| anonim_4396 a întrebat:

Cum definiți iubirea? Intreb pentru ca vreau sa cunosc cât mai multe păreri, fie printr-un sentiment, culoare, sau pur și simplu emoție.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Iubirea e de mai multe categorii. Iubirea fata de familie,fata de copii,sau fata de partener.

Pentru iubirea fata de familie /copii nu o sa îți dau o definiție pentru ca majoritatea o avem sau o trăim.Ea e pur și simplu acolo pentru ca asa trebuie sa fie,sau e pentru recunoștință.
În schimb ce-a pentru partener e mai diferita, pentru ca ea vine cu timpul și pentru un om străin.
Da, eu vad iubirea ca pe o emoție, ca pe o legătură sufleteasca și mentala foarte puternica și pe care îți vine greu sa o descrii.E acel sentiment de împlinire și fericire, și e ca atunci când ai tot ce îți trebuie intr-un singur loc.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iubirea a apărut din ordin social = mama îți protejează pui,ceaa care ii proteja cel mai bine avea pui mai mulți,sexual = cum puiul uman are nevoie de câțiva ani pana se dezvolta,femeile au ales monogamia și bărbați pentru ca le asigura ca sunt copii pui, iubirea este de ordin social, reproducător uman, iubirea apare ca cauza a unor chimicale în creier, ua inhiba rațiunea și auto controlul

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ca sunt copii lui

| Drimmero a răspuns:

Iubirea e probabil cel mai controversat sentiment, daca nu o tii in frau o iei razna, poate fi un simptom al prostiei, asta daca vorbim de iubirea pentru partener, iubirea fata de familie e inofensiva, fata de animale de asemenea, exista multe tipuri de iubire, dar singura care poate fi toxica e cea romantica.

| Fantaspirit a răspuns:

Iubirea nu poate fi definită ea se simte,faptele o confirmă,nu doar,, te iubesc'' dar în taină te înșeli sau batjocoresc; un om când iubește cu tot patosul are un chip luminat, și radiază de ferice, fericirea se vede pe chipul său, evident când și când și el/ea e/ii iubita/iubit de partener sau de un prieten sau o ruda apropiată.