| 12345678877 a întrebat:

Credeți că persoanele de etnie rromă se comportă mai urât în socetate în comparație cu românii puri? Se spune că este urât să faci ură de rasă, dar dacă ați prinde o șatră de țigani la furat în curtea voastră, iar aceștia v-ar și amenința cu moartea, nu v-ați schimba părerea despre țigani? De exemplu, până nu demult, ridicam țiganii în slăvi și îi mustram pe ce-i care îi criticau pe rromi că ziceam eu că toți oamenii sunt și buni și răi. Voi, personal, credeți că rromii sunt mai răi, necivilizați, cinici etc în comparație cu românii care muncesc cinstit pentru a-și plăti facturile?

12 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Sunt niste neghiobi care nu pot fi emancipati si mi s-a luat de ei la modul grav.

| 12345678877 explică (pentru whatevernvm):

Da ce faci la ora asta de nu dormi?

| whatevernvm a răspuns (pentru 12345678877):

Mă relaxam

| RAY a răspuns:

Eu personal dupa 28 de ani de existenta in Romania spun ca diferenta e doar de suprafata, civilizatia, cultura, educatia nu vreau sa fiu rau dar ele nu au existat vreodata in istoria romaniei, in ultimi 400 de ani Romania a tradat toate aliantele, nu ca as iubi tigani i iubesc cum i iubea hitler., asta nu e rasism bu i pot numi oamenii pe majoritatea dintre ei., legat de romanul corect si cinstit ai gresit tara mai la vest vei da peste astfel de tarii.

| Freya1 a răspuns:

Nu am fost niciodata de acord sa ii ridicam in slavi pe rromi doar pentru ca sunt minoritati si doar de frica sa nu fac discriminare.Ei se bazeaza ca au drepturi si ca pot face ce vor pentru ca nimeni nu va lua masuri deoarece ei vor striga discriminare dar nu este chiar asa.
Sunt si romani si tigani care se comporta urat dar nu am de ce sa neg ca cei mai multi sunt tigani

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Au tupeu urat, se cred superiori naty

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Eu cunsoc multe persoane de acea etnie si am si prieteni cu care ma inteleg bine dar nu pot sa fiu ipocrita si sa spun ca daca ii compari cu mine sau cu un alt roman straluceste de respect fata de roman.Is mai tupeisti, mai taiosi in replici si nu considere ca atunci cand ei fac o greseala este chiar greseala sau zic "Da si romanul a facut eu de ce..."

| danay72 a răspuns:

Cred ca fiecare om este cum decide sa fie, indicerent de etnie. In fiecare natiune sunt oameni buni si rai. Important e sa nu ai prejudecati. Aplica principiu tot ce vreti sa va faca voua oamenii faceti-le si voi la fel.

| SG1995 a răspuns:

Traiesc printre ei, si lucrez cu cativa... Deci da dat de tot felul de oamenii, de treaba, dar si de idiotii scandalagi care ar fi in stare sa te omoare pentru un chibrit. Ce pot sa zic, caracterul unui om nu tine de etnie, daca e jeg, e jeg oricum apai ca e pe alb sau pe negru nu conteaza, in plus educatia joaca un rol importanta in deprinderiile sociale, si multi sunt needucati taman din cauza auto-conservari, refuza sa se adapteze la schimbariile sociale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| leapșa a răspuns:

Cand eram mic, mi-a furat un tigan primul meu telefon (l-am lasat sa-l fure ca sa nu-mi ia bicicleta), iar dupa mi-a aparut in suflet o ura fata de ei si ceva vreme chiar i-am urat, dar cu timpul mi s-a mai schimbat parerea.
Da, din cate am vazut la TV, multi si-au luat lungul nasului si au creat retele mafiotice in tara, clanuri care mai de care, au luat romani drept sclavi sa le munceasca in curte etc.
Dar nu toti sunt asa. Ce, crezi ca nu sunt romani care se apropie de acelasi nivel?
La noi in tara rasismul e pe fata. Daca tu ai avea un magazin si vrei sa angajezi un om pe post de vanzator, dintre un roman si un tigan, pe cine ai alege? Exact, din start ai alege romanul.
Vezi? Nici macar nu li se da sansa de a se integra in tara, poate in unele locuri, dar si alea putine.
Daca purandeii lor se duc la scoala cum pot si nu au haine curate, vor fi luati in deradere (am vazut cu ochii mei), certati si nu se va incerca sa se inteleaga situatia lor.
Ei, si vazand ca nu sunt acceptati sa lucreze undeva unde sa nu fie bullied (am o cunostinta care a lucrat cu un tigan si mi-a povestit de batjocoririle pe care le primea de la romani, doar pentru ca era tigan. Si el, acea cunostinta, radea de natia bietului om.) pleaca din tara. Pleaca in afara, unde fiind disperati sa faca rost de bunuri materiale pentru o situatie mai buna acasa, fura. Fura, dau in cap si se comporta primitiv si asta pentru ca nu au educatie (si unii romani sunt asa).
Sunt multe de spus, astea sunt doar cateva.

| CapraSexxy a răspuns:

Eu unul m-am saturat sa merg pe strada, noaptea, cu frica ca un tigan o sa ma jefuiasca.
Mi-a intrat in reflex sa-mi verific buzunarele din 15 in 15 minute.
Dar sunt si tigani de treaba. La fel cum sunt si romani cu un comportament neadecvat.