| Meme10Meme a întrebat:

Credeti in existenta extraterestrilor? Cand va reusi umanitatea sa ajunga pe una dintre acele planete locuibile din afara sistemului solar?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Exista. Trebuie sa fi dobitoc sa spui ca nu exista. Bine... astia care zic ca nu exista nu stiu nici ce planete avem in sistemul solar, da pai sa inteleaga diversitatea universului incredibil de vast
2. Daca nu ne autodistrugem, da.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Asta ziceam si eu, sunt triliarde [cel putin] de planete in UNIVERSUL OBSERVABIL. Iti dai seama cate planete exista in Universul neobservabil... Si avand in vedere ca sunt foarte multe planete locuibile imi e greu sa cred ca nu exista macar niste microbi extraterestrii... O dovada ca arexista extraterestrii [parerea mea] ar fi semnalul Wow! Nu o sa ne autodistrugem, nu suntem intr-un film SF. Eu unul chiar sper sa prind momentul in care omenirea va ateriza pe o astfel de planeta.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil să existe dar nu așa cum ni îmaginăm noi, adică omuleți subțiri, verzi și cu capul mare.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Da,alea sunt SF-uri neserioase. Si daca sunt niste simpli microbi tot o sa fie o descoperire revolutionara. Desi eu cred ca exista o civilizatie extraterestra foarte dezvoltata[dovada fiind semnalul Wow! si faptul ca a fost descoperita o stea unde se vede ca este ceva foarte mare care o acopera, unii speculand ca este un mecanism de extragere al energiei olare, altii zicand ca este praf.].

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu intervine un eveniment global am stagna indefinitiv, "Speranta" este in incalzirea globala dupa ce or fi catastrofe in toate colturiile lumii in loc sa investim bugetul in tehnologie veche de jumat de secol am dezvolta altele noi. Majoritatea tehnologiei militare de azi a fost creata in anii 70-80. In afara de inteligenta virtuala stagnam de prea mult tip

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu cred ca exista extraterești

Dar viața pe alte planete cu siguranța exista

| Meme10Meme explică (pentru GraniniCuPiersica):

Exista planete locuibile in alte sisteme solare. Cea mai apropiata este la 4 ani lumina. Nu are cum sa nu existe macar niste bacterii pe alte planete. In Univers[in cel observabil] sunt triliarde[cel putin] de planete...

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Meme10Meme):

Da foarte bine zis ești mult mai informat ca mine la asta ma refeream și eu dar nu știu sama exprim atâta de bine ca și tine

| Theo94 a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Tot ce este in afara Terrei este EXTRATERESTRU, spatiul din afara terrei este spatiul extraterestru (spatiul cosmic), viata de pe alte planete, sateliti naturali ai unor planete se numeste viata extraterestra.