| lolium a întrebat:

Credeti ca un psiholog e o idee buna pentru a-ti rezolva problemele?

ps :categoria e cea potrivita

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Ma lovesc de lucrul asta din ce in ce mai des din pacate. Nu arat ca un viitor psiholog, imi flutur pletele pe unde apuc, lumea se uita cat de cat ciudat, dar cand se afla ce facultate am terminat se schimba situatia. Oamenii vin cu asteptari mari, ei au impresia ca problemele se rezolva subit. Nu coopereaza, dar asteapta rezultate si sa simta "schimbarea".
Depinde si despre ce probleme vorbim aici, nu orice poate fi rezolvat, chiar daca vorbim de sute de ore de consiliere.
Nu mergi la psiholog doar sa-ti rezolvi
problemele, ci sa si inveti cum sa le rezolvi singur pe viitor. Un psiholog bun o sa te ajute sa te ajuti singur, adica o sa puna intrebari la care trebuie ca sa-ti raspunzi singur, unele lucruri chiar daca sunt in minte, ele trebuie spuse cu voce tare pentru a fi constientizate.
Se poate pleca cu problemele acasa sau poti sa pleci din calea problemelor, cam astea sunt optiunile.

23 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu,prefer sa meditez singur si sa gasesc o rezolvare.
Poate pentru anumite persoane mai sensibile e o rezolvare,aici vorbesc de o rezolvare partiala.
Acum depinde si de ce probleme vorbim, ele pot fi sentimentale, finaciare, cele mai des intalnite.
Poate pentru unii nu strica o vizita la un psiholog, depinde de fiecare in parte cum percepe si ce initiativa ia.
O zi buna!

| Wøodenpints a răspuns:

Dacă ai bani și vrei să fii prostit pe față de un om care se preface că te ajută, n-ai decât.

| Neverwas a răspuns:

Este o solutie buna; el e calificat si stie cum sa te ajute.
Dar ai grija ce psiholog iti alegi, fiindca nu toti sunt buni.

| Niiiicu a răspuns:

Da este, du-te la el fara rusine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu chiar. Psihologul e doar pentru cei slabi, cei puternici rezista orice ar fi.

| Scarbo a răspuns:

Nu, nimeni nu te intelege mai bine ca tine.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Cum zice OLEO, e mai recomandat sa fii propriul tau psiholog.

Daca devine un obicei sa vizitezi psihologul, s-ar putea sa intri in panica in momentul in care vei avea o problema si nu vei da de el.

| HardCore7750 a răspuns:

Da
O seara buna

| david1234567890 a răspuns:

E o idee bună!

| lolium explică (pentru david1234567890):

De ce spui asta? ai fost?

| david1234567890 a răspuns (pentru lolium):

Da, dacă n-aș fi fost era să nu scriu răspunsul!

Răspuns utilizator avertizat
| CorneliaC a răspuns:

Eu zic ca da

| Grigore666 a răspuns:

Da ar fi o ide buna dar depinde si de problemele pe care le ai.

| daniellle a răspuns:

Relativ da, e o idee bună.
Însă dacă problemele de care vorbeşti nu sunt tocmai foarte grave şi se pot rezolva şi aşa, nu e neapărat nevoie să apelezi la un psiholog.
Depinde de gravitatea problemei. În funcţie de ea iei o decizie. happy

| Pufulete456 a răspuns:

Du-te cu toata incredereawinking

| NoQueStion a răspuns:

Depinde dar in ceva cazuri, da este.