| ℓDℓ a întrebat:

Credeti in vise?
Vi s-a intamplat de exemplu, sa va uitati la un film si apoi sa visati in legatura cu filmul? Sau sa va ganditi la o persoana sau un lucru iar apoi sa visati?
Ce legatura au visele cu realitatea?
Din care parte a memoriei fac parte visele? subconstient? inconstient?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Deci, am sa-ti dau o explicatie oarecum logica a ceea ce de fapt sint visele, de unde vin si unde se duc si sper sa fiu cit se poate de explicit. Visele nu sint altceva decit Informatie stocata in memoria noastra. In jurul nostru, adica in exterior, in spatiu circula Informatia iar noi captam aceasta informatie prin intermediul simturilor noastre. Informatia pe care o captam in fiecare secunda e de doua feluri : constienta si subconstienta. Cea constienta e Informatia de care ne folosim ( citim o carte, urmarim un film, privim o floare, ascultam o muzica, adica tot ceea ce noi constientizam ); cea subconstienta e Informatia pe care simturile noastre o capteaza si noi nu o constientizam ( adica multe sunete care sint in jurul nostru, imaginea unor lucruri pe linga care trecem zilnic si nu le dam importanta, adica nu le constientizam ). Toata aceasta Informatie intra in memoria noastra in constient si in subconstient, Atunci cind dormim (nu trebuie neaparat noaptea ) intre cele doua parti ale memoriei se face un schimb de informatie; din partea constienta trece in subconstient informatie de care noi nu mai avem nevoie iar din subconstient trece informatie pe care noi am captat-o si nu am constientizat-o dar avem nevoie de ea. Subconstientul, ca sa intelegi mai bine e un fel de recicle bin ( cos de reciclare ) ca la calculator, de unde se sterge anumita informatie de care noi nu mai avem nevoie. Aceasta informatie inutila nu se sterge toata, de exemplu in timpul unui somn, ci se sterge treptat, multa informatie raminind stocata si ani de zile, informatie de care noi nu sintem constienti de aceea avem citeodata si sentimentul acela de Deja Vu. Acest sentiment e datorita faptului ca informatia pe care o captam si o constientizam in acel moment se suprapune exact cu anumita informatie identica pe care noi o aveam in subconstient. Acum Visele : In timpul transferului de informatie intre constient si subconstient din timpul somnuluise nasc Visele ( pentru ca nu este doar unul ci putem avea foarte multe vise intr-o noapte ) durata lor fiind foarte scurta insa perceptia noastra ne determina sa credem ca uneori sint foarte lungi. In formarea Viselor mai actioneaza, de multe ori si Informatie care o captam chiar in timpul somnului ( sunete, anumite ingrijorari pe care le avem, o anumita frica, dorinte, durere ) toate acestea sint doar informatii care pot determina sa punem scenariul visului. Totul depinde de intensitatea unei informatii ( de exemplu daca sintem multa vreme ingrijorati de soarta cuiva atunci ajungem sa visam ceva legat de acea persoana iar restul de informatie sa imbunatateasca scenariul ). Bine inteles ca daca stim ca Visele nu sint altceva decit informatie captata din jurul nostru atunci nu e greu sa ne gindim care e cauza implinirii anumitor vise.

5 răspunsuri:
| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Nu cred in vise, daca te gandesti la cineva/ceva mult in acea zi s-ar putea sa visezi acea persoana/acel lucru si nimic mai mult. S-ar putea sa aiba o legatura cu realitatea, dar nu foarte stransa.

| pretty34 a răspuns:

Bineinteles ca s-a intamplat. Aceste vise vin din subconstientul nostru. Ele au o legatura cu realitate, dar difera foarte mult...de exemplu: daca visezi o persoana bolnava aceasta este de fapt fericita... daca visezi casa (aceasta e personalitatea ta)te arata, in functie de cum este ea, pe tine.
http://www.eva.ro/psihologie/autocunoastere/visele-articol-6173.html

| edy79 a răspuns:

Da se poate sa te uiti la un film si sa visezi ceva de genul, sau la o persoana si sa o viseazi, iar visele vin din inconsteint si suconstient.

| VasilicaDarkKnight a răspuns:

Ce e de crezut in vise?