| cxxyy a întrebat:

Credeti ca se va adauga educatie sexuala? Avand in vedere ca in 2020 e la "moda" sa te dezvirginezi la 12 ani cred ca le-ar fi utila aceasta ora fetelor.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu o sa se intample acest lucru atata timp cat exista atatia oameni spalati pe creier care se opun. Din pacate nu cred ca o sa existe vreodata aceasta ora in scolile din Romania.

| SG1995 a răspuns:

Educatia sexuală nu e necesară doar din pricina faptului că tinerii își încep repede viață sexuală ci si din cauza că e un un topic important, si e normal ca în adolescență ai noțiunile de genul ăsta, până sex, eu cred că o fată ar trebuie să stie ce e menstruația, ce rol are, și care e faza cu reproducerea. La vârsta de 14-15-16 ani ar trebui ca chestiile astea să numai fie ascunse sub preș.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu, nu cred. Tara asta e plina in proportie de 90% de gandire comunista de acum 100 de ani. Nu suntem receptivi la schimbari, nu vrem sa tinem pasul cu dezvoltarea umanitatii, nu vrem sa ne imbunatatim generatiile viitoare. Ne complacem in mizeria in care suntem si inca punem botul la ce zice biserica pe baza unor documente vechi de 2000 de ani. Pentru ca biserica a avut foarte mult de comentat pe baza educatiei sexuale in scoli daca n-ai aflat. Ca aparent daca-i inveti pe copii cum sa nu faca alti copii si sa-si distruga intreaga viata, il invoci indirect pe Satana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred. Nu suntem destul de dezvoltați pentru acest lucru, din păcate. cu toate că, într-adevăr, le-ar fi utilă această oră, întrucât este una extraordinar de importantă după părerea mea.

| TristanTzara a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema nu e că nu suntem, ci că noi credem că nu suntem. La o adică dacă am fi așa mari bigoți, nu trebuia să mergem majoritatea la referendumul Familiei Tradiționale?

Problema e că din pumct de vedere politic se crede că o asemenea lege ar crea revoltă--deși la majoritatea nu prea le-ar păsa. Și apoi și dacă ar propune-o și implementa-o nu le-ar câștiga niciun vot: ce câștigă boturi e "Huo! Ne fură Soros țara!","Hou! Ne fură ungurii țara!", "Huo! Ne fac neomarxiștii copiii LGBT+!" sau "Huo! Ne fură corupții țara!".

| anonim_4396 a răspuns (pentru TristanTzara):

Dacă am fi dezvoltați, am gândi și am acționa mai bine. Eu consider că dacă ar gandi mai mult oamenii care sunt la conducere, și-ar da și ei seama că tot ceea ce facem este să ne autodistrugem. Școliile au neapărat nevoie de educație sexuală, atât pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuală, cât si pentru prevenirea sarcinilor nedorite. Fetițele din ziua de azi trebuie să învețe să-și trăiască copilăria, și mai important de atât, să se protejeze. Dacă n-o fac, riscă doar să facă copii pe bandă rulantă, copii de care nu sunt pregătiți să aibă grijă nici psihic, emoțional, nici economic. Cei care au o educație sexuală precară, tind să facă mai mulți copii. La asta trebuie ei să se gândească. Dacă ar avea un minim de gândire cei care sunt la putere, și-ar da seama că, într-o zi, o sa fim conduși în totalitate de analfabeți, șmecherași cu 4 clase, femei ușoare, în general oameni lipsiți de orice educație (nu că cei de la putere ar avea mai multă educație), întrucât aceștia se înmulțesc mai repede decât noi ăștia care mai punem mâna pe o carte...
Nu este vorba doar de răutate la ei, nu gândesc. fiindcă în felul ăsta au de suferit și generațiile care vor veni. Da, implictit și generațiile lor.

Cu tot respectul happy

| TristanTzara a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi poate că pur și simplu nu le pasă de viitorul țării ci doar de viitorul lor. E un sistem testat de americanii: Ești mituit legal (adică lobbying) să reprezinți niște grupuri de interese speciale și deși poate îți distrugi țara, după o să ai destui bani ca să trăiești într-o comunitate închisă și să-ți trimiți copii la școli private și să aibă o educație de nota zece.

Nu cred că realizezi, dar corupția nu se naște din prostie ci din egoism.

Iar în politică nu te gândești niciodată să faci ce e bine, ci ce îți asigură realegerea. Asta se face întocmai pentru că politicienii gândesc. Și nu e neapărat rău sau dezonest, adică sunt aleși acolo să reprezinte populația nu să decidă ei ce e mai bine pentru populație (așa funcționează democrația). Nu sunt cei care "conduc" vinovați ci majoritatea populației pentru că în prag de alegeri nu votăm în funcție de program electoral ci în funcție de meme-uri de pe Facebook.

La noi nu se implementează ed. sexuală în școli pentru că nu le pasă la destulă lume de asta. Nu e neapărat că sunt împotrivă, ci sunt indiferenți. Altele sunt problemele ce ne îngrijorează pe noi: cât de bine vorbește română candidatul, dacă partidul din care face parte e malefic conform meme-urilor. Acum pe bune, zi tu dacă nu asta a decis rezultatul ultimelor alegeri? Nu suntem noi proști că ne luăm după așaceva? Deși nu suntem singurii și americanii au votat în funcție cât de cretin e candidatul sau cum candidatul respectiv vrea să le transforme lumea într-o distopie LGBT, iar englezii au ieșit din U.E. pentru că U.E. e un plan neomarxist de a înlocui europenii musulmani idioți ce trăiesc din ajutor social.

Nu e vorba de dezvoltare aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fie ca da, fie ca nu, mie nu-mi va folosi la nimic happy! Si sincer, nu stiu cat de mult se va micsora numarul de mame minore din Romania odata cu introducerea acestor ore!

| TristanTzara a răspuns:

Probabil nu, căci trebuie introdusă prin lege, și cei care ar face asta ar fi cel mai probabil criticați de biserici. Într-o țară în care peste 90% din populație e relogioasă, ei bine asta ar putea fi sinucidere politică.

Pe lângă asta nu prea există inițiativă politică pentru niciun partid să facă asta, adică ce au de câștigat. Poate USR ar avea înclinație să propună o asemenea lege, dar din nou, nu știu ce proporție o va susține. Deci foarte posibil să nu.

| orail123 a răspuns:

Nu e la moda.
De ce te gandesti la asa ceva, la 12 ani?

Du-te si joaca-te la varsta asta. Esti asa de mica...