| Maraa345 a întrebat:

Credeti in vrajitoare?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Doar în Harry Potter.

| doctorandus a răspuns (pentru Hammurabi):

Asta este websiteul unei vrajitoare: https://www.susansmit.nl/

Crezi ca ea nu exista?

| Hammurabi a răspuns (pentru doctorandus):

N-am înțeles ce mă întrebi.
Dacă există sau dacă chiar e vrăjitoare?
Binențeles că există, dacă are și un site.
Dacă are pureti supranaturale? Probabil că nu. E doar o afacere.

Am văzut acum câțiva ani un documentar în care era deconspirat un "vrăjitor" foarte renumit din Franța. Foarte căutat de foarte multă lume.
Ca să poți ajunge la el, trebuia să te programezi și dura 3 săpt. - 1 lună, până te primea, el fiind foarte solicitat, după cum spunea.
Ce se întâmpla de fapt.
În astea 3 sapt - 1 lună, avea oameni pe care îi timetea pe teren și care adunau toate informațiile posibile și inposibile despre "țintă". Tot felul de informații, de la cele mai nesemnificative, până la cele esențiale. De la cunoștințe, de la vecini, de la rude, de la absolut oricine. Oameni foarte bine pregătiți, care își disimulau foarte bine activitatea asta, astfel încât nimeni nu se prindea că ei culeg toate informațiile posibile.
Chiar a fost o fază în care o blondă super mișto (care lucra pentru "vrăjitor") l-a agățat "întâmplător" pe fiul celui care era programat la o ședință cu "vrăjitorul", și a "stors" de la el o grămadă de informații de tot felul, despre familia lor, despre viața lor, etc.
Apoi, când a avut loc "ședința", omului i-au fost servite ("ghicite") atâtea informații sensibile despre viața lui, încât era total convins că are de a face cu un vrăjitor real.

Deci.
Eu nu spun că nu există fenomene paranormale și persoane înzestrate cu puteri paranormale. Dar aștia sunt probabil sub 1%.
99% sunt business-uri bine puse la punct pentru excrocat credulii și disperații.

12 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu, dar cel putin am vazut destule in realitate : D

| oglindasultanului a răspuns:

Ma enerveaza. Prefer sa cred in asta https://captajitvadakayil.in/......adakayil/. De obicei mi se intampla chestii din astea fara sa caut "vrajitoarea" intentionat eu, e ca si cum as avea de a face numai cu "vrajitori", din cauza atentiei mele asupra intamplarilor, cand cineva spune ceva (minciuna) eu ma gandesc la ce "cunosc" care nu este legat de acea persoana. Orice mincinos poate parea conectat unde nu s-a aflat in viata ta, depinde cum iti folosesti capul.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, dar unele cred ca pot face rău prin magia neagra, dar niciodată bine prin magia alba.
Cred însă în blestemele părinților, dar nu se lipsesc dacă nu iai batjocorit sau bătut, însă dacă iai bătut se lipesc blestemele și nici un duhovnic nu le poate dezlega sau n slujbe.
Sunt escroace în general, manipulează naivii și inculții emoțional și psihologic. Atât timp cat va exista prosti/proaste vor exista și vrăjitoare de carton care se cred omnisciente. Țigăncile în general se ocupa cu asa ceva, dar mai nou și româncele au luat-o razna cu tarot-ul sa facă bani de pe prostime.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Nu.
Au existat, pe vremea ciumei si leacurilor babesti de padure si vraci.
In prezent...continua meseria persoane care nu au treaba cu asta

| Maraa345 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Si cum iti explici ca ele stiu tot despre viata ta?

| goguPatent a răspuns (pentru Maraa345):

Stiu o duda. Ii prostesc pe fraieri sa le ia banii.