| Elena1234456 a întrebat:

Visati des? Aveti cosmaruri? S-a intamplat vreodata ca ceea ce visati sa se petreaca si-n realitate? Credeti ca visele au vreo semnificatie?

Răspuns Câştigător
| Fredie a răspuns:

Buna. Da si eu am avut uneori vise care mai apoi mi au oferit senzatia de deja vu mai apoi cand s au adeverit. E vorba despre momente de viata simple, de genul: un anumit moment cu amicii intr o locatie anume, o situatie din viata cotidiana, cum ar fi plimbatul printr un loc mai special, etc. Din fericire cosmaruri nu prea am avut decat f putine si ma pot declara norocos din acest punct de vedere. happy Pa, pa.

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu visez des dar si cand visez am cosmaruricrying
Chiar aseara am visat niste copii desfiguratiraised eyebrows

| User a răspuns:

De doua ori pe an. Da, visez ca iau 2 si 3 la mate, romana si altele. O da, de cele mai multe ori.

| UnCorazonLocoooo a răspuns:

In fiecare vacanta visez pofesorii, ca iau note mici si ca uit sa merg la scoala, in rest visez in fiecare noapte, uneori chiar niste chesti super ciudate care nu au nici o legatura cu realitatea dar de cateva ori am visat exact ce a dat a doua zi la stiri big grin a fost ciudat...

| Raluca1724 a răspuns:

Nu visez chiar des, din cauza oboselii sau a stresului. Cosmaruri nu am, pentru ca nu ma gandesc la ele sau la ceva rau. Da, odata am visat ca mi-a murit pisica si s-a intamplat si in realitate. Eu cred ca uneori au, dar alteori nu sunt adevarate, ci doar simpla imaginatie!

| Adella05 a răspuns:

Visele sunt doar niste imagini care ne desprind de realitate.
De multe ori visele ne vorbesc despre ceea ce noi nu auzim atunci cand suntem treji. Visul este portita catre lumea interioara si adesea este mesajul pe care sufletul nostru vrea sa ni-l transmita. Impostant in vis nu este atat obiectul, pesroana, sau locul visat ci sentimentul resimtit.

Visele nostre au o semnificatie, ele incearca sa ne vorbeasca, sa ne arate ceva, sa ne previna asupra unor posibile intamplari. Nu mai putin adevarat este faptul ca visele sunt si rezultatul unor lucruri pe care mintea le-a retinut in ziua respectiva si care nu au neapart o semnificatie dar care pot sa arate ceva ce nu a fost obsevabil in momentul real si a fost retinut de minte si redat in momentul oniric.

uite aici semnificatia unor vise:
LITERA "A"

ABAJURsicklampa cu abajur esti secretos si misteios, ti-e greu sa impartasesti lucrurile altora, esti foarte introvertit, timid si rusinos; lampa fara abajur- exrovertit, deschis catre comunicare si relationare cu cei din jur.

ABANDON, ABANDONAT:

- dificultati in ceea ce priveste realizarea unor planuri pe viitor.
- frica de a nu primi iubire, afectiune, frica de a pierde pe cineva pe care il iubesti.
- abandonul poate sugera si necesitatea de a renunta, de a abandona vechile sentimente, vechile frustrari.

ABATOR: boala, greseala pe care ai facut-o si din cauza careia ai mustrari de constiinta, esti martorul unor nedreptati.

ABDOMEN:

- reprezinta emotiile si instinctele naturale. Ori acest vis vine prin sugestie, datorita unei dureri de burta pe care o resimti sau ai resimtit-o, sau te-ai gandit la probleme digestive, ori mesajul transmis este acela ca este vulnerabil.
- Abdomenul inseamna si deschidere catre ceva sau lacomie excesiva.

ABECEDAR: acumulare de noi cunostinte, nu stii toate datele unei probleme, trebuie sa accepti sfaturi de la altii cu experienta; esti abia la inceputul unui drum lung; se cere rabdare.

ABIS: Ai visat vreodata ca te prabusesti intr-un gol, intr-un abis ? 1.Asta inseamna un obstacol peste care trebuie sa treci. 2. Sentiment de teama vizavi de ceea ce ai putea descoperi despre tine

ABJECT : A te simti abject sau a simti despre ceva ca este abject, urat, scarbos- schimbari financiare. Daca insa in timpul visului ai o abordare pozitiva vizavi de acel obiect abject inseamna ca vei avea parte de beneficii financiare, nu insa fara a te umili.

ABONAMENT: obligatii care trebuie onorate cu seriozitate; se cere pastrarea cuvântului dat si achitarea promisiunilor.

ABSENTA : Daca visezi ca cine va este absent inseamna ca l-ai pierdut de mult si nu ai vrut sa accepti acest lucru.

ABSOLVENT: completarea unei faze importante, ai ajuns la o concluzie buna, la o solutionare.

ABSTINENTA: (a te abtine de la bautura sau alte ispite) avertisment asupra excesului de incredere de care dai dovada; fii mai precaut;

ABUNDENTA : 1. Abundenta unui singur obiect : esti lipsit de energie, oboseala. 2. Abundenta pe mai multe planuri : succese in viitor, castig mare.

ABUR: dificultate decizionala, confuzie, decizii greu de luat, te simti orins ca intr-o menghina.

ABUZ : Daca visezi ca abuzezi de cineva inseamna ca personele carora le-ai facut rau in trecut vor avea posibilitatea sa se razbune pe tine. Daca cel abuzat esti tu inseamna ca ai dusmani periculosi care vor sa iti faca ceva

LITERA "B"

BABA: sentiment de teama, frica de un pericol care probabil va veni.

BACALAUREAT: ideea de examen ca modalitate de maturizare, proba, competitie. Sentiment de teama in fata unei actiuni pe care va trebui sa o realizati sau pur si simplu sentimental importantei cu care priviti o situatie. Maturitate, obstacol, competente individuale.

BACSIS: daca primesti inseamna sentiment de autosubestimare sau jignire din partea cuiva; daca oferi inseamna umilinta propriei personae in fata unei situatii din care trebuie sa iesi. Vezi si bani.

BAGAJ: dorinta inconstienta de a face o schimbare, implicarea in noi aventuri ce presupun noi responsabilitati, nevoia de a calatori pentru a schimba ceva. Daca cari un bagaj in spate poate insemna si o serie de dificultati si corvoade, nevoia de a te distanta.

BAIE: un venit modic aproape insuficient; sentiment de culpa vizavi de ceva sau cineva, de aici si sentimentul de murdar. Oboseala mare, greutati resimtite si nevoia de liniste de pur, de curat. Daca apa este murdara inseamna stare psihica foarte proasta, posibila boala.Apa curate inseamna puritate, curatire, liniste, claritate in actiuni, schimbari in bine si detasarea de probleme si griji care vor trece. Nevoia de curatire interioara, de purificare.

BAL: stare de amuzament, dispozitie mucalita, comica, de petrecaret. Dorinta de a relationa, de a intalni oameni sau poate perechea potrivita. Sentiment ascuns de singuratate de aici si nevoia de social. Bal mascat- falsitate, oameni care te mint, care te induc in eroare, care nu sunt ceea ce vor sa para.

BALANTA: justitie sau spirit justitiar, nevoie de echilibru si ordine ce reiese dintr-un sentimnent de dezechilibru. Te simti neindreptatit.

BALAUR: sentimenent de dispret fata de cineva sau ceva. Frica ascunsa sau perceptia apropierii unui pericol.

BALANSOAR: nevoia de echilibru, de liniste, de libertate. Sufletul tau isi cauta linistea alaturi de perechea pe care o ai.

BALCON: deschiderea spre noi oportunitati, aspiratii si dorinta de reusita. Vise de implinire profesionala, dorinta de a fi remarcat.

BALEGA: ieftin, de joasa speta, umilitor si injositor. Poate va trebui sa va infruntati cu situatii penibile sau va trebui sa va umiliti sau sa cunoasteti umilinta pentru a abtine ce va doriti. Baliga in mijlocul drumului inseamna un ca va urma un eveniment neplacut si nedorit. Baliga poate insemna si noroc in ceea ce faceti daca este langa un om sau daca te vezi murdar de asa ceva. Daca sentimentul din vis este unul de sila atunci evenimentele ce vor veni vor naste dispret si scarba in dumneavoastra.

BALENA: inseamna energie foarte mare consumata din cauza unui eveniment. Stres sau emotii foarte intense. Sentimente hiperbolizate, exacerbate. Daca balena este fioroasa inseamna capcane, pericol sau boala. Daca sunteti inghitit de o balena veti avea probleme mari la munca ce vor ajunge pana in pragul falimentului.

BALET: armonie sufleteasca, dar si rigoare in actiunile ce le veti presta. Balerina sau balerin presupune tratarea unro situatii cu mult stil, gratie, indeplinirea obiectivelor dupa multa diplomatie si munca.

LITERA"M"

MACARA: greutate, povara, neliniste, sufletete simti o responsabilitate mai mare decat poti duce, te simti legat moral de cineva dar nu neaparat si sentimental.

MAGAZIN: oportunitate de a-ti intemeia o afacere, lipsuri financiare, nevoi nesatisfacute, stare de nemultumire.

MAIMUTA: minciuna, tupeu, nesimtire, e simti invaluit de falsitate si nedreptate. Lter ego-ul tau, partea needucata si necizelata din tine, personaliatatea ta, temperamentul tau dincolo interventia ratiunii.

MAIONEZA: situatii ce iti pot crea dezgust, lipsa de rezistenta psihica in ceea ce privesc anumite situatii dificile, nu poti sa te autocontrolezi, sa te abtii, vicii.

MAL: proiectia ta in viitor, asa cum te vezi pe tine in viitor, situatii alternative, vei fi in permanenta obligat sa alegi intre doua elemente; atingerea unei stari de echilibru cu sinele, cu divinitatea, renuntarea la reprosurile si regrete, mai multa spontaneitate si meditatie, emotional esti pe cale sa te stabilizezi atunci cand vei atinge echilibrul interior: iubirea de sine si iubirea fata de celalalt; eliminarea barierelor sentimentale, cunoastere dincolo de prejudecati si stereotipii, material vei fi lipsit de griji, satisfactii intelectuale si realizari profesionale.

MAMA: eu-l tau interior, iubirea ce iese la iveala, esti cuprins de un sentiment coplesitor de duiosie, dragoste, nevoia de a te iubi pe tine insati/insuti, dorul de mama, nevoia de afectiune, grija si imbratisare, dorul fata de copilul interior, dorinta de a fi protejat, dor si dorinta de a o vedea, devii constient de iubirea ce este adapostita in tine, nu conteaza cine ia in vis chipul mamei, ceea ce conteaza este sentimentul resimtit; mama este simbolul fertilitatii, al dragostei, al exprimarii emotionale, a grijii fata de cei din jur.

MARE: te simti coplesit de realitatea in care traiesti, nu iti vine sa crezi ca traiesti, pretuirea vietii, sentimental vei avea multe satisfacii, dorinta de eliberare de frustrari, de libertate si de a actiona spontan, atragerea abundentei fie materiale fie emotionale,

MARGINE: te aflii pe margine – dezechilibru sentimental, indecizie, risc, trebuie sa renunti la ceva dar nu stii la ce, te indrepti catre ceva gresit sau este foarte posibil sa iei o decizie gresita dar nu irevocabila, griji si temeri, situatii cu dus si intors, lipsa de curaj.

MARINAR: calatorie care nu este lipsita de rsicuri; vezi un marinar sau mai multi – te simti ingradit si constrans, posesiune, emotional nu te simti liber, esti sufocat, simti ca nu esti lasat sa iei propriile decizii, lipsa de independenta, asuprire si control exerctat de cineva asupra ta ( parinti sau iubit/a); tu esti marinar – te simti capabil de a reusi orice iti propui, fericirea de a fi liber, nevoia de a te elibera de ceva sau de cineva, asumarea de responsabilitati, posibil drum cu peripetii.

MARO: daca visezi nuante de maro inseamna ratiune exagerate, gandesti prea mult si simti prea putin, posibila stare de tristete.

MASA: solida – stabilitate, esti stapan pe tine, te simti capabil sa faci orice, bucurie, bani; subreda- decadere morala, nevoie de sustinere psihica, uzura psihica; plina de bunatati – crearea de legaturi, de noi relatii si imbunatatirea relatiilor cu familia, accent pe imaginea sociala, nevoia de a regasi mediul familial asa cum il stiai.

MASAJ: faci masaj – dorinta de a indrepta o greseala facuta fata de cineva, povara sufleteasca legata de cineva; ti se face masaj – nevoia de a te abandona si a te lasa dus de val, gandesti foarte mult, oboseala psihica.
Litera "U" : acest simbol semnifica o schimbarea a sensului de parcurs, o intoarcere in punctul de unde ati plecat, o intoarcere la origini, dorinta de a lua de la capat ceva inceput dar terminat in mod neasteptat. Poate semnifica trecerea printr-o perioada critica, in care aveti de luat decizii importante.

Ucide : atunci cand in vis este ucisa o alta persoana, semnifica un capat de drum, o finalizare brusca a unui eveniment, capatul unei situatii care nu are nici o rezolvare, ori o greseala semnificativa. Alte conotatii ale acestui vis mai pot fi : ruperea legaturii cu o persoana destul de apropiata, lipsa unei perspective ori a unei solutii pentru rezolvarea unei probleme, dezarmare, resemnare. Atunci cand in vis tu esti cel ce este ucis, reprezinta existenta unor dusmani puternici de care te simti amenintat, care sunt gata sa te scoata din competitie, frica de rivalitate, de esecuri.

Ud : daca in vis iti apare orice tine de umiditate, apa, inseamna ca treci printr-o perioada incarcata de emotivitate, ori ca ai sentimente foarte puternice fata de o persoana. O alta semnificatie o poate avea atunci cand in vis obiectul care apare ca fiind ud, sau apa, sunt tulburi, intunecate, si atunci simbolizeaza frica, nelinistea ori stressul.

Uita : reprezinta frica de a pierde ceva din vedere, de a nu trece ceva neobservat, neatentia, neglijenta. Printr-un astfel de vis esti avertizat sa dai mai multa atentie trecutului ori unor fapte petrecute in trecut, din care ai fi avut de invatat ceva, trebuie sa apelezi la trecut pentru a solutiona probleme cu care te confrunti in momentul de fata.

Ulcer : aceasta boala readuce in scena amintiri neplacute, momente nefaste ale trecutului de care inca nu ai trecut complet, probleme la serviciu, ganduri care te nelinistesc, ganduri care inca te mai apasa si carora nu le gasesti o solutie, stare de agitare.

Ulcior : te avertizeaza ca urmeaza o eroare pe care nu o vei putea repara, un eveniment cu mare insemnatate, trebuie sa fii atent sa nu repeti greseli facute in trecut, sa nu intri intr-un impas din care vei iesi cu greu, sa nu continui in sustinerea unei minciuni la nesfarsit, pentru ca nu vei fi crezut si vei sfarsi printr-o cearta cu o persoana apropiata.

Ulei : simbolizeaza un drum alunecos, plin de incertitudine, instabilitate, care la un moment dat poate avea 2 directii, situatia poate scapa de sub control si astfel nu vei mai avea puterea de a tine lucrurile in frau, o situatie care va evolua imprecis. Precum uleiul in apa, pot iesi la iveala adevaruri ascunse, si vei trece printr-o perioada plina de nesiguranta si haos, in care lucrurile vor evolua in diferite directii.

Uliu : te determina sa fii mai hotarat in luarea unei decizii, ambitios, poate anunta o perioada cu multe reusite, fie in viata persoanala, fie la serviciu.Iti poate anunta o perioada in care vei avea puterea de a va depasi dusmanii si a-i tine departe, in care vei lupta sa invingi obstacolele, dar in care vei fi mai agresiv. In cazul in care uliul este in zbor, pe cer, deasupra capului, totul se va intampla contrar explicatiei de mai sus, in sensul ce tu vei fi cel atacat, agrsat de persoane mai puetrnice , cu un caracter mai dur.Vei avea de luptat cu dusmanii iar aceasta lupta va fi una dura. Daca uliul visat sta, vei pregati in curand o strategie, un plan de atac pentru a-ti atinge scopurile. In cazul in care uliul este mort, tocmai ai scapat de un mare adversar, si ai forte de a-ti invinge inamicii si sa te aperi de ei.

Umar : in curand vei primi un sprijin de la prietenii sinceri, simti nevoia de a fi aprobat de catre cei din jurul tau, simti nevoia unei cooperari mai stranse cu colegii de serviciu. In acelasi timp, si tu trebuie sa acorzi mai multa atentie celor dragi, si sa le fii alaturi.

Umbra : aceasta reprezinta partea ta ascunsa, latura pe care nimeni nu a juns sa o cunoasca, secretele pe care le tii bine ascunse inauntrul tau. Poate fi legat si de viata ta intima, ori de anumite aspecte ale acesteia, pe care nu le-ai impartasit nimanui. Daca visezi ca umbra este mai mare decat tine insuti, atunci aceste secrete din trecut isi vor pune amprenta asupra a tot ceea ce faci in prezent.

Umbrela : daca este deschisa, semnifica adapost, te simti in siguranta in cazul unui fenomen neplacut, poti face fata oricarei situatii neasteptate, ai parte de sustinere morala de la familie ori prieteni apropiati. Daca umbrela este inchisa, ai la indemana o persoana pe care te poti srijini in orice situatie, in cazul in care ai fi luat prin surprindere, ai mereu o protectie.

Umfla : exagerarea in relatarea unor fapte, minciuni, ti se pare ca orice se petrece este mai agravat decat este in realitate. Ar trebui sa fii mai obiectiv in analizarea faptelor ce se petrec, sa nu iei dupa aparente, pentru ca deseori pot fi inselatoare, nu te lasa condus de imagini false.

Unchi : se poate referi la relatia ta cu o persoana de sex masculin din anturajul apropiat. Daca visezi un unchi cu care esti in relatii bune in momentul de fata, inseamna ca te simti bine intre prietenii printre care te aflii acum, ai o comunicare buna cu ei, te poti baza pe ei ca iti vor fi alaturi in cazul in care ai trece prin situatii mai dificile. Daca in vis iti apare un unchi cu care nu esti in relatii bune, atunci ar trebui sa cauti un mod mai bun de comunicare cu prietenii si cu familia, deoarece nu te simti tocmai in largul tau atunci cand ii ai alaturi, planul tau relational cu ei este plin de lipsuri. Daca visezi un unchi care nu exista in realitate, mediul in care te afli acum nu este cel mai bun pentru tine, deoarece nu te poti intregra in el. In cazul in care visezi un unchi pe care nu l-ai mai vazut demult sau a decedat, tanjesti la ceva anume din trecutul tau, o persoana care iti oferea sentimentul de apartenenta la un mediu intim.

Undita : doresti sa scapi de inamicii tai, si ai anumite mijloace pentru a face acest lucru, poate un as in maneca impotriva lor. Undita poate anunta iesirea dintr-o criza, o salvare, si iti poate arata ca te descurci la nevoie.

Unelte : ai la dispozitie toate caile pentru a-ti atinge scopul propus, pentru a izbuti, dar pentru asta trebuie ca si tu sa te implici in miezul problemei. Nu trebuie sa ai asteptari de la altii, trebuie chiar tu sa « pui umarul la treaba ». Asadar, cu munca ta si cu mijloacele care iti sunt puse la dispozitie, vei izbuti cu siguranta.

sper ca tiam fost cat de cat de ajutorhappy

bafta!

| radu a răspuns:

SoL unele persoane viseaza viitorul. sa nu ti se para o prostie ca nu e, dar exista si fenomele numite deja-vu care ti se pare ca un lucru sa mai intamplat, insa revenind la subiect cauta pe google dictionar de vise ca un mic ajutor pentru a-ti intelege visele. Daca esti la o varsta mai mica nu le lua in serios pe toate mai documenteaza-te despre ele.

Sper ca ai inteles ceva din ce ti-am zis si ca ti-am fost de ajutor.

| UnderGroundForMe a răspuns:

Da mie mi s-a intamplat ca ce am visat sa patesc in realitate si unele visur iti arata unele lucruri care te pot ajuta in tip poti cauta si pe net semnificati unor anumite visur sau obiecte daca visezi caini inseamna dusmani daca visezi pisica este dracu daca visezi apa posibil sa ploaie urmatoare zi etc

| UnderGroundForMe a răspuns:

Fudita?

| marix_8480 a răspuns:

Da de multe ori daca inveti sa le citesti te pot anunta ceva e bine sa fii prevazatoare in urmatoarele zile sau... poate fi urmare la ceva ce ai vazut seara un film sau altceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie de obicei exact ce visam mi se intampla opusullaughing Si uneori exact cum am visat...depind eu cred in vise big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit des ca visele de seara sa se petreaca si in realitate dupa cateva zile.
Eu cred in vise. Dar doar in cele mai realiste.
Si cred ca au o semnificatie.(nu prea mare dar oricum nu trebuie neglijate)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar astazi, prietena mea i-a zis profesorului de religie ca are cosmaruri de ceva zile in camera fratelui ei. De asemenea, zicea ca atunci cand doarme la ea, nu viseaza deloc. Mai povestea ca pisicile nu intra in acea camera si ies daca le baga cineva. Il intreba daca exista posibilitatea de a fi bantuita si ce ar trebui sa faca. Profesorul i-a zis sa meaga la preot si sa vina pentru a nu stiu ce face la camera. De asemenea, a inceput sa ne povesteasca ca stie o vila bantuita prin nu stiu ce sat.
Dupa toate acestea, am inceput sa rad copios laughinglaughing.
Sa presupunem c-ar exista fantomele si chestiile malefice. Ce pazesc, ce asteapta? Cu ce scop au venit? Sa-i termine pe cei buni pentru a lasa raul sa-si faca de cap?!? Bun, mai diferentiaza raul de bine? Mai stim noi sa le diferentiem? Visele: daca puterea mintii ar fi atat de mare incat sa prevesteasca viitorul, de ce nu ne putem explica existenta? De ce mai exista,, de ce``?
Raspunde si gaseste raspunsul la aceste intrebari si poate ma lamuresti si pe mine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, visez de vreo 3 ori pe luna...am si cosmaruri f mari...am visat o data ca iau 10 la romanalaughing chiar am luat laughinglaughingrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bwa visele sunt niste imagini pe care in realitate nu le putem vedea sau avea de ex: Seara trecuta am avut un vis cum as fi un detectiv care urmareste un taxiulaughing cu o masina super rapida
Acum ce draq o sa fiu un detectiv cu o masina super rapidalaughing?