| anonim_4396 a întrebat:

Cum faceți față situațiilor stânjenitoare apărute în contexte sociale?

Răspuns Câştigător
| OmBanal33 a răspuns:

Daca ma duc la o nunta / botez ma gandesc la urmatoarele aspecte:
Personajele principale (mire / mireasa) sunt apropiate de mine si cu capul pe umeri (se presupune ca este o afirmatie daca ma si duc, logic)
Daca nimeresc cu o masa plina cu astfel de oameni, inseamna ca voi sta la vorba doar cat o sa mananc, in rest, voi dansa, voi discuta cu oamenii pe care ii stiu (se presupune ca mai cunosc persoane pe acolo totusi...)
Dar hai sa dam o varianta precum ca toti sunt idioti cu exceptia mirilor (ceea ce este putin probabil deoarece un om se inconjoara cu oameni asemanatori lor...)
Voi sta 2-3-4 ore pentru miri, le voi fii alaturi, ii voi sprijini, iar la restaurant, le voi multumii ca m-au invitat, le urez o noapte cat mai frumoasa, si aia e...

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da un exemplu?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

La un eveniment social gen nuntă / botez, nimerești la restaurant să fi plasat la o masă cu niște oameni incapabili de a purta o discuție decentă, normală, practic, nimerești lângă niște cocalari fitosi fără urmă de cerebel... nah, pe lângă asta te mai simți și nasol că tu nu ai venit la nuntă cu mașina de fițe sau neapărat cu costum Versace sau alte branduri ce se poarta neapărat la nunțile de " bastani ", tu ai venit la nuntă că tot romanul la astfel de evenimente, îmbrăcată elegant și potrivit situației, cu o rochie de 250 de lei maxim, și ai ajuns la nuntă cu taxiul.
Și desigur, nu ți-ai lăsat creierul acasă, precum restul invitaților ( de la aceea masă ).

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pleacă din România și du te într o tara civilizata și stai cam mai departe de țigani și romani, asta e sfatul meu pentru toată lumea, și eu as merge dar nu am 3000 de euro iar prin agenție mai dau teapa

| T0T a răspuns:

Depinde de situație. E greu să te gândești la rece, oricum.

| Hammurabi a răspuns:

Nu prea mi s-a întâmplat așa ceva.
Ar fi bun un exemplu.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Am dat mai sus exemplu.

| Together a răspuns:

Fac haz de necaz, cel putin in sinea mea.

Daca e din vina mea, ma rad si trec mai departe.

Daca e din vina altcuiva, depinde ce psihic are. Daca face fata, pot sa pun paie pe foc. Daca se simte nasol, detensionez.

De exemplu daca as face o baie intima cu o tipa sigura pe ea si cand se lasa in apa fierbinte scapa un part, as putea face o fata de dezgust sau soc, desi in sinea mea m-as rade.

| OmBanal33 a răspuns:

Fiecare persoana reactioneaza altfel, ceea ce este normal.
Sunt de parere ca la o situatie stanjenitoare fie din cauza actiunii pe care am facut-o sau altceva. Sunt de parere ca nu ar trebui sa te "inmoi" sau sa inrosesti, doar pentru ca persoane se uita la tine.
Ar trebuii sa iti ceri scuze daca este cazul, si sa te degajezi de tensiune.
Fiecare situatie difera enorm de la caz la caz.
Dar ar trebui sa iti pastrezi respectul de sine in orice situatie.

| anonim_4396 explică (pentru OmBanal33):

Dar ce faci în situația în care, spre exemplu, participi la un eveniment social gen nuntă, botez /zi de naștere și nimerești la o masă cu niște persoane cu care simți că nu ai nici un subiect de conversație ( nimerești la aceeași masă cu niște fitosi,
- genul de cocalari și pițipoance incapabili din punct de vedere intelectual de a purta o conversație decentă și absolut normală în astfel de contexte sociale?
Cum ieși dintr-o astfel de situație stânjenitoare ( pe care o resimți tu personal?, deși nu ar trebui... )

| anonim_4396 explică (pentru OmBanal33):

Eu am inceput prin a socializa cu ceilalți invitați la eveniment, evident, mai puțin fitosi și + cu mai mult creier happy, și m-am simțit chiar bine

| OmBanal33 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ma duc la o nunta / botez ma gandesc la urmatoarele aspecte:
Personajele principale (mire / mireasa) sunt apropiate de mine si cu capul pe umeri (se presupune ca este o afirmatie daca ma si duc, logic)
Daca nimeresc cu o masa plina cu astfel de oameni, inseamna ca voi sta la vorba doar cat o sa mananc, in rest, voi dansa, voi discuta cu oamenii pe care ii stiu (se presupune ca mai cunosc persoane pe acolo totusi...)
Dar hai sa dam o varianta precum ca toti sunt idioti cu exceptia mirilor (ceea ce este putin probabil deoarece un om se inconjoara cu oameni asemanatori lor...)
Voi sta 2-3-4 ore pentru miri, le voi fii alaturi, ii voi sprijini, iar la restaurant, le voi multumii ca m-au invitat, le urez o noapte cat mai frumoasa, si aia e...

| alexandradlr a răspuns:

Ar trebui sa spui ceva mai explicit. Sunt o diversitate de situații sociale stânjenitoare la care putem reacționa diferit.

| anonim_4396 explică (pentru alexandradlr):

Femeia întreabă cum faceți față când vă faceți nevoile Intr o buda publică și ceilalți de la chiuvete aud ce faci tu acolo.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu, se vede ești obsedat de vasele de toaletă, un japonez s-a căsătorit cu o păpușă gonflabila, tu însă ai ajunge in cartea recordurilor ca fiind primul pământean care se căsătorește cu un vas de wc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Unul folosit laughing