| Superior a întrebat:

Cum pot deveni developer de jocuri video? M-ar ajuta liceul de mate-info? Exista cursuri de CryEngine3, Unity,etc? Se castiga bine? Eu zica ca da, adica GTA V e 60$ si au vandut peste 2milioane de key-uri. (60 x +2milioane =...). De asemenea sunt si jocuri mai ieftine, de exemplu LOL a inceput ca un prototip facut de 2 oameni,si a ajuns joc international, cu studio impartit intr-un zgarie-nor si il joaca jumate de planeta.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Veerra a răspuns:

Eu zic că momentan țelurile tale sunt fixate unpic cam prea sus. Liceul de Mate-Info te ajută dar nu e obligatoriu. Da, se caută informaticieni, dar dacă vrei să creezi jocuri nu le creezi neapărat pentru bani. GTA V s-a creat pe parcursul a mai multor ani, cu o echipă de elită, foarte mare, fiecare pe ramurile lor, cu o investiție extrem de mare, de asta GTA V e scump. Programarea se poate învăța la început de pe internet, însă mai încolo vei avea nevoie de pregătire specială. Nu îți recomand să te axezi așa de sus deoarece îți garantez că nu o să le atingi, cel puțin după 10 ani de pregătire intensă în programare. Dacă vrei să faci jocuri faci pentru tine însă trebuie să ai motivație. Eu am începute multe proiecte care nici acum nu le-am terminat, măcar pe un sfert. Începe de jos, nu te aștepta la ceva gen GTA V. Și cele mai mici indie developers sunt formate din echipe a măcar 2 persoane. Asta înseamnă că știi pe lângă programare și ceva design și teorie muzicală. Momentan ia-ți un concept simplu pe care te vei strădui să îl termini. Uită-te pe Youtube, folosește free assets și rămâi fixat pe obiectiv. Succes.

| Superior explică (pentru Veerra):

Pentru inceput intentionez sa incep cu realizarea unui joc usor. Pe viitor daca apuc, deja mi-am creat propriul joc in minte, se cheama Szerpia si e vorba despre un joc, in care 4 soldati si un sarpe, care sunt playeri trebuie sa se confrunte. Mapa este un oras cu ruine, unde sarpele poate intra in pamant si are de distrus niste obective, care trebuiesc aparate de soldati.