| CostinAlamariu a întrebat:

Credeti ca stramosii nostri au fost 50% femei 50% barbati? Sau intre ascendentii tai au fost mai multe femei decat barbati?

27 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Nu.
Pe vremea lui Scorilo erau 53, 48% femei, 42, 44% bărbați și 4, 08% sex nedefinit.

| CostinAlamariu explică (pentru Hammurabi):

N-ai înțeles întrebarea malaka

| Hammurabi a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Atunci fi mai explicit, că doar ești vorbitor nativ de lb. română.

| CostinAlamariu explică (pentru Hammurabi):

Altii au inteles-o. Problema e la tine

| Dismally a răspuns:

Nu, cred ca au fost 80% femei.

| CostinAlamariu explică:

Să fiu sincer habar n-am ce ai zis

| gemeni6226 a răspuns:

Eu am arborele genaologic din 1862 si este foarte clar ca toti copii au avut atit tata cit si mama-sora bunicului a pastrat certificatele de nastere a mai multor generatii, cum sa fie mai multe femei sau barbati cand pentru ca un copil sa vina pe lume e nevoie de un barbat si o femeie sau te referi ca per ansamblu daca socotim si copiii atunci citi au fost ca doara unele sau unii nu au avut descendenti. Poate o data iau oboseala si numar.Dar sunt foarte multi.Sa zicem vreo 200.

| CostinAlamariu explică (pentru gemeni6226):

Nu mă refer în trecutul apropiat ci în trecutul mai indepartat gen evul mediu sau antichitate. Nu mă refer per ansamblu, ma refer ca efectiv ai avut mai multe femei ca ascendenti directi decat barbati.

Dacă un bărbat a facut copii cu 2 femei si acei copii sau copiii lor au fost ascendentii tai directi atunci automat ai mai multe femei decat barbati ca ascendenti directi.

| gemeni6226 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Apoi nu sunt din neamul Hasburgilor nici a Hohenzollernilor nici a unui neam regesc sa am o evidenta corecta si dovedita veridic acest lucru-eu pun pariu ca nimeni de aici de pe TPU nu are asa ceva ca nimeni nu e din familie regala aici caci numai familiile regale au un arbore geneaologic care e documentat pana vremuri atit de indepartate.

| CostinAlamariu explică (pentru gemeni6226):

Pai nu e nevoie de documente. Statistic vorbind este extrem de puțin probabil ca ascendentii tai sa fie 50% femei 50% barbati

| gemeni6226 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De ce nu e nevoie de documente? dovedeste atunci tu ca ceea ce spui e adevarat.

| CostinAlamariu explică (pentru gemeni6226):

Avem statistica la dispozitie sa ne dovedeasca. Stim ca în istorie s-au intamplat multe situatii de genul.

| gemeni6226 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Vorbesti numai ca sa te afli in treaba.Dar nu dai linkul.M-ai lamurit.

| mastadont a răspuns:

Având în vedere că pentru conceperea unui copil este nevoie de o femeie și de un bărbat, atunci pot spune cu mâna pe inimă, fără a avea dubii, că strămoșii mei direcți au fost 50% femei și 50% bărbați.

| CostinAlamariu explică (pentru mastadont):

Ești sigur? Sigur sigur? Dacă de-a lungul arborelui tău genealogic un bărbat a făcut 2 copii cu 2 mame diferite și urmașii lor au devenit strămoșii tăi direcți? Automat nu mai e chiar 50/50

| mastadont a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ba e chiar 50 % 50%, nu contează care a fost tatăl neapărat, însă, sigur este faptul că pentru nașterea unui copil este nevoie de un spermatozoid și un ovul, care provin de la un bărbat, respectiv o femeie. Care o fi bărbatul sau femeia nu este important în această ecuație însă proporția trebuie să fie de 50% 50% ca procesul fecundației să avanseze și să se producă o naștere.
Cu alte cuvinte, o femeie se poate culca cu 100 de bărbați în perioada fertilă, însă doar spermatozoidul unuia va ajunge să fecundeze ovulul.

| CostinAlamariu explică (pentru mastadont):

Tot n-ai înțeles ce am zis. Dacă e să calculam numărul de ascendenti directi ai tai și să-i luăm individual atunci un barbat care ti-a facut 2 dintre ascendenti este luat la calcul o singură dată în numărul total de ascendenti barbati. Femeile cu care a procreat vor fi si ele luate la calcul individual, iar totalul va avea mai mult de 50% femei si mai putin de 50% barbati. Repet: ma refer la fiecare ascendent luat *individual*. Adică dacă aceeasi persoana apare de 2 sau 3 ori în arborele tău genealogic e luat în calcul o singură dată (fiindcă e același individ)

| marniii a răspuns (pentru mastadont):

Adica tu crezi ca a existat monogamie de la inceputul timpului? laughing

| mastadont a răspuns (pentru marniii):

Acest lucru chiar nu e relevant pentru întrebare, și nu, nu a existat monogamie de la începutul umanității. Însă, o femeie poate face sex cu 100 de bărbați în perioada fertilă, dar un singur spermatozoid, al unui singur bărbat va ajunge să fecundeze ovulul, deci doar unul din 100 poate fi tatăl. Că nu știm noi care e exact, decât prin efectuarea testelor ADN, chiar nu are importanță în contextul întrebării, ce contează e că strămoșii fiecăruia pe linie directă, adică mamă și tată, au fost 50% bărbați și 50% femei.

| mastadont a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ok, ce înțelegi tu prin ascendenți direcți, strămoși pe linie directă, eu înțeleg mamă și tată, atât, pentru că aceștia sunt strămoșii direcți, de gradul 1, care au contribuit direct la nașterea ta. Și cum putem, și e necesar, să avem o mamă și un tată pentru a apărea pe lume, atunci e clar că strămoșii direcți au fost 50% bărbați și 50% femei.

| CostinAlamariu explică (pentru mastadont):

Ascendentii directi nu sunt doar mama si tata. Sunt si bunicii si stra-bunicii tai si tot asa. Mama si tata sunt parinti, ascendentii sunt ascendentii. Doua lucruri diferite

| CostinAlamariu explică (pentru mastadont):

Nu au fost 50-50. Hai sa-ti dau un exemplu concret.

Ion - Maria Ion - Ioana
Mihai-Elisabeta Georgiana-Radu
Solomon. - Izabela
Tu

Acum hai să-i numărăm pe toti:
Ion
Mihai
Solomon
Radu

Astia-s barbati, ascendentii tai. 4 la număr. Acum fetele:
Maria
Ioana
Elisabeta
Georgiana
Izabela

Astea-s femeile. 5 la număr. Deci ai mai multi ascendenti de sex feminin decat de sex masculin

Ca să fie 50-50 trebuie sa presupui că toti ascendentii tăi au fost unici, adica au aparut o singura data în arborele tău genealogic, ceea ce e greu de crezut.

Răspuns utilizator avertizat
| marniii a răspuns:

Nu, nu degeaba se zice ca ai nevoie de un sat ca sa cresti un copil. Din cate stiam inainte o femeie facea copil cu 5 barbati si il cresteau impreuna, deci cred ca nasteau mai multi barbati

| CostinAlamariu explică (pentru marniii):

Știai gresit. Eventual invers, dar nici aia

| marniii a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ai internet, cauta si citeste.

| CostinAlamariu explică (pentru marniii):

N-am ce să caut daca efectiv e gresit. Nu mai crede tot ce vezi pe net