dus, frate. Si ce daca e in Biblie r exemplu de "asa nu"? Ideea e ca existau, iar "asa nu" e doar opinia misticismului, care practic nu are nicio relevanta.
In rest, e habauceala completa. Daca zici ca e usor de verificat situatia din Africa, de ce n-ai verificat?! Crezi ca daca iti dau exemple concrete care confirma ca exista tari in Africa care au legiferat casatoria gay, si care nu pedepsesc relatiile homosexuale, schimba ceva in creierul tau? Evident, nu. Iar asta e analfabetism functional.
Si da, undeva la 10% din populatie nu e heterosexuala. Asta e un fapt, nu o teorie. Greseala pe care o comiti e ca ai impresia ca nonhetosexual inseamna doar homosexual. Doar ca, exista si alte orientari sexuale. De fapt, majoritatea celor 10% nu sunt homosexuali, ci bisexuali. Deabia pe locul doi vin homosexualii, si apoi altii.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Holiday):

Oamenii astia sunt disperati rau de tot, daca maine preotu vine si zice ca trebuie sa bea pisat o sa accepte doar pentru a zis preotu..nu mai au si ei gandire independenta deloc.Ai dreptate in argumentele pe care le-ai adus.Cum spuneai si mai sus de mii de ani se intampla chestii de genu,doar ca au fost bagate sub pres,musamalizate(cum au facut astia si cu istoria romaniei,facand-o sa para interesanta, cand noi zicem ca i-am batut pe x sau y, care direct i-am batut ca majoritatea existentei noastre am fost niste sclavi).Un caz celebru e imparatul roman elagabalus care era trans, ii placea ideea de a fi femeie, omului nu ii placea doar ideea de a fi femeie, ii placea si ideea de a fi o c4rva,el obisnuia sa se duca in carciumi si sa se prostitueze. Daca aveam noi ca romani un domnitor asa, nu auzeam niciodata de el ca era musamalizata treaba, ca na o baga astia cu crestinismul la extrem, nu vezi ca in 2024 nu mai poti sa faci un lucru ca vine x sa zica ba azi e sarbatoare ma, cand in fiecare zi e al xulescu in calendar.

| Holiday a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Stai linistit ca am avut si noi domnitori bisexuali. Radu cel Frumos si Petru Cercel imi vin acum in minte, dar sigur mai sunt si altii.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Holiday):

Da,dar am aflat detaliile astea despre domnitorii respectivi de pe net, nu invatate la istorie, in sensul ca la scoala ti se spune doar ce arata bine, ce nu, ori e bagat sub pres, ori e invelit intr-o folie de asta incat sa para ca e mai bine decat e.Cum tot auzim ca domne noi ca natie ne-am batut cu turcii ca am facut ca am dres, adevarul e ca n-am facut mai nimic, toata istoria noastra a fost ca ne-au atacat toti si noi am fost niste slugi, ca au fost 2-3 oameni mai nebuni gen tepes care n-au acceptat sa fie slugi e alta treaba, da sa zici ca noi ca popor mereu am fost bataiosi e de-a dreptu amuzant.

| mODIN a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Sunt incredibil de fascinat de exemplul tau cu "daca maine preotu vine si zice...", mai ales ca dupa incepi sa aperi o idee pe care ai auzit-o pe Instagram.

Stai linistit, le stii tu pe toate de pe social media! Cine are alta opinie (mai ales daca mai si scrie corect) e un spalat pe creier.

| Holiday a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Nici despre imparatii romani nu invatai la orele de istorie. Nu se precizeaza in cursuri orientarea lor sexuala. Pana la urma, nici nu e relevanta.

| mODIN a răspuns (pentru Holiday):

Chiar si presupunand ca ai dreptate, ce motiv ar avea o societate sa accepte asa ceva? Vad acum in ce hal distruge miscarea lgbt toata fabrica morala a societatiilor care o tolereaza si mi-e groaza de ideea ca si la noi se va ajunge asa. A normaliza un astfel de stil de viata (chiar si daca ar fi natural) nu e in beneficiul nimanui.

| mODIN a răspuns (pentru Holiday):

Foarte bune exemple. Radu cel Frumos si-a dat seama la 18 ani ca e atras de barbati si a mers de buna voie la Mehmet II? Sau a fost vandut sultanului de copil si invatat ca e normala atractia dintre barbati?

| Holiday a răspuns (pentru mODIN):

"Chiar si presupunand ca ai dreptate, ce motiv ar avea o societate sa accepte asa ceva?"

E ca si cand m-ai intreba ce motiv am ca societatea sa accepte blonzii.

"Vad acum in ce hal distruge miscarea lgbt toata fabrica morala..."

Nu mi se par cu absolut nimic mai imorali cei care nu sunt heterosexuali, fata de heterosexuali.

"...mi-e groaza de ideea ca si la noi se va ajunge asa."

De ce nu ma mira, romanul s-a adaptat greu si la folosirea sapunului, sau a pastei de dinti.

"A normaliza un astfel de stil de viata (chiar si daca ar fi natural) nu e in beneficiul nimanui."

Ba da, este in beneficiul celor care nu sunt heterosexuali. Iar pe ceilalti nu-i afecteaza cu absolut nimic. Aaa, ca da carcei mintali misticilor bigoti, sau celor cu educatie precara, da, dar e strict vina lor ca se intampla asa. Nu trebuie sa privam pe unii de drepturi pentru ca nu-i duce capul pe altii.

| mODIN a răspuns (pentru Holiday):

Interesanta comparația cu blonzii. A fost interzis parul blond in aproape toată civilizațiile in istorie? E parul blond împotriva normelor vreunei religii sau legi? Trebuie schimbata definiția căsătoriei sau a familiei din cauza parului blond? În societățile unde e acceptat parul blond apar după transsexuali, pornografie sau alte tipuri de imoralități din astea?

Nu-i o comparație buna.

Ideea că acceptarea astora are vreo legătură cu modernitatea sau acceptarea schimbării e o aberație. Cum n-au Emiratele Arabe, Japonia, China și Singapore nevoie să-i accepte și cumva tot sunt mai dezvoltate ca noi?

| Holiday a răspuns (pentru mODIN):

"În societățile unde e acceptat parul blond apar după transsexuali, pornografie sau alte tipuri de imoralități din astea?"

Pornografia nu e mai raspandita printre persoanele cu alte orientari sexuale, fata de cele heterosexuale. Ba chiar, cred ca asexualii (care sunt tot un fel de minoritate sexuala) consuma mai putina pornografie ca un heterosexual. Transexualii sunt doar o alta orientare sexuala, nu o imoralitate.

"Cum n-au Emiratele Arabe, Japonia, China și Singapore nevoie să-i accepte și cumva tot sunt mai dezvoltate ca noi?"

De fapt, singura tara din G7 (adica practic cele mai dezvoltate tari) care nu a legalizat casatoriile gay e Japonia. Cu toate astea, in Japonia, homosexualitatea a fost legalizata inca de la 1880, iar incepand cu 2015, zeci de municipalitati din Japonia recunosc relatiile gay, chiar daca doar la nivel de parteneriat, nu de "casatorie". Dar e evident ca nu mai dureaza mult pana vor fi legalizate si in Japonia casatoriile.

Dar oricum, dezvoltarea economica a unei tari depinde de multi factori, iar legalizarea casatoriilor gay e doar unul marginal, si e mai degraba o consecinta, decat un factor.

| doctorandus a răspuns (pentru mODIN):

Este o influenta din Vest care a fost importata in Romania in momentul in care Romania a aderat la jurisdictia CEDO (proces initiat de Iliescu presedinte, Roman prim-ministru si Nastase ministru de externe).

| SpoiledBrat a răspuns:

Nu mi plac aia