| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti ca masturbarea e pacat?

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai mesaj, TPU nu ma lasa sa dau acel verset, culmea

| SG1995 a răspuns:

Nu

| Superior a răspuns:

Reprezinta un lucru gresit si anormal. Da, ar fi.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Superior):

E gresit. Si rau. Lucru gheavolului. Si anormal. Si mor de patima. Nu-mi da pace demonul. Si ma indeamna sa ma uit la filme porcoase zilnic. Si de doua-trei ori pe zi. Inchipuie-ti mai mare rusine. Si pe deasupra mai imi face si prietena mea. Nu era de ajuns cum profitam singur de mine ca un nenorocit. Fara nicio noima, afundandu-ma in placerile trupesti. Acum vrea si prietena mea sa-mi dea o mana de ajutor. Si stiu ca e diabolic. Stii, ea e atee si cred ca vrea sa ma vand diavolului! Ce sa fac? Sfatuieste-ma sa alung demonul ispitei!

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, stii cum se spune,,, daca mana te sminteste.", adica e ceva patimas. Si mai este grav faptul ca poate da dependenta, facand din om un obsedat din punct de vedere sexual.

| doctorandus a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Astfel de dependenta (adictie) nu exista. Adica nu exista in DSM-5, ICD-10 si ICD-11.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

A viola o virgina si a plati ceva si sa o iei de nevasta, e ok?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Tu ce crezi, e ok? Normal ca nu e bine. Eu am spus ce stiu in raspuns, dar fiecare are alegerea sa. Mi s-ar parea absurd ca o persoana necunoscuta sa imi explice de ce se m@sturbeaza si de ce considera ca nu e pacat.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dar asa scrie in biblie, daca violezi o virgina sa te insori cu ea dupa ce platesti o suma de banii, vad ca de asta numai tineti cont dar de alte legi tineti, nu ipocrizie?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Nu se tine cont de asta, deoarece in ziua de astazi desfranarea este ceva,, normal". Acum ceva timp, cei care intretineau relatii sexuale pana la casatorie erau obligati sa se casatoreasca, iar daca nu se casatoareau, fata putea sa nu sa se mai casatoreasca niciodata. Acum o mare parte din oameni sunt crestini doar cu numele si nu mai au dorinta de a mai trai crestineste, mai avem si o urmare a URSS-ului, cand ateismul era foarte raspandit, iar din aceste motive nu mai sunt acele persoane obligate sa se casatoreasca.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Copy paste? nu are legatura ce ai scris acolo cu legea aia

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Ba da, nu conta daca era un act sexual de comun acord sau un viol, asa erau timpurile. Acum musulmanii au dreptul si sa isi omoare sotiile daca nu sunt virgine in noaptea nuntii. La noi, lumea cere libertate si o obtine.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Deci cand era bine atunci sau acum?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Nici atunci si nici acum. Atunci pierderea virginitatii era o rusine, iar acum unii considera rusine pastrarea virginitatii. Nu cred ca e bine ca cineva sa fie aratat cu degetul in nici unul dintre cazuri si nici nu sunt de acord ca cineva sa isi inceapa viata sexuala datorita presiunii din jur. Sexul este ceva intim si asa ar trebui sa fie. Din pacate, in zilele actuale sexul este ceva public, iar credinta ceva intim.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu ai inteles nimic din ce ti am scris

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Parca am raspuns la toate intrebarile, doar ca am mai adaugat cateva lucruri. Imi poti spune, te rog, ce anume nu am inteles?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Dar dacă violezi o virgină și ea nu vrea să te ia de bărbat că ești nașpa, ce faci? laughing

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Este obligata, nu exista ca ea nu vrea, daca nu vrea va fi omorata cu pietre

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Păi atunci masturbarea nu poate fi un păcat dacă salvează o virgină de la viol și de la a fi omorâtă cu pietre. laughing))))

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca isi versi samanta pentru a nu te reproducere da, dar in anumite situati

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Da, asa este! Toata ziua o fac! Nu ma mai pot opri! Mi-a albit mana! Si mi-a crescut par in palma. In plus, doctorul imi zice ca am sindrom de tunel carpian. Ce o fi aia? De la atata masturbar.e ma gandesc!
Si stiu ca malachia este pacat si sufar! Si ma rog neincetat ca Doamne Doamne sa ma izbandeasca si sa nu mai profit de mine. Ca mi-a amortit mana! Acum ma doare si umarul! A luat-o in sus! Ajutor.

| EcceHomo a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Dă-i cu aghiasma sau cu urzică!happy

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Se vede ca nu esti serios, nu are rost sa raspund altceva.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Eu vorbeam serios, Duhul si Domnul Sfant sa ne aiba in paza! Eu nu mai rezist pacatoseniei, dar mare seriosenie este la mine. Tocmai din aceasta cauza ma adresez tie, preacuviosule, tu cum infrangi pacatul labei? Adica cand te apuca parascoveniile ce faci? Te duci la prostituate? Ca am incercat si asta, dar mi-a zis duhovnicul meu ca si asta e mare pacat in fata Luminatiei Sale. Si nici laba, si nici femeie? Atunci cum sa mai reziste omul preadreptcredincios? Si nici cu prietena ca nu eram casatoriti? M-am gandit atunci la nevasta altuia, pe ideea ca era casatorita, dar tare m-a mustrat si m-a facut cu ou si otet duhovnicul meu. Ca el este mare credincios si eu nu vreau sa ies din cuvantul lui. Pana l-am vazut la televizor ca l-au prins astia de la crima organizata intr-un bordel.
Dar nu-i bai, ca e mare proverb la romani, sa faci ce face popa, nu ce zice popa! Si de atunci eu asa am luat aminte.

| August99 a răspuns:

Direct in iad ajungi matusimiu

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Ups! Tocmai am facut-o... ee, prea tarziu acum!

| Maria209 a răspuns:

Logic nu

| stanciu2nd a răspuns:

Atunci ce rost mai are masturbarea