| împreunăfacembine a întrebat:

Cum îmi aleg facultatea potrivita?

Îmi plac științele umaniste. Jurnalismul îmi place cel mai mult. Scriu articole la diferite redacții, ma descurc foarte bine, îmi place sa lucrez cu oamenii, sa descopăr chestii, sa iau interviuri, etc. Dar nu am încredere în facultatea de Jurnalism.

Ce sa aleg? Cum aleg sa nu regret?

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pai daca sa fii redactor/editor/jurnalist doar nu te duci la poli. E cam clar ca la jurnalism ar trebui mers cu astea. Sa zicem Litere daca vrei strict scris de articole.

| eckblume a răspuns:

Mergi la un consilier vocational sa-ti aplice niste teste de aptitudini.
Uite un test care la final iti sugereaza niste profesii in functie de alegerile pe care le faci: https://www.123test.com/career-test/
Daca dai la o facultate de jurnalism renumita nu vad de ce nu ai avea incredere. E bine daca alegi o facultate in functie de ceea ce iti doresti.