| RAY a întrebat:

Credeti ca rasismul, misogismul, discriminarea pot fi justificate in mod rational? Sau moral?

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu poti fi justificate in nici un fel. Discriminarea e justificata cand de ex unii indivizi au comportament nasol in societate, e normal ca ala sa fie pedepsit si aia ok nu. Rasismul a aparut ca aveau nevoie de sclavi, pe cine sa subjuge, nu era loc ca toti sa fie bine, asa ca sub pretext de rasa superioara, ii asupreau si exterminau pe ceilalti.

| Celcestietot a răspuns:

Rațional da, moral nu.

| RKBlue a răspuns:

Moral? Nu.Niciodata.
Rational? Da, dar din punctul de vedere al unui rasist, misogin, etc.
Copiii nu se nasc cu ura.Ura o capata din familie si comunitate (si religie uneori... )
Daca un copil e crescut intr-un mediu in care i se impregneaza idei rasiste are multe sanse sa ajunga rasist.
E bine? Nu.E logic? Da.
Deci poti justifica rational de ce unii sunt rasisti.
Insa e si povestea aia cu 2 copii(baieti gemeni).
Tatal lor era alcoolic si ii crestea singur.Cand au devenit adulti, unul a ajuns un avocat de succes, cu o cariera minunata si celalalt a ajuns si el un alcoolic.
Intrebati cum au ajuns asa, raspunsul a fost acelasi:
"L-am vazut pe tata"
Perspectiva in viata iti determina destinatia.
Nu toti copiii crescuti in medii rasiste ajung rasisti.
Nu toti copiii crescuti in medii misoginiste, homofobe, intolerante ajung si ei sa fie la fel.
De multe ori ajung sa fie chiar in partea cealalta si sa fie oameni care lupta impotriva nedreptatii.
Deci, discriminarea, in general, de orice tip, poate fi justificata de unii, din perspectiva lor, in mod rational.Moral nu poate fi justificata.
Eu nu cred ca poti justifica in nici un fel discriminarea.